Neovisni novinarski portal
22.1.2025.
crkve / POLITIKA / šibenik
Grad Šibenik kapitulirao pred Crkvom: Biskup Ivas žalio se Karamarku, a biskup Rogić Nini Obuljen Koržinek…

Grad Šibenik kapitulirao pred Crkvom:
Biskup Ivas žalio se Karamarku, a biskup Rogić Nini Obuljen Koržinek…

Još nedavno, šibenski gradonačelnik nas je uvjeravao da će se problemi s biskupom Tomislavom Rogićem koji se žalio na mogući poguban utjecaj održavanja koncerata elektroničke glazbe na trgu između Dalmatinčeve Katedrale pod zaštitom UNESCO-a i Gradske vijećnice, razriješiti na korist svih i da se Šibenik neće odreći teško stečene reputacije grada koji se brendirao vrhunskim glazbenim događanjima na svjetskoj razini. Problem je riješen, ali tako što je Grad pred Crkvom, ne po prvi put kapitulirao. Jedna od najljepših gradskih pozornica neće više biti mjesto s kojega će slike odbrojavanja Stare i početka Nove godine odlaziti u svijet…

Više neće biti koncerata elektronske glazbe na Trgu Republike, jer se šibenski biskup Tomislav Rogić, ne čekajući da mu gradonačelnik Željko Burić usliša molbe, pozivao na provedena mjerenja Građevinskog fakulteta koja pokazuju da visoke vibracije koje proizvodi elektronska glazba štete Katedrali i izravno zatražio pomoć ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek. A kao prava vjernica, katolkinja, ministrica nije dvojila što joj je učiniti.

I tako, objavio je lokalni portal Šibenik News, Grad donosi odluku da će poštovati hijerarhiju,  a ne potrebe i želje građana.

Grad će poštovati preporuku Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu o izbjegavanju događanja koji proizvode visoki zvučni intenzitet te se koncerti elektroničke glazbe na Trgu Republike Hrvatske neće održavati– sasvim kratko su spomenutom portalu odgovorili iz Ureda gradonačelnika.

Nema tomu ni pet mjeseci kako je Šibenik bio proglašen top-destinacijom za novogodišnji doček na otvorenom uz gostovanje svjetskih glazbenih imena koja su dupkom popunila hotelske kapacitete i privatni smještaj u gradu. Svi su bili oduševljeni, i gosti koji su potegli tko zna sve otkud do slikovitog, rasplesanog Šibenika, i domaćini koji su od toga imali itekako koristi.

Ali, tako više neće moći. Jer, biskup Rogić tvrdi, a to dokazuje spomenutim mjerenjima Građevinskog fakulteta, takvi koncerti, s toliko decibela, ugrožavaju Katedralu, spomenik nulte kategorije pod zaštitom UNESCO-a, prijete pucanjem vitraja, prozora, pa čak i urušavanjem kipa na vrhu katedrale koji bi mogao prouzročiti i nesagledivu tragediju ukoliko bi se dogodilo da padne tijekom jednog takvog koncerta. Zbog svih tih potencijalnih opasnosti, šibenski biskup je još u ožujku uputio apel Ministarstvu kulture i medija, izravno ministrici Nini Obuljen Koržinek, kao nekoć njegov prethodnik biskup Ante Ivas, tadašnjem šefu HDZ-a Tomislavu Karamarku, i naslovio ga kao “Obavijest o ugrozi za vrijeme dva koncerta pored katedrale i zamolbu za sprječavanjem moguće štete i teških posljedica”.

U njegovoj “obavijesti” stoji:

-Poštovana Ministrice, htio bih Vas kratko i bez puno riječi obavijestiti da se pored katedrale svetog Jakova u Šibeniku, na trgu do vijećnice sve češće organiziraju vrlo bučni koncerti i druga događanja. Odgovorni za to u gradu Šibeniku ne uzimaju u obzir da postoji rizik od prevelikih decibela i vibracija za kipove na katedrali, prozore, vitraje i rozetu. Kako uvjerava struka, statika građevine nije dolazila u pitanje, ali kipovi, prozori, vitraji i rozeta mogu biti oštećeni–  upozorava bikup u dopisu koji je odaslao na više adresa: gradonačelniku Željku Buriću, šefici Konzervatorskog odjela u Šibeniku Angeli Bujas, voditeljici Hrvatskog restauratorskog zavoda Ani Škevin Mikulandra, te Tomislavu Petrinecu u Upravi za zaštitu kulturne baštine. Ministrici se, per fin, obratio jer je vidio da ga u Gradu oko tog problema ne shvaćaju ozbiljno.

Biskup Rogić referira se na koncerte održane 30. i 31. prosinca 2023., u povodu dočeka Nove godine.

