Ministar zdravstva Vili Beroš ponovo je u “predinfarktnom stanju” pred licem javnosti! Zajapuren i crven u licu kao da ima vrućicu, obliven hladnim znojem uvjeravao je pred kamerama javnost kako u ovom trenutku ne postoji sumnja u trgovinu organima u KBC-u Zagreb. Bilo bi strašno, kaže, ako se nešto takvo zaista dogodilo. No, njegov govor tijela kao da je emitirao bitno drugačiju poruku…

Nema sumnje na trgovinu organima?

Inspekcija Ministarstva zdravstva utvrdila je da su 2019. u najvećoj hrvatskoj bolnici, KBC-u Zagreb, obavljene dvije sumnjive transplantacije. Predmet su najprije ustupili Hrvatskoj liječničkoj komori radi povrede etičkog kodeksa medicinske struke, a zatim je predan Državnom odvjetništvu koje je pokrenulo izvide. Ministar Beroš o najnovijoj aferi koja trese hrvatsko zdravstvo, međutim, kaže:

Oglas

-Trgovina organima je nešto na što u ovom trenutku ne postoji sumnja. Inspekcija je već postupala, bila je u instituciji, otkrila određene sumnje na disfunkcionalnosti u samom procesu. Transplantacija je nešto zaista hvale vrijedno. Ovaj specifični problem se odnosi na transplantacije s nesrodnih živih donatora organa. Jednostavno ne stoje tvrdnje da je ugrožen sustav transplantacija. Slučaj je upućen DORH-u da ispita ono što zdravstvena inspekcija ne može napraviti. Upućen je i spis HLK-u, a samo privremeno je prekinut proces darivanja organa s nesrodnih živih darivatelja- pokušavao je relativizirati skandal ministar, tvrdeći, uz ostalo, i da uočene nepravilnosti  nisu velike, ali su važne. No, transplantacijski program se nesmetano odvija i dalje, a nepravilnosti će biti popravljene- poručio je, kao da se radi o nekim sitnim, tehničkim propustima, a ne o sumnji na kriminalnu trgovinu organima. Jer, da nema sumnje u trgovinu organima, DORH ne bi imao što istraživati!

Ako pitate ministra, sporno je tek to što je u jednoj bolnici ( Merkur ) transplantacija odbijena, a u drugoj ( KBC Zagreb ) prihvaćena i obavljena,  i to je dovoljan razlog za postupanje. Ali, daleko od toga da se tu radilo o trgovini organima, otklanja sumnju Beroš, očito uvjeren da će problem nestati već i njegovim poricanjem. Slučaj svodi na nepravilnosti koje treba utvrditi i to je sve. Nitko zasad nije sankcioniran, nitko od liječnika nije pod sumnjom za ilegalnu trgovinu organima, a što se uistinu dogodilo u KBC-u Zagreb te 2019. reći će nadležne institucije nakon provedene istrage.

Opasno sagorijevanje neuspješnog ministra

Činjenica je, međutim, da javnot zna i tko su bili darivatelji organa i tko primatelji, da je jedan od donora bio i smanjenih intelektualnih sposobnosti, pa postoji i mogućnost manipulacije, odnosno njegovog nerazumijevanja u što se upušta i za što je dao pristanak. Tu Beroš ima alibi: naime, sve se to dogodilo prije negoli je imenovan ministrom, pa nije htio ulaziti u detalje, veli (?! ) U svakom slučaju DORH je na potezu i nakon provedene istrage znat će se što se točno dogodilo, a do tada, program transplantacija ide dalje, s iznimkom presađivanja organa s nesrodnih živih darivatelja.

Ako je sve ovo sa suspektnim transplantacijama bilo tek bura u čaši vode, kakvim sve želi javnosti predstaviti ministar, zbog čega je tako silno uzrujan? Već je postalo neugodno gledati Vilija Beroša kako se preznojava  pred kamerama, kako izgara u vrućici. Naravno, ne zbog preuranjene ljetne žege, nego od muke. U njegovom resoru ništa ne funkcionira, dugovi se gomilaju, a skandali kontinuirano multipliciraju. Dvije pandemijske godine mučio se s dvostrukim kriterijima koje je javno morao braniti, u čemu, naravno, nije imao uspjeha, baš kao ni u mobilizaciji građana na cijepljenje protiv covida, pa je Hrvatska u EU među onim članicama s najnižom procijepljenosti.

Tek što je korona jenjala, ambiciozni Beroš se latio reformskog posla i gotovo izazvao revoluciju među nezadovoljnim zdravstvenim osobljem. Pravu buru u liječničkim redovima digla je najava obveznih sistematskih pregleda za sve građane, a ništa manje i moguća nova uloge liječnika kao prijavitelja svojih pacijenata zbog eventualne privremene nesposobnosti upravljanja vozilima i suspendiranja njihovih vozačkih dozvola ( ?! ) A zaredale su i afere. Najprije Mirela Čavajda i blamaža sustava u kojem ginekolozi bezmalo imaju kolektivni priziv savjesti kad je u pitanju prekid trudnoće. Pa je dramatično odjeknuo i slučaj iz KBC-a Osijek gdje je postojala sumnja da je pacijentici prekid trudnoće obavila medicinska sestra, što je iz bolnice demantirano, no, trudnici je i nakon navodno obavljenog pobačaja utvrđena trudnoća, pa je “živu glavu spašavala” u Nizozemskoj. A sad još i trgovanje organima… Pa tko se ne bi preznojavao da vodi tako kaotičan sustav?

Je li KBC Zagreb čist?

Ministar Beroš nije zadovoljan očitovanjem koje je dobio iz KBC-a Osijek, pa je ponovo poslao zdravstvenu inspekciju u tu ustanovu da na licu mjesta utvrdi što se dogodilo. U slučaju Čavajda, utvrđeni su propusti i pokrenut je postupak pred nadležnim Prekršajnim sudom.

Što će se tek otkriti u slučaju sumnjivih transplantacija organa u KBC-u Zagreb? Možda ništa. Možda će se naprosto sve gurnuti pod tepih kao i godinama prije, a zbog čega je sustav zdravstva danas u žalosno  zapuštenom stanju.

Bivši SDP-ov ministar zdravstva Rajko Ostojić izjavio je na N1 televiziji da Beroš mora jasno reći da je KBC čist i da se nije trgovalo organima. Ali, što ako jest? Mora li, i hoće li javnosti ministar i to priznati, bez poricanja, relativiziranja i bagateliziranja problema, utvrdi li se da je sumnja bila osnovana?

No, s tim i bez toga, za Vilija Beroša bilo bi oportuno priznati da nije uspio kao ministar zdravstva i podnijeti ostavku. Ako ona i ne bi rezultirala ozdravljenjem sustava, sigurno bi pridonijela ministrovom zdravlju.