Povodom proglašenja Međunarodnog parka tamnog neba „Vrani kamen“ kod Daruvara danas je u Hrvatskom novinarskom domu predstavljen projekt koji bi Daruvar i okolicu trebao povesti u svjetliju budućnost uz pomoć mraka.
-Velika nam je čast i zadovoljstvo objaviti da je park Vrani kamen postao prvi hrvatski Međunarodni park tamnog neba u najvišoj zlatnoj kategoriji, po strogim kriterijima Međunarodne organizacije za zaštitu tamnog neba (International Dark-Sky Association – IDA), američke neprofitne organizacije, jedine takve na globalnoj razini, čija je zadaća očuvati i zaštititi noćni okoliš i baštinu noćnog neba putem kvalitetnih osvjetljenja eksterijera, s ciljem očuvanja prirodnog blaga i velikog potencijala nezagađenog noćnog krajolika i gotovo netaknute prirode. Međunarodna oznaka Park tamnog neba promiče edukaciju temeljenu na znanosti i astronomiji, istovremeno poboljšavajući energetsku učinkovitost i smanjivanje troškova kroz poboljšanje javne rasvjete, što zauzvrat stvara ekonomske mogućnosti za razvoj astroturizma – kaže Ivana Plažanić Vuković, direktorica Turističke zajednice Daruvar-Papuk.
Međunarodni park tamnog neba Vrani kamen nalazi se na teritoriju Republike Hrvatske u neposrednoj blizini grada Daruvara i proteže se na površini od 8000 hektara zapadnog dijela planine Papuk. Većim dijelom njime upravljaju Hrvatske šume, dok je područje Petrovog vrha pod upravom grada Daruvara.Prostire se u smjeru zapad-istok od naselja Daruvarski Vinogradi do granice Šumarije Voćin, a u smjeru sjever-jug od kanjona potoka Stančevca skoro do naselja Koreničani, Potočani, Katinac i Đulovac. Obuhvaća sjeverni greben Zapadnog Papuka i njegove najviše vrhove Vrani kamen 832 mnm i Crni vrh 863 mnm. 90 % tog područja je na nadmorskoj visini od 250 – 700 mnm, a 10 % na visini između 700 i 863 mnm. Najviši dijelovi, visine od 750 mnm pa naviše, zauzimaju oko 2% područja, a nalaze se na vršnim dijelovima grebena Dujanova kosa koja spaja vrhove Vrani kamen (832 m) i Crni vrh (863 m). To je područje Gospodarske jedinice Vrani kamen kojom gospodare Šumarija Daruvar i Šumarija Đulovac. Istočna granica Međunarodnog parka tamnog neba Vrani kamen je u stvari granica Šumarije Voćin, a južna se poklapa s granicom Šumarije Sirač.
– Osim bogate flore i faune, park Vrani Kamen je odlično mjesto za astronome i astrofotografe koji mogu uživati u promatranju i fotografiranju noćnog zvjezdanog neba. Dugi niz godina astronomi koriste ovaj biser prirode i činjenicu da je očuvan od nepotrebnog svjetlosnog onečišćenja. Na ovom području aktivno se vrše promatranja i fotografiranja noćnog neba i svemirskih objekata. Najfrekventnija lokacija je Petrov vrh, udaljen devet kilometara od centra grada Daruvara. U planinarskom domu na Petrovom vrhu okrjepu i utočište mogu potražiti svi zaljubljenici u prirodu i astronomiju, a po potrebi se može i prenoćiti. Smještaj planinarskoga doma pogodan je zbog neposredne blizine mjesta za noćna promatranja, te zbog dostupnosti električne energije potrebne za funkcioniranje astronomske opreme – hvale se u Gradu Daruvaru.
U svojoj objavi su daruvarske vlasti propustile spomenuti kako je ovo proglašenje rezultat desetljetog zalaganja građana, kao što je slučaj s glavnonom pametnih, korisnih i prosperitetnih projekata u Hrvatskoj.
-Ova inicijativa uz sebe vezuje brojne aktivnosti koje čine angažiranim i ispunjenim gotovo desetogodišnji rad Astronomskog društva ,, Kumova slama” iz Daruvara.Društvo je pokretač ideje da se područje ,,Vrani kamen” proglasi međunarodnim parkom tamnog neba – spominje se ipak na stranicama Grada Daruvara.
Jedna od izuzetno važnih aktivnosti Međunarodnog parka tamnog neba Vrani kamen je podizanje svijesti o svjetlosnom onečišćenju i zaštiti iznimnog noćnog krajolika za buduće generacije, vele.
Ugasiti svjetla, a upaliti zvijezde – važan je korak prema kvalitetnom noćnom nebu što je prepoznato od strane Grada Daruvara koji ulaže velike napore kako bi se javna rasvjeta, koja je stara i dotrajala, zamijenila novom javnom rasvjetom koja odgovara svim ekološkim standardima.
–Međunarodni park tamnog neba Vrani kamen i grad Daruvar, sa svojim prirodnim i kulturnim znamenitostima i bogatstvima, pogodni su za razvoj astroturizma, kao i znanstvenoga turizma. Osim bogatstva neosvijetljenog noćnog neba, u gradu se može pronaći mnoštvo ugostiteljsko-turističkih objekata koji nude bogate sadržaje za svačiji ukus. Cjelokupno područje nenametljivo je uklopljeno u prirodu, na samim izvorima ljekovite termalne vode i mineralnog blata. Daruvar je grad koji voli život, a sa svim blagodatima koje nudi, on to svakako i potvrđuje. Daruvar je grad u koji se dolazi okrijepiti dušu i tijelo, ali i um, osloboditi se stresa, a ujedno rasplamsati maštu i otputovati u beskonačna prostranstva svemira u kojima se može uživati iz Međunarodnog parka tamnog neba Vrani kamen – kozmički poručuju iz Grada Daruvara.
O sličnoj inicijativi smo pisali i ranije u tekstu S mrakom u svjetliju budućnost – AD Beskraj: Hrvatska ima prvi međunarodno priznati park hrvatskog tamnog neba.
Tamo smo istakli i kako je prema nedavnim mjerenjima, noćno nebo u Zagrebu je tri puta svjetlije od Beča, a sjajnije je čak i od Hong Konga.
U međuvremenu, ako se želite nauživati svježeg i nepatvorenog noćnog crnila sa zvijezdama, od koristi će vam biti mapa svjetla i tame, odnosno karta svjetlosnog onečišćenja u Hrvatskoj (poveznica).