Dva dana je zadani rok u kojem Putin očekuje od svojih ministara da mu dostave kompletan popis zemalja, pojedinaca i tvrtki, koje su uvele sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu. A među onima koji su se solidarizirali s Ukrajinom i odlučili sankcionirati Putinovu “specijalnu vojnu operaciju” u susjednoj državi, je i Hrvatska.
Iako većina procjena govori da će trebati vremena da Rusi osjete na vlastitom standardu posljedice sankcija, činjenica je da one već imaju određene efekte, napose nakon izbacivanja Rusije iz međunarodnog sustava plaćanja ( SWIFT ). Uz ostalo, tridesetdvije zemlje su zatvorile i svoj zračni prostor za ruske aviokompanije, za vladine i privatne zrakoplove. Prema procjenama JP Morgan Chasea, invazija ruskih snaga na Ukrajinu mogla bi skupo stajati Putina i Rusiju, kojoj, ukoliko se agresija nastavi, prijeti potpuni gospodarski kolaps, sličan onome iz 1998.
Svi se pitaju kako će Putin odgovoriti na zapadne sankcije, a prema riječima glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova, Zapad se angažirao u “ekonomskom razbojništvu” protiv Rusije i Moskva će na to znati odgovoriti. Kako, to zasad Rusi ne otkrivaju…
Poručili su Zapadu da je svijet daleko veći od SAD-a i Europe, i da je Rusija, kao velika zemlja, daleko od toga da bi bila izolirana.
Putin se najviše uzda u ruske energente, naftu i plin, pa je iz Kremlja stigla i poruka ako SAD nametne sankcije na ruski izvoz energenata, a to se zasad još nije dogodilo, to će potresti cijelo energetsko tržište, a ne samo Rusiju.
Da su sankcije dvosjekli mač, upozorava i mađarski premijer Viktor Orban, koji ističe da sankcije imaju svoju cijenu koju ćemo, kaže, platiti vrlo brzo. Rastuće cijene energenata u Europi potaknut će, smatra Orban, dodatne inflatorne pritiske koje će centralna banka i vlada morati kontrolirati. Mađarska je jedna od zemalja koja je podržala jedinstvo EU u odnosu na sankcioniranje Rusije, ali smatra da se energetske veze s Rusijom moraju i dalje, unatoč sankcijama, održavati.
Jer, ako bi se prekinula energetska suradnja s Rusijom, u samo jednom mjesecu režijski troškovi mađarskih obitelji bi se utrostručili, izjavio je Orban, protiveći se da mađarske obitelji plaćaju cijenu rata.
Orban pledira da se sjedne za pregovarački stol, ponudio je Budimpeštu kao mjesto gdje će se započeti mirovni pregovori, i apelira da cijela Europa intenzivno radi na miru. Mađarska je osudila rusku invaziju i pružila utočište za preko 150 tisuća ukrajinskih izbjeglica, no, veći broj ih ide dalje.
U Ukrajini, međutim, rat ne jenjava. Nakon raketiranja najveće ukrajinske nuklearke Zaporižje, ruske snage su sravnile sa zemljom i ukrajinsku tvornicu tenkova u Žitomiru, smještenu 140 kilometara od Kijeva, a video je objavljen na proruskom kanalu Telegram.
Iz Mariupolja dolaze vijesti da bi napokon humanitarni koridor za evakuaciju civila mogao u nedjelju profunkcionirati, no, dok se to uistinu ne dogodi teško je vjerovati na riječ onima koji su dosad svaki dogovor prekršili…
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij traži od SAD-a dodatnu pomoć i dodatne sankcije u energetskom sektoru za Rusiju, zabranu uvoza ruske nafte i prekid svih komercijalnih transakcija putem Vise i Mastercarda.
Preko Zoom-a je u subotu navečer razgovarao s američkim senatorima, prenio je CNN, kojima je, uz ostalo, kazao da je to možda zadnji put da ga vide živog. Jer, od prvog dana Zelenskij je označen kao ruska meta broj jedan, a njegova obitelj kao meta broj dva.
Uništena tvornica tenkova u Žitomiru: Izvor: Twitter/Schreenshot