Narančasta zgrada, koja se nalazi na području Batižela, dom je brojnih šibenskih udruga koje će morati iseliti iz derutne zgrade i potražiti novi smještaj. Udruge su upoznate s tom činjenicom već neko vrijeme, tako da to nije nova vijest, no pitanje preseljenja udruga iz „Nare“ ponovo je postavljeno na aktualnom satu sjednice Gradskog vijeća grada Šibenika.
Vijećnik Tomislav Travačić (NLSP) pitao je hoće li udrugama biti osigurane nove prostorije za nastavak djelovanja, na što je gradonačelnik Željko Burić odgovorio da će im biti osigurane nove prostorije u Centru za mlade koji se gradi u bivšoj vojarni Bribirskih knezova.
„Nara“ je uvijek aktualno pitanje, no kakva joj se budućnost sprema, s tim su, kako se čini, najmanje upoznati njeni stanovnici.
Centar za mlade trebao bi biti rješenje. U javnosti su, već poznati detalji o projektu u najavi koji bi trebao biti društveno – sportskog sadržaja. Poznate su tri najbitnije komponente centra kao što su koncertna dvorana, sportsko – penjačka dvorana, i skate park. Također, prenamijenjen prostor bivše vojarne sadržavao bi i prostor za radionice. Za idejni projekt zaslužni su arhitekti Dario Crnogaća i Ana Selak.
S obzirom da je projekt još u „povoju“, njegovo otvaranje kako saznajemo ne treba se očekivati prije 2025. godine, što nije ni tako kasno, no pitanje je gdje će se udruge do tada smjestiti i koliko su uopće o svemu informirane. Postavlja se i pitanje koliko će Centar za mlade biti prilagođen brojnim udrugama.
O pitanju preseljenja kao i o problemima koji muče udruge razgovarali smo sa Majom Šintić – tajnicom udruge Š.U.M. koja se također smjestila u „Nari“.
– Š.U.M.je jedna od Udruga koja je aktivno participirala u procesu dobivanja prostora za mlade u Gradu Šibeniku davne 2014. godine kada smo organizirali i konferenciju BUM – budućnost udruga mladih, kao i niz drugih zagovaračkih aktivnosti. „Nara“ je posljednjih 8. godina dom brojnim organizacijama, a ono na što smo izuzetno ponosni je otvoren pristup javnom prostoru koji se njeguje od samog početka. To znači da udruge, pojedinci i svi u potrebi mogu dobiti termine za zajedničke prostore u „Nari“ koje mogu koristiti bez naknada i troškova (zahvaljujući i politici Grada da udrugama ne naplaćuje hladan pogon). Tu su gostovali kazalištarci s probama, bendovi, druge udruge, organizirale su se konferencije, grupe podrške, osnivale nove udruge. „Nara“ je, iako na potpunoj periferiji, zadnjih godina značajno olakšala rad stanarima i gostima „Nare“, a mahom pripadnicima/cama civilnog društva te time doprinijela kulturnom i društvenom razvitku grada Šibenika. Bitno je to znati.
Vidjela sam vijest o iseljavanju Udruga, ali zasada nemamo konkretne kontakte s gradskom upravom niti znamo kada bi se moglo očekivati to iseljavanje. Također, Grad planira izgradnju Centra za mlade u vojarni Bribirskih knezova koja bi mogla biti dovršena 2026./2027. godine otprilike kada bi organizacije civilnog društva i organizacije za mlade trebale dobiti konačno adekvatne i opremljene prostore, budući da je opremljenost „Nare“ uvelike bila oslonjena na entuzijazam, volonterski angažman i projektni novac drugih izvora (ne Grada Šibenika). Nadam se da Grad računa s tim da će male organizacije civilnog društva teško opstati bez adekvatnog zamjenskog prostora u narednom periodu te kako će kreirati javnu politiku kojoj je cilj unaprijediti uvjete i život mladih i civilnog društva u gradu, jer vidjeli smo da upravo udruge, entuzijasti i društveno odgovorna poduzeća su među najzaslužnijima za društveni i kulturni razvitak našeg grada, a znamo i da još uvijek nedostaje kvalitetnih prostora i sadržaja za rad s mladima – kaže Maja Šintić.