Neovisni novinarski portal
6.10.2024.
aktivisti / rat / ratni zločin
Jedinstvena izložba BREAKING FREE u Beogradu: Priča o borbi djece rođene zbog rata u BiH i njihovih majki, žrtava ratnog seksualnog nasilja…

Jedinstvena izložba BREAKING FREE u Beogradu:
Priča o borbi djece rođene zbog rata u BiH i njihovih majki, žrtava ratnog seksualnog nasilja…

Po mnogočemu jedinstvena izložba, pod nazivom BREAKING FREE, koja tematizira probleme djece rođene zbog rata u Bosni i Hercegovini ( majke, žrtve silovanja u ratu ), u srijedu u 18 sati otvara se u Beogradu, u NGO Habu ( Dobračina 4 ). Izložba je inspirirana borbom i snagom djece rođene zbog rata i njihovih majki, borbe koja traje skoro tri desetljeća.. Dosad je ta borba trajala u tišini, pod velom stigme i diskriminacije, ali danas, zajedničkim snagama, zajedničkim glasom odlučili su izaći i progovoriti o tami u kojoj su živjeli i u kojoj mnogi još uvijek žive, navodi u pozivu za otvaranje izložbe jedan od organizatora- YOUTH Initiative for Human Rights.

Marginalizacija djece rođene zbog rata i njihovih majki, normativna i praktična, u postkonfliktnim društvima predstavlja veliku prepreku održivom, inkluzivnom miru, pomirenju i tranzicijskoj pravdi.
-Procesi tranzicijske pravde koji ne prepoznaju i ne provode prava djece rođene iz seksualnog nasilja ne mogu ispuniti svoje ciljeve koji uključuju istinu, pomirenje, odgovornost i reparacije. Poricanje prava djece rođene iz seksualnog nasilja nepomirljivo je s normativom ljudskih prava na univerzalnost- ističe se u povodu izložbe, te napominje kako priče djece rođene pri seksualnom nasilju pomažu u suočavanju s prošlošću, ali i sa samima sobom, i motiviraju na dijalog kao jedini put k boljoj i sigurnijoj budućnosti.

Ova izložba je- ističu organizatori- posebno veliki pothvat za djecu rođenu zbog rata, jer kroz nju nekoliko članova Udruženja „Zaboravljena djeca rata“ po prvi put izlazi u javnost sa svojom pričom. Izložba BREAKING FREE naglašava solidarnost, empatiju, slobodu, jednakost i izbor. Djeca rođena iz čina ratnog seksualnog nasilja jasno izražavaju svoj identitet „djeteta svoje majke„, nikada nisu i nikada neće biti „deca neprijatelja„. Naše majke, sve osobe preživjele ratno seksualno nasilje, nisu krive za to!

Svakako iznimno zanimljiva, duboko potresna i visoko senzibilna izložba za čiji su idejni koncept zaslužne Ajna Jusić i Mirna Omerčaušević, a za fotografije i video uratke Sakher Almonem, sirijsko-francuski umjetnik, rođen 1986. godine.

Inspiracija za ovu izložbu rodila se- objašnjavaju iz Youth Initiative for Human Rights–  kada ga je Darrel Toulon (The Alpha Group) pozvao da sudjeluje u projektu „In the name of the father“/„U ime oca“ koji je organiziran u suradnji s Narodnim pozorištem Tuzla.

Izložba se sastoji iz tri dijela: Prvi dio izložbe su portreti djece rođene zbog rata, članova i članica Udruženja „Zaboravljena djeca rata“, te njihovih majki koje su im pružile podršku i same se fotografirajući s njima. Drugi dio izložbe čine portreti umjetnika koji su pričali priče ove hrabre djece na pozornici Narodnog pozorišta u Tuzli. Treći dio je video projekcija koja rezimira cjelokupnu izložbu, a za koji je originalnu muziku radio Norbert Wally (Autorska pjesma „Karma Baza“; Izvode: Norbert Wally i Clara Luzia).

Organizatori izložbe u Beogradu su Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR), Žene u crnom i Autonomni ženski centar. Izložba ostaje otvorena do 22. listopada, a može se razgledati svaki dan od 12 do 20 sati.

Krucijalno je, kažu organizatori, da u mirnodopskom periodu građani osvijeste vlastite diskriminatorne prakse koje mogu dodatno otežati već ionako tešku borbu s nepravdom na prostorima bivše Jugoslavije.
Izložba BREAKING FREE  u Beogradu dio je Globalnog programaJačanje glasova žena pogođenih ratnim seksualnim i rodno zasnovanim nasiljem na Zapadnom Balkanu – Za kulturu priznavanja i pomirenja. Izložba je financirana sredstvima njemačkog Federalnog ministarstva za ekonomsku suradnju i razvoj, i uz podršku medica mondiale i Engagement Globala.

Tags: , , , , , ,

VEZANE VIJESTI