Neovisni novinarski portal
18.4.2024.
POLITIKA
Vladina projekcija proračuna za 2019./ Manji PDV za lijekove, smrznuto meso i ribu, voće, povrće, dječje pelene… veće plaće za suce

Vladina projekcija proračuna za 2019./ Manji PDV za lijekove, smrznuto meso i ribu, voće, povrće, dječje pelene… veće plaće za suce

Od 1.prosinca Vlada će povećati neoporeziva davanja koja se odnose na božićnice, uskrsnice, regres, trinaestu plaću itd., tako da će neoporezivi dio iznositi 7500, umjesto dosadašnjih 2500 kuna. No, toj se odluci Vlade, koju je, kao iznenađenje današnje sjednice, predstavio ministar financija Zdravko Marić, mogu veseliti samo oni radnici koji znaju što su to božićnice, uskrsnice i sl.

Naime, godinama se u Hrvatskoj tek dio tvrtki, ne računajući javne službe, može pohvaliti takvim davanjima zaposlenicima. Novost je i da se za 5 posto smanjuje PDV na sve lijekove, one koji se dobivaju na recept ili bez njega. Pa ajde, neka se bar neki raduju…

Ali, nije riječ samo o lijekovima. Ministar Marić zagrabio je dublje u potrošačku košaricu i projekcijom proračuna za 2019. predložio smanjenje PDV-a na 13 posto za svježe ili zamrznuto meso, ribu, voće povrće, jaja, dječje pelene itd. Manji PDV trebao bi biti i na usluge i povezana autorska prava pisaca, skladatelja i umjetnika, s 25, također na 13 posto. Inače, samo od PDV-a planira se prihod od čak 58 milijardi kuna.

Predložen je i rebalans ovogodišnjeg proračuna koji ne podiže razinu rashoda, no rashodnu stranu opterećuju protestirana jamstva Uljanik grupi, što je, čini se , faktor iznenađenja za državni proračun ove godine. Ta su jamstva, kazao je premijer, uglavnom izdana 2015.

U prvih šest mjeseci proračun je bilježio suficit od 1,6 milijardi kuna, i da nije bilo krize u Uljaniku, rekao je premijer, vjerojatno bi i rastao, a ovako, zadnjih mjesec i pol dana trebat će “stegnuti kaiš”, apelirao je Plenković, da bi se proračun održao makar blizu ravnoteže. Pozvao je ministre i da ulože dodatni napor kako bi se nastavilo smanjenje javnog duga za koji se procjenjuje da će do kraja ove godine biti ispod 75 posto BDP-a.

Inače, preraspodjela proračunskih sredstava u smislu rebalansa, odnosi se prije svega na zdravstvo, kojemu ide oko 400 milijuna kuna, zatim na mirovinski sustav, MUP zbog problema s migracijama, demografsku politiku, školstvo… Sve u svemu proračun će ove godine biti “kraći” za oko 2 milijarde kuna, odnosno 0,5 posto BDP-a. A u idućoj godini planirani prihodi proračun iznose 136 milijardi, a rashodi 140 milijardi kuna.

Nakon današnje sjednice Vlade, osim dijela radnika, i konzumenata raznih lijekova, radovat će se i još neki. Recimo, branitelji, jer je njihovo ministarstvo od proračunskog kolača za iduću godinu dobilo čak 19,5 milijuna kuna više nego ove godine . I sve će to, kako je najavljeno, biti investirano u četiri veteranska centra. Koliko će to biti isplativa investicija, vidjet ćemo, možda eventualno jednog dana kada spomenuti centri budu prevedeni u staračke domove za ratne veterane…

Konačno, i suci imaju razloga za kakvo-takvo zadovoljstvo jer će njihovo ministarstvo u 2019. raspolagati s čak 100 milijuna kuna više nego su imali ove godine. A od toga će biti i izravne koristi za suce, jer im ministar Dražen Bošnjaković najavljuje povećanje osnovice plaća za 6 posto. No, ministar je već objasnio kako se radi o tome da su u razdoblju 2012. – 2014. suci bili zakinuti za tri i šestpostotno smanjenje plaća ( ukupno 9 posto), pa im se sada vraća tek dio, kroz povećanje od 6 posto. Ali, veći dio budžetskih sredstava Ministarstvo će potrošiti na digitalizaciju sustava kako bismo napokon dobili koliko-toliko brže i učinkovitije pravosuđe, a koliko za suce mogu biti stimulativne veće plaće, u smislu bržeg rješavanja predmeta, e to je veliko pitanje …

Svi su vladini resori, osim turizma, dobili ponešto u svoj novčanik, a da se generalno razina proračunskih rashoda nije povećala. Sam proračun temelji se na planiranoj stopi gospodarskog rasta od 2,9 posto.

Cilj ove vlade je, kako reče Plenković, da Hrvatska dobije još bolju ocjenu kod kreditnih agencija i da dođe na razinu investicijskog rejtinga. Proračun smatra racionalnim, a ambicija mu je, veli, da ostvari zadane programske prioritete, nastavi fiskalnu konsolidaciju i sve rashode stavi u funkciju gospodarskog rasta i zadovoljavanja glavnih potreba države i društva.

Tags: , , , , , , ,

VEZANE VIJESTI