Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Područni ured za zaštitu i spašavanje, Županijski centar 112 Šibenik, upravo je proslijedio obavijest javnosti koja dolazi od Zavoda za javno zdravstvo Šibensko–kninske županije, a koja govori kako je voda iz javne vodoopskrbne mreže ponovno dobra za piće.
– Voda u vodocrpilištu i vodovodnoj mreži Jaruga (koja opskrbljuje vodom grad Šibenik, cijeli priobalni dio Šibensko-kninske županije, sela u šibenskom zaleđu: Pokrovnik, Pakovo Selo, Perković, Mirlović Zagora, dio Unešića, te rubne dijelove Zadarske županije: Radašinovci, Stankovci, Budak, Bila Vlaka i Splitsko-dalmatinske županije: Bogdanovići i Jurići), od dana 10.12.2014.g. je ponovno potpuno ispravna za ljudsku uporabu – ističe u obavijesti Robert Nađ iz Županijskog centra 112.
Podsjetimo, voda je proglašena neispravnom za piće prošle subote, kada se zbog zamućenja preporučivalo njezino prokuhavanje i taloženje prije upotrebe. Županijski centar 112 bio je jedini koji je objavio tu obavijest od prvoorazrednog značaja za život stanovništva većeg dijela Šibensko-kninske županije i rubnih dijelova susjednih županija. Zvuči nevjerovatno u 21. stoljeću, u 2014. godini, pored svih internetskih stranica, društvenih mreža, mailova, blogova i koječega da niti jedna od bitnijih jedinica lokalne samouprave: ni Šibensko-kninska županija, niti Grad Šibenik, niti komunalno poduzeće Vodovod i odvodnja, a naposlijetku niti Zavod za javno zdravstvo Šibensko-knisnke županijie, nije objavio tu važnu obavijest na svojim internetskim stranicama ili je na neki drugi način o tome poželjelo i namjerilo kvalitetno izvjestiti građanstvo.
Dakako, ni u ovim trenucima nema niti obavijesti kako je voda ponovno dobra za piće.
Kada se tome doda i neizvjesnost oko misteriozog uzroka nedavnog teškog zagađenja vode naftom i drugim zagađivačima, a za koji se još uvijek ne zna ili se javnosti ne iznosi tko je zato odgovoran, jasno je kako se građani doista ne mogu osloniti na ovakve javne službe i jedinice vlasti, niti mogu biti spokojni u nadi kako će ‘institucije odraditi svoj posao’.
Mogu se jedino nadati kako ove krajeve neće zadesiti neke nevolje u kojima će biti potrebne ozbiljne, pravovremene i odgovorne intervencije i vodstvo, a ne dosad viđeni manjkavi učinci tzv. kriznih stožera i aktualnog čelništva lokalne uprave i mjerodavnih institucija.