Neovisni novinarski portal
19.9.2024.
Vlada
Premijer Plenković o tragediji u Malom Lošinju pet dana poslije: Vlada je učinila sve kako treba, a ova se tragedija koristi za činjenje štete Vladi…(?! )

Premijer Plenković o tragediji u Malom Lošinju pet dana poslije:
Vlada je učinila sve kako treba, a ova se tragedija koristi za činjenje štete Vladi…(?! )

Tek peti dan nakon velike tragedije u Malom Lošinju, gdje je uslijed pada rampe s trajekta Lastovo poginulo troje Jadrolinijinih pomoraca a jedan je zadobio teške ozljede, o nesreći se iz Rijeke ( a ne s mjesta nesreće! ) očitovao i predsjednik Vlade Andrej Plenković. Bi li se to i danas dogodilo da nije Velika Gospa, a šef Vlade, kao novokomponirani vjernik, nije mogao propustiti da se pomoli za vlastito i zdravlje obitelji Majci Božjoj Trsatskoj. A kad je već tu, makar i u vjerskoj prigodi, nisu ga zaobišla ni pitanja o strašnoj nesreći u Malom Lošinju.

Da bi rekao, što? Da je Vlada učinila sve kako treba, da je ministar Oleg Butković učinio sve kako treba, baš kao i predsjednik Uprave Jadrolinije David Sopta.  Odgovornost, čija?, čudio se, nema tu odgovornosti ni ministra Butkovića, ni predsjednika Uprave Sopte, jer kako su oni mogli znati da nešto nije ispravno, da rampa može pasti, govorio je Plenković od kojega se, kao po nekom nepisanom pravilu, pa i kad se dogode najteže tragedije, odgovornost uvijek odbija. Nema krivnje njegovih ministara, nema odgovornosti njegovih kadrova na ključnim dužnostima u državnim tvrtkama ( sjetimo se recentnog slučaja direktora HEP-a Frane Barbarića ), kamoli njegove, pa se čini da je upravo premijer najveći zagovornik teze o propustu radnika Jadrolinije. Jer, ako nije kriv za nesreću nitko iz lanca odgovornosti, tko može biti kriv? Duh sveti?

Uz Plenkovića je pred novinare stao i njegov ministar Oleg Butković, miran i tih, jer. ima tko će govoriti za njega…

A taj netko je odmah počeo s „teorijom zavjere”:

Ovo se koristi za činjenje štete Vladi –odmah je počeo- ali navikli smo na to, ovo nam je treći mandat. Nema ni teoretske šanse da podlegnemo vanjskom pritisku dok istraga ne utvrdi što se dogodilo- rekao je.

Zašto je toliko čekao da se očituje o dosad nezabilježenoj pomorskoj nesreći kod nas? Na to hladno odgovara da premijer ne mora komentirati sve ( ?! ) Kao da se radi o nečem nevažnom, benignom, a ne o tragediji koju, kako i sam kaže, u 77 godina Jadrolinije nismo imali. I ne vidi da bi se predsjednik Vlade o tome morao oglasiti, da bi u Mali Lošinj trebao odmah doći i na licu mjesta iskazati sućut obiteljima i solidarnost s radnicima nacionalnog linijskog brodara?

Premijer svoj izostanak u tim strašnim trenucima objašnjava time da je ministar Butković bio na TV-u, da je Sopta bio na TV-u, oni su rekli sve, i nema potrebe da predsjednik Vlade sve komentira. Prozivke sindikalista koji tvrde da su godinama upozoravali na probleme Jadrolinije, da su slali dopise ( 2022. ) u kojima navode kakva je ( tehnička i kadrovska ) situacija u kompaniji, na koje im nikad nije stigao odgovor, Plenković relativizira opaskom kako se ne zna jesu li spominjali i probleme koji su doveli do tragedije, to tek istraga treba pokazati, a osim toga riječ je, veli, kao da se radi o kriminalcima, o nereprezentativnom sindikatu „koji je medijski prisutan i pomaže onima koji žele raditi pritisak na Vladu i Upravu Jadrolinije”.

Dakle, čista urota…

S druge strane, Vlada čini sve najbolje što se može, u Jadroliniju ulaže 120 milijuna eura, kupuju se novi brodovi. Zna premijer što znači ova kompanija za otočane, pa i sam je, naglasit će, s otoka…

I kakve veze ima s tragedijom to što su iz Sindikata pisali, to na što su upozoravali? Nisu automobil i brod usporedivi. Brod se gradi ni za pet ni za deset godina, nego da bi trajao više desetljeća, i zato postoji održavanje i služba sigurnosti u Jadroliniji koja je ozbiljna i odgovorna kompanija, zato svaki brod prolazi redovite godišnje tehničke kontrole. Nitko ne bi riskirao život putnika i posade, uzvraća, kako prenosi N1, Plenković, onaj koji sve zna, sve najbolje radi i nikad ni za što nije odgovoran, osim za eventualne uspjehe s kojima se papagajski razmeće iritirajući sve oko sebe.

I što bi se iz svega dalo zaključiti ako slušate premijera Plenkovića? Možda jedino da je posada sama kriva za nesreću koja je njezine pomorce zadesila…?

Vode se dvije paralelne istrage ( DORH i Agencija za istraživanje nesreća u pomorskom, cestovnom i željezničkom prometu ), ponovio je već poznatu informaciju, i dok ne bude jasno što se zapravo dogodilo, sve drugo je razina spekulacija. Činjenica da je predsjednik NO Jadrolinije podnio ostavku ne zabrinjava ga, ako je imao neke primjedbe trebao ih je raspraviti s Upravom i Ministarstvom, veli, najavljujući izbor novog predsjednika NO, a ostavku predsjednika Uprave Davida Sopte, poručio je, „zaboravite, znam da se nešto mora pisati, ali nema koristi od toga, idete u krivom smjeru”. 

-To što se govori je zlonamjerno i paušalno. Imate ljude u Jadroliniji koji misle da je kompanija izložena hajci. Ti se ljudi silno i vrijedno trude. Nećete me dovesti u situaciju da komentiram nešto što ne mogu znati dok se ne završi istraga. Ovako nešto se nikad nije dogodilo i svima nam je žao. Utvrdit ćemo kako i zašto se to dogodilo pa ćemo onda komentirati. Nećemo komentirati pod pritiskomkazao je Plenković.

I ministra je, iako je zaklonjen autoritetom premijera očekivao da će to izbjeći, dopalo da se očituje o odgovorima sindikata na njegova jučerašnja pitanja.

Kazao je tek da je 30.srpnja razgovarao s predstavnicima reprezentativnog sindikata ( Sindikat pomoraca Hrvatske ) o unapređenju sustava i drugim problemima Jadrolinije, te najavio i daljnje razgovore. O ostavci predsjednika Uprave odbio je govoriti…

Sam Sopta, koji je također bio na misi na Trsatu, od novinarskih pitanja se obranio opaskom kako je danas dan za tugovanje, pomorci nisu još ni pokopani, sutra i prekosutra su pogrebi, a nakon toga, bit će vremena i za druge razgovore, rekao je, javlja N1.

 

Tags: , , , , ,

VEZANE VIJESTI