Jedna je Una.
Onaj tko je bio rijeci Uni, pogotovo na njezinu izvoru, na Vrelu Une, zna zašto je jedna i jedinstvena. Takva esencijalna ljepota viđa se rijetko: modrozeleno izvor-jezerce okruženo šumom i strmim liticama koje potom žuboreći bistrim plitkim slapićima kreće na put od 212 kilometra, do svog ušća u tijeku Savu, očara svakoga tko ga ugleda. Dakako, pod uvjetom da je normalan, razuman i dobrohotan čovjek. Zle budale, pokazuje se to stalno u Hrvatskoj, nemaju sposobnost uočavanja i razumijevanja vrednota i ljepota, a jer im je zgrtanje kratkoročne zarade jedino u fokusu njihova mizernog postojanja.
U svom divljačkom pohodu i nasrtaju na najveće prirodne vrijednosti sad su se okomili i na Unu, odnosno njezin izvor, misleći kako je to ‘Bogu iza bogu’ i kako ionako nema tamo ikoga tko bi se mogao usprotiviti. U tome im, dakako, pomažu korumpirane vlasti na svim razinama, a koje su i ovaj put dale dozvolu za projekt gradnje privatne hidroelektrane kod izvora rijeke Une (!), nešto zbog čega bi u normalno uređenim državama strpalo u dugoročni zatvor ili odgovarajuću ustanovu zatvorenog tipa i onoga kome je takva nakaradna zamisao pala na pamet, pa do svih u nizu koji su u tome sudjelovali i takvo što odobrili.
Vrelo Une se nalazi u ličkom dijelu Zadarske županije, kod mjesta Donja Suvaja, na 396 metara nadmorske visine. Izvire ispod padina planina Plješevice i Stražbenice i svjetski je fenomen: najdublji je krški izvor u Hrvatskoj i među pet najdubljih u svijetu! Dosad je istražen do dubine od 248 metra, ali dno još uvijek nije dosegnuto. Temperatura vode je konstantna i iznosi 2–3°C.
Otpor bezumlju
I još nešto: Vrelo Une s kanjonom u dužini od 150 metara zaštićeno je kao hidrološki spomenik prirode površine 263 ha (2,63 km2) još 1968. godine, a danas, 56 godina poslije, organizirana skupina bezočnih ‘poduzetnika’ uz podršku vlasti tamo želi sagraditi hidrocentralu. Osim toga, veći dio toka u BiH proglašeno je nacionalnim parkom, pa čak i u duboko korumpiranim državama kao što su Hrvatska i BiH bi bio red međusobno se konzultirati o bilo kakvoj intervenciji nad rijekom, izvorom života i pitke vode i gospodarskog opstanka šire regije. Ali ne, ništa od toga.
Zamislite da je ovakav fenomen, npr. u Norveškoj – bio bi pod najstrožom zaštitom, a kažnjen bi bio svatko i tko mi se približi s lošim namjerama.
Ali ovo je Hrvatska. Ne treba od ovakvih nekompetentnih i dijaboličnih vlasti očekivati da će išta poduzeti u zaštititi najvrjednijih nacionalnih i svjetskih resursa, jer za to nemaju nikakvih ambicija niti kapaciteta. I sada, kao i niz puta do sada, jedini način je da se građani udruže i da pruže otpor bezumlju.
Tako se desilo i sada u slučaju Vrela Une: skupina mještana divotnog, ali osiromašenog i gospodarski potpuno zapuštenog kraja, okupljenih u Udruzi Una Srb pružila je otpor nakon što su kod Vrela Une počeli radovi na hidroelektrani, raskopan i devastiran dio toka rijeke.