U dopisu moli “da se spriječi moguća šteta: da padne kip svetog Mihovila ili neki od ostalih na krovu katedrale što ove vibracije, u ovakvim trajanjima po više sati, mogu izazvati. Bila bi to ne samo neprocjenjiva šteta, nego i moguća katastrofa, ozbiljna opasnost po ljude na trgu. Ovim dopisom”, napominje,” želim skinuti odgovornost s mene osobno i sa Šibenske biskupije za moguću nastalu štetu, ili ne daj Bože katastrofu s tragičnim posljedicama na nekom sljedećem koncertu. Tko će tada biti odgovoran? pita se biskup u pismu ministrici kulture Nini Koržinek Obuljen.

Njegove su molbe ubrzo uslišene. A Javna ustanova Tvrđava kulture koja se afirmirala, pa čak i okitila brojnim državnim i drugim nagradama i priznanjima zbog uspješnog organiziranja glazbenih događanja na šibenskim tvrđavama i trgovima, morat će učiniti korak natrag. Naravno, ne pada im na pamet bilo što drugo do li striktnog pridržavanja svih preporuka koje se odnose na zaštitu kulturno-povijesne baštine i napose odluka Grada u vezi s budućim glazbenim događanjima na trgu ispred Katedrale. Do daljnjega, dok se biskup ne dosjeti da bi i tome mogao stati na kraj, na ovom će se trgu nesmetano održavati tradicionalne večeri Šibenske šansone ali i Međunarodni dječji festival. Na nižim su frekvencijama, valjda…

Eventualni budući koncerti elektroničke glazbe, kako nam je svojevremeno rekao gradonačelnik Burić, dislocirat će seili na trg ispred osnovne škole Fausta Vrančića, ili neki drugi alternativni prostor.

Nije, međutim, ovo prvi put da Crkva, odnosno službujući biskup Šibenske biskupije, intervenira u kulturno-zabavni život grada pokušavajući ga pretvoriti u grad-muzej. Da svojim ultimativnim manifestima zahtijeva od gradskih vlasti “mir i tišinu” uz Katedralu, pa čak i u turističkoj sezoni, kao da je riječ o građevini od stakla, a ne debelih kamenih blokova.

Prije deset godina, u kolovozu 2014. Crkva i bivši šibenski biskup Ante Ivas izazvali su bezmalo pravu revoluciju u gradu, a uredovala je i policija, bilo je i uhićenih, organizirani su prosvjedi, grad se doslovce digao na noge kad je Šibenska biskupija, točnije biskup Ivas, zaprijetio umalo zatvaranjem kluba Azimut koji je godinama epicentar kulturnih, zabavnih i glazbenih događanja u gradu. Biskupu Ivasu tada je, kao i biskupu Rogiću sada, zasmetala buka iz kluba, koji je, upravo zato da ne ulazi ni u kakve prijepore s gradskom i crkvenom vlašću, ugradio limitatore glasnoće, i nastojao držati se dozvoljene razine buke. Svi oni koji u dolazili u klub, ali i Šibenčani koji su za ljetnih večeri u šetnji prolazili pored njega, mogli su posvjedočiti da nikad na klupskoj “ljetnoj pozornici”, tzv. green stageu, nije bilo nikakve nepodnošljive buke. Uvijek je to bila diskretna glazba, koja bi okupila velik broj mladih ljudi kojima je Azimut postao glavno mjesto izlaska. Ali, smetali su biskupu. A to je dovoljno da ih se –ugasi. Biskup Ivas se čak na probleme s klubom požalio i tadašnjem šefu HDZ-a Tomislavu Karamarku, i jedne večeri policija je upala u klub i uhapsila njegove vlasnike. Zbog remećenja javnog reda i mira…

Bio je to okidač za spontani javni prosvjed, kako je tada zabilježio i TRIS, po prvi put protiv nekog biskupa. Odnosno njegove samovolje. protiv sprege Crkve, HDZ-a i policije. Protiv dominacije Crkve nad svjetovnom vlašću i drskog interveniranja u kulturno-zabavna događanja u gradu. Jer, nije biskup Ivas digao glas samo protiv Azimuta, pozivajući se pritom na nezadovoljstvo stanara okolnih zgrada koji su mu bili smo dobrodošao alibi. Svojedobno je čak zagrmio s propovijedi u Vroplju u prigodi Velike Gospe protiv predstave Pepeljuga kojom je otvoren kultni Međunarodni festival djeteta u Šibeniku, dajući si za pravo da govori čak i o tome što umjetnost jest, a što nije. Ivas je bio dio HDZ-ovog političkog kruga, ali njemu nadređen. I tako je ostalo do njegovog umirovljenja.

Povijest se, izgleda, ponavlja. I novi šibenski biskup Rogić, očito, ima ambicije gradu nametati svoju volju i određivati mu dinamiku i ritam života. Katedralu svakako treba zaštititi od svake ugroze, ali o tome treba voditi ravnopravan, konstruktivan i tolerantan dijalog s gradskom vlašću, a ne nastupati s pozicije moći izaslanika samog Svevišnjega. Crkva mora naučiti na suživot s gradom i njegovim građanima, a ne djelovati kao supervizor i cenzor svjetovnih događanja jer za to nema ni legitimitet ni nadležnost.

Tags: , , , , , ,

VEZANE VIJESTI