Neovisni novinarski portal
10.12.2023.
razonoda razbibriga
Kajaci s neba

Dalmatia Šibenik Outdoor Festival:
Trči, penji se, veslaj, daj koš…

Kajaci s neba

 Prvi Dalmatia Šibenik Outdoor Festival priređuje se 8. i 9. listopada. Turistička zajednica Šibensko-kninske županije, u suorganizaciji s Turističkom zajednicom grada Šibenika i Turističkom zajednicom Zlarin organizira prvi Dalmatia Šibenik Outdoor Festival. Ovogodišnji DŠOF odvijat će se na tri lokacije: Malom Vignju (na Jadriji), otoku Zlarinu te Baldekinu, a natjecatelji će se moći prijaviti na čak pet natjecateljskih disciplina: trail (2 dužine staze – 8 km i 17 km), sportsko penjanje, SUP, kajak i basket 3×3.

Energenti poskupljuju, jeftinije se grijati baveći se sportom. Trči, penji se, veslaj, daj koš… Osim navedenih natjecanja bit će i školica:  besplatne radionice joge, sportskog penjanja, SUP-a i kajakinga, a dok im se roditelji znoje trčeći i veslajući najmlađe očekuje besplatna mala škola outdoor sporta te natjecanje u basketu 3×3.

Partner prvog Dalmatia Šibenik Outdoor Festivala je Šibenska pivovara, koja vam ovom prigodom priprema festivalsko pivo. Svi detalji i prijave na natjecateljske discipline nalaze se na našoj Internet stranici: www.dalmatiasibenikhr, vele organizatori.

– Riječ je o prvom Dalmatia Šibenik Outdoor Festivalu, u sklopu našeg projekta kojeg planiramo provoditi u sljedećim programskim aktivnostima TZ Šibensko-kninske županije, zajedno sa sustavom lokalnih zajednica u našoj županiji – “Dalmatia Šibenik local experience.” S obzirom da se naša svijest tijekom pandemije znatno promijenila, svi se okrećemo aktivnom životu, prirodi, a naša županija obiluje prirodnim bogatstvima pa je kao takva idealna za održavanje sportskih aktivnosti na otvorenome – kaže Ivana Lušić, pomoćnica direktora za razvoj i sustav TZ Šibensko-kninske županije.

 Kaže i kako je aktivan odmor postao neizbježan segment turističke ponude jer  Šibensko-kninska županija obiluje brojnim klubovima, udrugama i individualcima koji se bave raznim sportovima, te su godine, po prvi puta, odlučili ujediniti sportaše i zaljubljenike u sportske aktivnosti na otvorenom te organizirati Dalmatia Šibenik Outdoor Festival.

Ideja je da svake godine festival organiziraju na drugoj lokaciji unutar naše županije, a natjecateljske discipline prilagođavamo podneblju i terenu na kojemu će se održavati.

Kajak s neba

– Razmišljajući o mogućim načinima produžavanja sezone postoji nekoliko turističkih proizvoda za koje naša županija ima potencijala, a tu je, pored gastro i kulturnog turizma, jedan od važnijih segmenata aktivni turizam, odnosno boravak na otvorenom. U tom smislu smo postali prepoznatljivi već prije nekoliko godina, izgradnjom infrastrukture; imamo uređenu poprilično veliku količinu pješačkih staza, markiraninih biciklističkih staza, i to od strane različitih aktera – nešto od općina i gradova, nešto od turističkih zajednica, nešto od ustanova koje upravljaju zaštićenim područjima prirode. Smatramo da je situacija sazrijela, da možemo imati jedan jako dobar, kompletiran proizvod aoutdoor turizma. Ono što nam je sada potrebno je jaka i intenzivna promocija istoga pa upravo u cilju promocije outdoor turizma krećemo s ovim festivalom. Ovo je prvo izdanje, a nadamo se da će postati tradicija. Sigurno će prvu godinu dominirati naši sugrađani i ljudi iz okolnih gradova, ali ideja nam je kroz nekoliko godina da ovaj festival postane razlog zbog kojega će ljudi ciljano dolaziti u našu županiju. Ideja festivala je da on svake godine bude organiziran u suradnji s drugim općinama ili gradom pa da tako ispromoviramo cijelo područje županije kroz nekoliko godina. Zahvalio bih Hrvatskoj turističkoj zajednici koja nam je pomogla financijskom potporom i pokrila oko pola troškova za organizaciju DŠOF-a te kolegicama iz ureda koje su taj dio odradile i pripremile kako bismo mogli pokrenuti ovaj festival – poručuje Krešimir Šakić, direktor TZ Šibensko-kninske županije.

