Stranka Možemo! podržat će pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti Zakona o izvlaštenju kroz Hrvatski sabor koji najavljuje Grad Zabok, a u međuvremenu traži hitno zaustavljanje postupaka koji omogućavaju izvlaštenje vlasnika poljoprivrednog zemljišta u Lugu Zabočkom u korist privatnih investitora. O tome su javnost obavijestili u priopćenju u kojem predsjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša i prirode Dušica Radojčić, stanje u Zaboku opisuje kao paradigmatski primjer nepravednog razvoja.

Situaciju u Zaboku možemo opisati jednom rečenicom: umjesto za mnoge, razvoj samo za jednoga”, izjavila je Radojčić referirajući se na slučaj izgradnje sunčanih elektrana Zabok 2, 3, 4 i 5 zašto se planira izvlastiti 328 vlasnika vrijednog poljoprivrednog zemljišta, što je, smatra Radojčić, suprotno svrsi instituta izvlaštenja.

Naime, izvlaštenje je mehanizam koji se koristi za potrebe izgradnje javne infrastrukture poput bolnica ili cesta, a ne instrument „zelene otimačine” u korist privatnog interesa. Možemo! će se boriti protiv takvih praksi, poručila je dodajući da bi zelena tranzicija imala smisla kada bi vlasnici zemljišta s Gradom Zagrebom izgradili solarnu elektranu od koje bi imali i zajedničku korist i zajedničku zaradu.

Gradonačelnica Zaboka Valentina Đurek podsjetila je da u prostornom planu grada još od 2011. postoje zone namijenjene obnovljivim izvorima energije, ali da je problem nastao izmjenama Zakona o izvlaštenju donesenom 2019 g. kojima je omogućeno izvlaštenje u korist privatnog investitora ako je projekt proglašen strateškim u ime Republike Hrvatske. Zbog toga će Grad Zabok, najavila je gradonačelnica, pokrenuti postupak za ocjenu ustavnosti.

Saborska zastupnica i koordinatorica Možemo! Sandra Benčić smatra da je ključni problem upravo Zakon o izvlaštenju koji otvara vrata sustavnom oduzimanju privatnog zemljišta za privatni profit. U ovom slučaju riječ je o nekoliko stotina malih parcela u Zagorju, a isti bi se mehanizam, prema važećem zakonu, mogao primijeniti bilo gdje u Hrvatskoj.

Ako to ne zaustavimo u Zagorju sada, možemo to očekivati diljem zemlje,” ocijenila je Benčić napominjući da se vrijedno poljoprivredno zemljište ne smije pretvarati u energetske lokacije kad postoje racionalniji redoslijedi: najprije krovovi kuća radi omogućavanja građanima da proizvode vlastitu struju, zatim javne zgrade i napušteni industrijski pogoni, potom zemljišta koja nisu privedena svrsi.

Pozvala je građane da tomu kažu odlučno „NE”. Ne može se, smatra, izvlašćivati vlasnike zemljišta zbog interesa privatnih investitora– istakla je i najavila da će stranka Možemo! nastojati u Saboru ubrzati postupak kako bi se što prije odlučilo o ustavnosti, uključujući prikupljanje potrebnih potpisa trideset i više zastupnika za žurno upućivanje zahtjeva Ustavnom sudu.