Ako se naum šačice ‘domoljubnih’ političara koji već desetljećima cijede izmrcvarenu Hrvatsku ostvari, uskoro će ostati malo od njezina ionako upitnog suvereniteta, ali i perspektive zdrave budućnosti za njezino stanovništvo. Jučer su na još jednoj o ‘povijesnih’ sjednica Vlade RH donijeli Odluku o pokretanju postupka nadmetanja za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na području Dinarida. To znači da su nakon Slavonije, Baranje, Banije, Korduna, Podravine, Posavine, Međimurja, okolice Zagreba itd. sada i preostali dio Hrvatske (Gorski kotar, Lika, Dalmacija…) dali na uporabu naftaškim korporacijama za istraživanje i eksploataciju nafte i plina. Ukratko, čitava Hrvatska sada može postati jedna velika naftna bušotina. Lijepa naša u kandžama naftaša? Bez patetike, generaciju koja je ne tako davno obranila Hrvatsku od okupacije četnika, sada će potomci, tj. naša djeca i unuci, pamtiti i po žalobnoj pasivnosti i nehajnosti iste naspram potencijalne ‘okupacije’ naftaških korporacija.
Kako pojašnjavaju u Vladi RH, ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić naglasio je da Ministarstvo zaštite okoliša i energetike i Vlada kontinuirano rade na povećanju energetske neovisnosti Republike Hrvatske.
“U tom kontekstu treba promatrati i ovu Odluku. Postupak na području Dinarida je, nastavak je aktivnosti iz 2016. godine u svrhu pronalaženja novih istražnih područja, koji bi doveli do saznanja o novim rezervama ugljikovodika. Nadmetanje za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika provodi se za četiri istražna prostora koji se nalaze na području Dinarida, ukupne površine 12 134 četvorna kilometra, i to na području Karlovačke, Ličko-senjske, Primorsko-goranske, Zadarske, Splitsko-dalmatinske i Šibensko-kninske županije – pojasnio je taj ministar tzv. zaštite okoliša.
U svjetlu, odnosno mraku navedene odluke, nema smisla više ponavljati kakve posljedice mogu izazvati takva invazivna ‘istraživanja’ u jednom od ekološki najočuvanijih dijelova europskog kontinenta. Opasnost od zagađenja podzemnih pitkih voda za milijune građana, obezvređivanje grčevitih napora preostalog stanovništva u tim zapuštenim dijelovima države da na noge postave održivi aktivni turizam i ekološku poljoprivredu… itd.
Umjesto nabrajanja svih nevolja i loših posljedica koje takvi postupci mogu donijeti ljudima i prirodi, u nastavku donosimo sadržaj cjelokupne povijesne odluke, za one kojima još uvijek nije jasno o čemu se tu radi.
Ili nije njihova stvar.
Na temelju članka 15. stavka 1. Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika (Narodne novine, broj 52/18), Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj _____________ 2019. godine donijela je
ODLUKU O POKRETANJU POSTUPKA NADMETANJA ZA IZDAVANJE DOZVOLA ZA ISTRAŽIVANJE I EKSPLOATACIJU UGLJIKOVODIKA NA PODRUČJU DINARIDA
I.
Ovom Odlukom pokreće se postupak nadmetanja za izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na području Dinarida i određuju se istražni prostori za koje se nadmetanje provodi.
II.
Nadmetanje za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na području Dinarida provest će se za četiri istražna prostora:
1. Istražni prostor Dinaridi-13 (DI-13)
2. Istražni prostor Dinaridi-14 (DI-14)
3. Istražni prostor Dinaridi-15 (DI-15)
4. Istražni prostor Dinaridi-16 (DI-16)
Karta istražnih prostora zajedno sa koordinatama vršnih točaka svakog istražnog prostora nalazi se u prilogu ove Odluke i smatra se njezinim sastavnim dijelom.
III.
Planiranje i izvođenje radova istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na svakom istražnom prostoru mora biti u skladu s ograničenjima i mjerama zaštite okoliša iz okvirnog plana i programa, kao i uvjetima i ograničenjima iz prostornih planova.
IV.
Agencija za ugljikovodike provodi pripremne radnje te objavljuje obavijest o nadmetanju za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na području Dinarida, najmanje 90 dana prije isteka roka za podnošenje ponuda, u službenom glasilu Republike Hrvatske i u službenom listu Europske unije.
V.
Agencija za ugljikovodike izrađuje dokumentaciju za nadmetanje za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na području Dinarida, a koja se objavljuje na mrežnim stranicama Ministarstva zaštite okoliša i energetike i Agencije za ugljikovodike.
VI.
Ministar nadležan za energetiku imenuje povjerenstvo najkasnije 30 dana prije isteka roka za podnošenje ponuda u predmetnom nadmetanju, a koje otvara, pregledava i ocjenjuje ponude. Ministarstvo zaštite okoliša i energetike na prijedlog povjerenstva predlaže Vladi Republike Hrvatske izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.
U svrhu sklapanja ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika, povjerenstvo pregovara s ovlaštenicima dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika temeljem obvezujućih ponuda dostavljenih na nadmetanje za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.
VII.
Nacrt ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika dostavlja se Vladi Republike Hrvatske na suglasnost, a isti se sklapa između ovlaštenika dozvole i ovlaštenog predstavnika Vlade Republike Hrvatske, a u ime i za račun Republike Hrvatske.
VIII.
Po provedenom postupku nadmetanja za izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na području Dinarida te odabiru najpovoljnijeg ponuditelja, Vlada Republike Hrvatske na prijedlog Ministarstva zaštite okoliša i energetike donosi odluku o izdavanju dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na području Dinarida za svaki pojedini istražni prostor.
IX.
Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
Predsjednik
mr. sc. Andrej Plenković