Krešimir Šakić – Foto:J.Krnić

Ove godine su za lokacije održavanja sportskih natjecanja, odabrali „stogodišnjake“ – Jadriju, koja je proslavila 100. godišnjicu gradskog kupališta i otok Zlarin, koji ove godine slavi 100 godina organiziranog bavljenja turizmom. Uz to, Baldekin, mjesto na kojem je naš „mali“ – Dražen Petrović, napravio svoje prve košarkaške korake, dolazi kao logičan odabir lokacije za natjecanje u basketu, kažu.

– Turistička zajednica grada Šibenika, kao partner ovog hvale vrijednog projekta podržava ovu inicijativu. Projekt starta sa Jadrije, na kojoj smo ovoga ljeta obilježili stotu obljetnicu pa je ovo još jedna manifestacija koja će upriličiti tu proslavu. Želimo promovirati Šibenik i kao outdoor destinaciju za sportove, posebice u ovom podsezonskom periodu. Smatram da je to još jedna manifestacija koja će doprinijeti da se Šibenik pozicionira na tržištu – poručuje Dino Karađole, direktor TZ grada Šibenika.

Direktor TZ-a Grada Šibenika Dino Karađole (Foto H. Pavić)

 – Zlarin je proteklih godina “uhvatio outdoor ritam”, najčešće u predsezonsko i posezonsko doba, što mi, otočani, zaista volimo i cijenimo, budući da je to i nama najdraže godišnje doba. Samim time prošle godine smo se uputili u uređenje i opremanje penjačke stijene, u suradnji s udrugom “Tatavaka.” Stijena je visoka 18 metara, ima 21 smjer, u težini 4b do 6b, i to vidimo kao super priliku da povežemo sve prirodne blagodati naše županije, da se na taj način više promoviramo i surađujemo, i jako smo ponosni što smo dio ove priče – poručuje Katarina Gregov, direktorica Turističke zajednice Zlarin.

Dalmatia Šibenik Outdoor Festival otvaraju u subotu, 8.10., s trailom (dvije dužine – 8 km i 17 km), i to sa Malog Vignja, na Jadriji, gdje će biti start i cilj utrke. Poslijepodne se “selimo” na Zlarin gdje će biti organizirano natjecanje u sportskom penjanju, na penjalištu Poturičini kruzi.

– Nedjelja je rezervirana za morske discipline pa vas u jutarnjim satima na Malom Vignju na Jadriji očekuje natjecanje u SUP-u i kajakingu, a poslijepodne se prebacujemo na Baldekin (otvoreno igralište) gdje će biti organizirano natjecanje u basketu 3×3 prvo za djecu, zatim za odrasle. Osim natjecateljskih disciplina, pripremamo vam i besplatne radionice te program za djecu. Tako u subotu poslijepodne možete isprobati SUP i kajak na Malom Vignju i pripremiti se za nedjeljno natjecanje, a možete i opustiti tijelo i um uz radionice joge koje će se održati u subotu na Zlarinu, a u nedjelju na Malom Vignju. Nismo zaboravili ni naše najmlađe, koje u suboru ujutro na Malom Vignju očekuje mala škola outdoor sporta – poručuje Anamaria Petani, vlasnica agencije Break a leg koja radi na osmišljavanju i organizaciji Dalmatia Šibenik Outdoor Festivala.

Trčanje

U sklopu Dalmatia Šibenik Outdoor Festivala bit će organiziran besplatan prijevoz autobusom iz grada do Jadrije i natrag, i to u subotu, 8. listopada, kada očekujemo veći broj prijava na trail utrke te besplatan prijevoz brodom s Jadrije na Zlarin i natrag, za sve sudionike radionice i natjecanja u sportskom penjanju te radionice joge (uz prethodnu najavu).

Kupljena kotizacija po promotivnoj cijeni (trail 90 kuna, sportsko penjanje 70 kuna, SUP 70 kuna, kajaking 70 kuna, basket 3×3 160 kn za ekipu) uključuje startni paket s poklonima, Dalmatia Šibenik Outdoor Festival dry fit majicu te okrjepu i piće. Svi pobjednici (prva tri mjesta svake od natjecateljskih disciplina) dobit će i vrijedne poklone! Partner prvog Dalmatia Šibenik Outdoor Festivala je Šibenska pivovara koja ovom prigodom priprema festivalsko pivo.

Sve detaljne informacije i prijave na natjecateljske discipline nalaze se na našoj Internet stranici www.dalmatiasibenik.hr. Novosti vezane uz održavanje Festivala možete pratiti i na našim društvenim mrežama: Facebook https://www.facebook.com/croatia.sibenik te Instagram https://www.instagram.com/visit_dalmatiasibenik/.

 

Tags: , , , , , , , , , ,

VEZANE VIJESTI