Počelo je sa spontanim okupljanjem na gradilištu, sakupljanjem potpisa, apelima na vlasti i institucija. Uskoro su im se prislužile i podržale ih sve agilnije institucije i udruženja koje nastoje štiti okoliš, u Hrvatskoj i Europi. Prije neki dan su mještani su svojim tijelima nakratko zaustavili radove. Onda su u jednom trenutku poručili javnosti kako se možda postiže i neki dogovor…
-Imamo informaciju da je postignut dogovor s investitorom o obustavi radova do ponedjeljka. Ova informacija još uvijek nije potvrđena, ali svakako pokazuje da je vaše prisustvo danas imalo efekta. Investitor tvrdi da posjeduje sve potrebne dozvole za gradnju na području Natura 2000, što je u suprotnosti s osnovnim principima zaštite prirode. Ovaj slučaj jasno pokazuje koliko je važno vaše aktivno uključivanje u zaštitu naše prirode. -poručili su nakon prvog prosvjeda iz Udruge Una Srb.
Darko Rundek: Uništavanje radi 1000 eura… dobit će se ova bitka
Koliko vrijedi dogovor s onima koji su takvo što dopustili? Ne znamo, no jučer poslijepodne je priređen još jedan prosvjedni događaj, a na jučerašnji mirni prosvjed pristigli su oni koji daju podršku borbi za Unu iz svih krajeva Hrvatske. kako bi dao podršku, na ovaj je prosvjed pristigao legendarni glazbenik Darko Rundek, te je sa svojim suradnicima održao unplagged koncert.
– Ovo uništavanje rijeke dovelo do gradnje hidrocentrale koja bi proizvodila mjesečnu struju u vrijednosti od 1.000 eura. Objektivno, nema nikakvog razloga za gradnju te hidrocentrale, osim nekih lokalnih mućki, koje bi trebalo što prije spriječiti. Imam dojam da je ova bitka na rubu da bude izvojevana. U BiH je izglasan zakon da se zabrani dalja izgradnja mini-hidrocentrala, a slična situacija je i u Srbiji. A ovo je jedan od rijetkih primjera u Hrvatskoj da se nešto gradi, ali mislim da je to trend kojem ćemo, nadam se, uskoro stati u kraj” – istakao je optimistično Rundek.
Besplatan koncert i prosvjed protiv devastacije su uz mještane, Zelenu akciju i druge udruge, podržale i međunarodne organizacije EuroNatur, RiverWatch i lokalni partneri iz cijele regije, uz podršku Patagonije i kampanje “Save the Blue Heart of Europe” – kampanje za zaštitu balkanskih rijeka.
Između ostalih, svoju podršku ovom prosvjedu dala je i Maja Sever, predsjednica Europske federacije novinara, agilna aktivistica za prava novinara, ali i svih drugih prava, pa tako i prava za obranu okoliša.
– Zbog svakoga od nas ova se priča ne smije pustiti ni zaboraviti. Ako dozvolimo da se nastavi devastacija Vrela Une, nema kraja. U ovom kraju daleko od popularnih ljetnih destinacija lokalni investitor je počeo graditi hidroelektranu, bez važećih dozvola i unatoč činjenici da je Vrelo Une hidrološki spomenik, dio mreže Natura 2000. i izvor pitke vode. Duga je to priča lokalnih pogodovanja, ali na kraju su najvažniji upravo ovi ljudi. Zahvaljujući grupi hrabrih žena iz Udruge Una, medijima, Rundeku priča se probila do javnosti i sada se čekaju odgovori iz inspektorata i ministarstva… Pobunila se grupa hrabrih žena, Licanki. Pozvale su ljude, Rundeka, novinare… ne daju Unu! Otvoreno i glasno postavljaju pitanje Milanoviću, Plenkoviću, županima i načelniku što će napraviti da zaustave devastaciju Vrela Une? – poručila je Maja Sever.
Biserni čisti izvor koji smrdi po korupciji
Dakako, ovakve teme rijetko su zanimljive političarima. Iznimka je u ovom slučaju Dušica Radojčić, koja se desetljećima u okviru organizacije Zelena Istra borila za zaštitu prirode, a odnedavno je radi nastavka iste borbe pristupila i političkoj platforme Možemo!, a čija je saborska zastupnica.
