„Crno brdo” iz Biljana Donjih u Sisku nije dobrodošlo! „Siščani ne žele biti Smetlišćani”, „NE troSKa, imamo Zeleni brijeg, nećemo Crno brdo!”, „Probudite se, Sisak je na putu da nestane nakon 2000 godina”, to su samo neke od poruka oko tisuću građana Siska okupljenih oko Građanske inicijative u prosvjedu protiv dovoza troske, čije je izvorno porijeklo šibenska Tvornica elektroda i ferolegura ( TEF ). Siščani upozoravaju da će mljevenjem 150 000 tona troske s Crnog brda u Sisku biti proizvedeno oko 4000 tona kancerogene sitne prašine i mulja i to u naseljenom gradskom području, tik uz centar grada, što će značajno utjecati na zdravlje i kvalitetu života građana. Zato su odlučni suprotstaviti se daljnjem dovozu troske u svoj grad, ne žele tuđe smeće u svom dvorištu!

Neželjena troska koja je 2010. dopremljena u Biljane Donje tijekom sanacije šibenske Tvornice elektroda i ferolegura izazvala je pokret otpora u Biljanama, gdje su se mještani mobilizirali i Europskom sudu za ljudska prava ( ESLJP-u ) tužili hrvatsku državu zbog ugrožavanja zdravlja stanovnika i spor dobili. Prema presudi Europskog suda Crno brdo iz Biljana Donjih već je odavno trebalo biti uklonjeno, a dok se to ne učini država plaća penale u iznosu od 6500 eura dnevno, plus jednokratna kazna od milijun eura. Trosku nitko ne želi u svom dvorištu, pa bogme ni Sisak...

Zanimljivo je da je ista troska u Biljanima Donjim, koja je tamo dospjela iz šibenskog TEF-a, prema odluci ESLJP-a, otpad s kancerogenim elementima koji štetno utječe na ljudsko zdravlje. Opasnim otpadom je smatraju i građani Siska, jedino u Šibeniku brda troske, nakon usitnjavanja, tzv. oporabe, godinama stoje u krugu tvornice i lokalne vlasti tvrde da je riječ o inertnom otpadu koji nema štetnog učinka na zdravlje ljudi. Kako je to moguće da je ista troska u Biljanima Donjim, i prema sudskoj odluci, opasan otpad, a u Šibeniku i Sisku potpuno neopasan? Netko će na to pitanje građanima kad tad morati odgovoriti…

Siščani su s prosvjeda poručili predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću, županu Sisačko-moslavačke županije Ivanu Celjaku, gradonačelniku Siska Domagoju Orliću i ravnatelju Fonda za zaštitu okoliša Mirku Bidiši, kako piše Index.hr, da traže trenutno zaustavljanje dovoza troske iz Biljana Donjih na obradu u Sisak, jer „Sisak nije smetlište”. Tvrde da otpadna troska sadrži kancerogene elemente i nedopušteni stupanj radioaktivnosti, upozoravaju na porast malignih oboljenja stanvonika na području s kojeg se sada uklanja. Ako je predstavljala opasnost za mještane Biljana Donjih, opasna je i za Siščane, smatraju.

Kako to 300 km dalje troska prestaje biti opasna? Sisak je vodeći po učestalosti leukemije, ne želimo kancerogenu trosku. Tvrtke za obradu otpada u Sisku ne daju gradu ništa, odnose profit, ostavljaju za sobom crnu i bijelu smrt. Mladi odlaze iz grada jer ne žele podizati obitelj na toksičnom smetlištu. Što je vrijedno toga da imamo grad bez ljudi- čulo se na prosvjedu u Sisku, odakle su građani jasno poručili Vladi “Nećemo tuđe smeće u svom dvorištu!”

„Crno brdo” bi se trebalo obrađivati u Sisku, na otvorenom, u krugu Kemokopa, tvrtke koja se bavi oporabom opasnog i neopasnog otpada, što građani Siska smatraju apsolutno neprihvatljivim jer je riječ o lokaciju u blizini gusto naseljenih dijelova grada, s dječjim igralištima i šetnicom. Ne žele da njihov grad postane deponij za tuđi otpad, smetlište. A dok je u gradu situacija takva, neće biti investitora zainteresiranih za ulaganje u ovaj grad, kažu, nitko osim gospodara otpada ne želi doći ovdje raditi i trovati se.

„Naš grad nije kanta za smeće, Sisak kaže NE!”, odlučni su bili prosvjednici, a imali su poruku i za lokalne političare kojima su dali do znanja da će, nastavi li se dovoziti troska u Sisak završiti na odlagalištu propalih političara.

Crno brdo usred grada (foto TRIS/G. Šimac)