Ni epidemija koronavirusa, ni katastrofalan potres u Zagrebu, nisu utjecali na postavljanje i otkrivanje Spomenika domovini, koji je danas, na 21. godišnjicu smrti prvog hrvatskog predsjednika, Franje Tuđmana, svečano otvoren. U čast i slavu svima koji su Hrvatsku stvarali, kako je to svojedobno kazao premijer Andrej Plenković, i kao inspiracija građanima “kako čuvati i stvarati za sljedeće generacije”, kako je pompozno najavio zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, predstavljajući spomenik kao “nova vrata grada”.
Kao osvjedočeni zaljubljenik u monumente, spomeničke i vodene ( fontane) , Milan Bandić je danas, prilikom otvaranja Spomenika domovini, kao gradskoj investiciji u Bandićevu političku budućnost, bio prizemniji i autentičniji: Ćaća gleda svoje djelo, a djelo gleda ćaću. Nije moglo bolje- izjavio je u svom “svečanom govoru” zagrebački gradonačelnik, te zahvalio autoru na “toj stini” pred kojom će se, kako reče, klanjati brojni državnici.
Spomenik je smješten na Trgu Stjepana Radića, na zelenoj površini ispred Koncertne dvorane Vatroslav Lisinski i uz spomenik Franji Tuđmanu , a Zagrepčane je koštao 34,7 milijuna kuna. Njegova je staklena stijena stigla iz Kine, brušenje je prošla u Češkoj, a kamen temeljac za novo “bandićgradsko” spomeničko djelo, po idejnom rješenju Nenada Fabijanića, položen je 23. rujna 2019.
Spomenički kompleks je zamišljen kao mjesto službenog, protokolom reguliranog ceremonijala odavanja počasti, i arhitektonski uklopljen u postojeće urbanističke vrijednosti središnje zagrebačke osi, Lenucijevu potkovu.
Uz zagrebačkog gradonačelnika Milana Bnadića, na svečanosti su bili i ministar branitelja, Plenkovićev potpredsjednik Tomo Medved, ministar obrane Mario Banožić, potpredsjendik Sabora vitez Željko Reiner, članovi obitelji Tuđman, branitelji i neizbježni rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras. Dakako, i kardinal Josip Bozanić bez čijeg blagoslova se spomenik ne bi mogao otvoriti…
Po protokolu i uzvanicima, te zvučnoj kulisi ( Croatio, iz duše te ljubim ) baš kao da se radilo o HDZ-ovom predizbornom skupu, koji je ponešto uranio…
Eto, Zagrepčani koji još uvijek, u 21. stoljeću nemaju vodu, i oni koji su zbog potresa do danas bez svoga krova nad glavom, a i kad će pod njega, ne zna se, imaju bar Spomenik domovini. Vrijedan 34,7 milijuna kuna ( koliko se samo kuća moglo obnoviti?! )! Tako je to s domovinom: uvijek uzima, a većini malo daje…