-Okolnosti u kojima je omogućena devastacija Une predložit ću za temu sjednice Odbora za zaštitu okoliša i prirode odmah po početku jesenskog zasjedanja Hrvatskog sabora – najavila je kod Vrela Une Dušica Radojčić, inače predsjednica tog saborskog odbora.
Koliko je poznato, nitko od njezinih kolega saborskih zastupnika iz drugih političkih skupina nije prekinuo dobro plaćeni saborski godišnji odmor i dao podršku ličkom stanovništvu u njihovom otporu.
-Kao saborska zastupnica došla sam podržati stanovnike mjesta oko izvora Une koji brane svoj kraj od devastacije. Kao predsjednica Odbora za zaštitu okoliša i prirode uputila sam zahtjev Ministarstvu zaštite okoliša, zelene tranzicije i Državnom inspektoratu da se očituju o tome ima li investitor sve potrebne dozvole. Odgovor još uvijek čekam. Prema do sad poznatim informacijama može reći kako je investitor krenuo u devastaciju izvora Une bez dozvole i procjene utjecaja na okoliš. Nevjerojatno je kako su lokalna i nacionalna vlast dopustile da se to dogodi na lokalitetu izvora Une, koje je u zaštićenom području Natura 2000. Poznato nam je i kako je i ministrica zaštite okoliša Bosne i Hercegovine Hrvatskoj uputila zahtjev da se očituje zašto RH nije napravila prekograničnu procjenu utjecaja na okoliš, obzirom da se područje izvora Une nalazi u neposrednom kontaktu s Nacionalnim parkom Una u BiH. Režim zaštite Une morao bi biti usuglašen s obje strane granice, a ne da se dozvoljava ovakvo uništavanje prirodnog fenomena Une- ustvrdila je Radojčić, koja je na prosvjed došla sa saborskim zastupnicima Možemo! Draženkom Polović i Marinom Živkovićem i karlovačkim gradskim vijećnicima Vlastom Lendler Adamec i Dobrišom Adamecom.
Mnogima je jasno kako je ovaj slučaj još jedan u nizu sličnih u Hrvatskoj, a u kojemu se očita tragična koruptivna praksa koja uništava i upropaštava državu.
-Došli smo podržati borbu za zaštitu vode, zraka i šume, onog zadnjeg što je ostalo neopljačkano. Na ovo bisernom i čistom izvoru sve smrdi po korupciji i pogodovanju onima koji su zapravo već rasprodali tvornice i strojeve, pokupovali diplome, onima koji su rastjerali mlade ljude i djecu iz ove zemlje. Ovo su posljednji resursi koje rijetki preostali stanovnici Donje Suvaje brane. – poručila je zaključno i konkretno Draženka Polović.
Inače, atak na Unu izazvao je burne reakcije dijela javnosti. Većina svoje ogorčenje i dalje izražava komentarima po društvenim mrežama, a rijeđe pridruživanjem prosvjedima poput jučerašnjeg na Uni, ili pak izlaženjem na izbore.
Svejedno, evo jedan od brojnih komentara jednog društvenog komentatora i njegovog prijedloga za rješenje slučaja devastacije Une.
-Normalno da imaju sve dozvole, inače ne bi dovezli bagere i kopali. Tražite pisano očitovanje koji idioti i koje idiotske institucije su ovo potpisale i odobrile. Nakon toga javno sve objavite u svim medijima. Nakon toga oduzimanje državljanstva RH i trajno protjerivanje iz države uz masne novčane kazne i vraćanje svega u prvobitno stanje – predlaže radikalne metode taj komentator.
Bilo bi dovoljno da mjerodavne institucije zaustave radove, te ih trajno zabrane.
I, za primjer drugima, kazne one koji su ovakvo što dopustili.
I ostave jednu Unu na miru.