Neovisni novinarski portal
11.12.2024.
klima(nje)
NE vatrometu: Tihim dronovima i laserima umjesto raketa i bombi

NE vatrometu:
Tihim dronovima i laserima umjesto raketa i bombi

Vatromet je sve nepoželjniji. Čak i donedavni zagovornici bjesomučnog bučnog vatrometa koji radi tzv. proslave traje desetak minuta i ostavi grozne posljedice na mentalno zdravlje većine  ljudi i životinja, te zagadi zrak, vode i tlo, shvaćaju štetnost i besmisao takve prakse. No, prakse se mijenjaju. Na nekim mjestima u svijetu inovativne vlasti slušaju svoje građane koje se protive vatrometima i priređuju predstave na nebu nalik vatrometu, ali opet puno manje štetne i stresne: koriste dronove, lasere itd.

Kako piše portal Reesons to be Cheerful, najveća pošast vatrometa u SAD-u se događa na Dan nezavisnosti 4. srpnja. Ali, umjesto vatrometa,  300 dronova poletjet će u nebo iznad plaže Laguna u okrugu Orange u Kaliforniji. Kako bi proslavili Dan neovisnosti, obojat će zvijezde i pruge i ogromna slova SAD u crveno, bijelo i plavo na nebu iznad obala Lagune, stvarajući spektakularan svjetlosni show u patriotskim bojama. No, ove će godine jedna stvar biti bitno drugačija: prvi put će grad na obali umjesto pirotehnike koristiti dronove, a osim ah i uh gledatelja, noć će biti fantastično tiha.

“Na kraju dana, ovo se svodi na zaštitu našeg okoliša, veterana i naše divlje životinje”, rekao je o odluci gradonačelnik Laguna Beacha Pro Tem Alex Rounaghi.

Plaža Laguna pridružit će se La Jolli, sjevernom jezeru Tahoe, dijelovima Los Angelesa i sve većem broju drugih gradova diljem svijeta koji su odlučili prestati lansirati rakete u korist ekološki prihvatljivijih proslava.

Ovo je odgovor gradova na zahtjeve stanovnika i spasitelja životinja, ali i na zabrinutost zbog požara i sigurnosti

Vatrometi su američka tradicija otkad su ih rani doseljenici donijeli na prvu američku proslavu Dana neovisnosti 1777. godine. A njihov izum datira još iz tisućljeća prije toga, kada su kineski kemičari izumili prvi vatromet koji je napravio čovjek, namijenjen zastrašivanju zlih duhova.

Razaranje koje vatromet može izazvati? Skloništa za životinje rutinski čiste svoje štenare prije 4. srpnja (odnosno eutanaziraju pse koji nisu udomljeni) u pripremi za priljev uspaničenih pasa i mačaka koji preskaču dvorišta svojih vlasnika, prestravljeni kada se oglasi velika buka. Studije u Europi potvrđuju da vatrometi dugoročno istiskuju ptice selice, uzrokuju da ptice zauvijek napuste svoja gnijezda i navode divlje konje da se ozlijede kada bježe od buke.

“Strašno je za mačke, pse i divlje životinje”, kaže spasiteljica životinja Tami Carter iz San Diega o udaru. “Neki ulete u promet, ptice ulete u zgrade, a neke životinje poput divljih zečeva umiru od stresa.”

O velikom zagađenju da i ne govorimo. Vatromet sadrži barut (koji uključuje kalijev nitrat, ugljen i sumpor) plus kemikalije za boju, uključujući stroncij, ugljični monoksid, dušik, aluminij i druge metale, kao i čestice i mnogo plastike.

Što god isplaimo u zrak mora negdje i  pasti. Dok predstava može trajati samo 15 minuta, kontaminacija tla, vode i zraka traje mnogo duže , često godinama. Nakon Dana neovisnosti, kalifornijske plaže uvijek su pune plastičnih granata i tinjajućih ostataka raketa i topničkih granata koje su ispaljivali posjetitelji plaža, a tako je i kod nas u Hrvatskoj, nakon sličnih priredbi.

S tim da potpuno nesvjesne vlasti dopuštaju vatromete i usred ljeta, unatoč najvišoj opasnosti od požara.

Naravno, ova pitanja nisu ograničena samo na SAD. Mnoge zemlje imaju svoje vlastite tradicije. U Njemačkoj, odakle sam ja, za Novu godinu ispuštamo vatromet. Francuska ima svoj Dan Bastille. U Indiji Hindusi slave Diwali, Festival svjetla, tijekom pet dana uz vatromet vrijedan više od 100 milijuna eura. Nastalo onečišćenje toliko je ozbiljno da se škole u Indiji često moraju zatvoriti nakon Diwalija, s toksinima u zraku do 18 puta više od zakonske granice.

Ako učinci na kvalitetu zraka i životinje nisu dovoljno loši, razmisliti se treba o neposrednoj opasnosti za ljude. Hitna pomoć puna je žrtava opeklina dan nakon vatrometa. Prošle godine osam smrtnih slučajeva i procijenjenih 9700 ozlijeđenih pripisano je vatrometima u SAD-u. Što je još gore, eksploziv uzrokuje tisuće požara svake godine – na primjer, 2022. godine gotovo 100 domova je moralo biti evakuirano nakon 4. srpnja u području oko Centervillea, Utah .

Laserski i dron showovi relativno su novi izumi, ali zbog umjetne inteligencije svake godine postaju sve sofisticiraniji i zabavniji. Olimpijske igre 2020. u Tokiju lijepo su dokazale ovu inovaciju s 1820 rasplesanih dronova umjesto vatrometa na dan otvaranja.

Zbog opasnosti od požara, Salt Lake City, Utah, od 2022. godine organizira laserske svjetlosne showove umjesto vatrometa 4. srpnja.

U Kanadi, gradovi poput Banffa i Canmorea zamijenili su tradicionalne vatromete tihom pirotehnikom na niskim visinama s posebnim efektima jer su prirodoslovci u tom području prijavili štetne učinke na ptice koje se gnijezde i losove koji zimuju. Kao i mnogi drugi gradovi, oni također pokušavaju potpuno zabraniti vatromet za pojedinačne potrošače kako bi imali bolju kontrolu nad opasnošću od požara i čišćenjem onečišćenja.

„Kad živite u dolini punoj drveća, posebno u vrijeme suše, i kada su šumski požari prečesti zbog promjena u klimi, stvarno moramo biti spriječiti takvo što,” rekao je gradonačelnik Canmorea Sean Krausert.

U Italiji grad Collecchio inzistira na tihom vatrometu. Izrađene su sa smanjenom količinom bljeskajućeg praha, što smanjuje buku koju proizvode. Oni i dalje imaju najviše problema sa zagađenjem, ali barem ne plaše divlje životinje.

Kritičari u nekoliko gradova pokrenuli su peticije za vraćanje omiljenog vatrometa i inzistiraju na tome da je on domoljubna američka tradicija. Ali ovaj argument je teško održati kada su veterani među skupinama koje se protive buci.

A Hrvatska?

Ovdje se još ne razmišlja o pvakvim rješenjima. Dapače, umjesto da se strogo regularijau i priječe vatrometi tijekom ljeti u Dalmaciji, svaki lokalni šerid+f se osjeća slobodan prirediti ljetne vatromete, i tako dovesti u pogibelj i turiste i domaće stanovništvo.

Nadalje, ljeti je na snazi paljenje roštilja na otoorenome radi požara, a policija niti itko ne kažnjava one koji ispaljuju svije privatne vatromete, a koji su česti svake subote, najčešće radi vjenčanja.

Tags:

VEZANE VIJESTI