Lokalni izbori 2025. nisu donijeli nikakve revolucionarne promjene. Što bi rekao šef HDZ-a- Andrej Plenković, Hrvatska je i dalje dominantno plave boje. SDP je ostao daleko ispod očekivanja da mijenja hrvatsku političku kartu, štoviše izgubili su svoju dosadašnju sigurnu bazu u Rijeci, što se dojučer činilo nemogućim, a nakon tri mandata SDP-ove gradonačelnice i Sisak je pao! Zahvaljujući ekipi platforme Možemo!, koja je potvrdila da je i dalje prvi izbor Zagrepčana, pa je Tomislav Tomašević unatoč hajci koja se kontinuirano vodila protiv njega tijekom kampanje, umalo izabran već u prvom krugu, SDP nije doživio i još teži poraz. Tomašević će morati u drugu rundu s Marijom Selak Raspudić, i ako pobijedi, kako se i očekuje, znamo da će sve zasluge za taj uspjeh AP pokušati pripisati sebi, jer već je izjavio da “praktički 80 posto uspjeha Zagreba se odvija zahvaljujući HDZ-u”. Taj čovjek je zbilja drzak i egocentričan preko svake mjere dobrog ukusa…
Rinčić pomela SDP u Rijeci
Zbog loših izbornih rezultata šef IDS-a Dalibor Paus podnio je ostavku. U Istri se i to događa…
Od četiri velika grada, samo je Osijek već u prvom krugu dobio gradonačelnika, HDZ-ovog Ivana Radića, o ostalima će se odlučiti u drugom izbornom krugu, 1. lipnja…
Profesorica na Medicinskom fakultetu u Rijeci Iva Rinčić hit je ovih izbora. Svoju uvjerljivu prednost s kojom ulazi u drugi krug može zahvaliti unutarstranačkom raskolu u riječkom SDP-u, pozadinskom utjecaju Vojka Obersnela i egotripu, ili naprosto prkosu, dosadašnjeg gradonačelnika Marka Filipovića, koji se i pored službene kandidatkinje za koju se stranka odlučila, njegove zamjenice i saborske zastupnice Sandre Krpan, odlučio ući u utakmicu kao nezavisni kandidat. Svoje interese stavio je ispred interesa stranke, a ni vodstvo stranke nije postupilo osobito promišljeno kad je odlučilo uoči samih izbora svoga gradonačelnika proglasiti „nepodobnim” za drugi mandat, što je očito izazvalo revolt Riječana, tradicionalno sklonih socijaldemokratima. O tome su trebali razmišljati ranije, s Filipovićem razgovarati duže i taktičnije, a ne ga samo “odrezati”. Biračko tijelo koje je već 30-ak godina postojano i vjerno SDP-u u Rijeci, raspršilo se ne samo na čak dva kandidata iz iste strukture, nego i prema Rinčić koja je na izbore izašla s potporom Akcije mladih i partnera.
Manje je iznenađujuć ulazak Marije Selak Raspudić u drugi krug kao kandidatkinje za zagrebačku gradonačelnicu, jer je ona de facto pripremu za ove izbore obavila svojom kandidaturom na predsjedničkim, gdje je već osigurala i znatno veću vidljivost i prepoznatljivost. Političko soliranje bračnog para Rapsudić pokazalo se za njih mudrim izborom, ali što je njima donijelo to je Mostu odnijelo. Most se sveo na Mira Bulja koji se u svom Sinju još mora boriti u drugoj rundi za novi mandat gradonačelnika, a sa znatno manje šanse u drugom je krugu za Dubrovačko-neretvanskog župana i Božo Petrov, dok Nikola Grmoja nije uspio u utrci za metkovskog gradonačelnika što je svojevrstan alarm za Most čija je baza i ishodište upravo Metković. A ako ne mogu osvojiti Metković, što mogu?
SDP svoje otvorene riječke rane pokušava vidati koalicijskim rezultatom Možemo! i SDP-a u Zagrebu, ali to je slaba utjeha jer i šef stranke Siniša Hajdaš Dončić i članstvo vrlo dobro znaju da je to uspjeh prije svega Tomislava Tomaševića i platforme Možemo! uz koje SDP manje-više statira i to kao junior-partner što je za starije članove te stranke gotovo ponižavajuće.
Tomašević i Možemo! na ovim su izborima dobili pravu satisfakciju za sve čemu su bili izloženi od predsjedničkih izbora do prvog kruga lokalnih. Od privođenja Mile Kekina i pokušaja njegove i diskreditacije Možemo! kao onih koji se lažno predstavljaju moralom kojeg, sugeriralo se na sve načine, navodno nemaju, do afere Hipodrom i privođenja Tomaševićevog kolege Koste Kostanjevića, ravnatelja Ustanove za upravljanje sportskim objektima, pa i Hipodromom, osumnjičenog, zajedno s Domagojem i Slavkom Galićem iz zaštitarske tvrtke Eurolex za izvlačenje 2 milijuna eura na račun fiktivnih, izmišljenih zaštitarskih usluga. Cilj je bio uoči izbora Tomaševića i Možemo! predstaviti građanima kao ekipu koja potkrada Grad dok se kune u poštenje. Anto Nobilo koji je podnio kaznenu prijavu u ime zaposlenika i DORH, ako su računali time izbaciti Tomaševića iz igre, nisu uspjeli. Čini se da je ta hajka na „možemovce” kod Zagrepčana samo proizvela snažan revolt i dodatno ih usmjerila na potporu i Tomaševiću i Možemo!
Kninska kraljica- poražena
U Splitu je dosadašnji gradonačelnik, kandidat Centra, Ivica Puljak relativni pobjednik, ali će u drugi krug s HDZ-ovim Tomislavom Šutom. Zanimljivo je da je Željko Kerum po broju glasova zauzeo treće mjesto, dok je SDP-Možemo! kandidat Davor Matijević tek četvrti. U Matijevićevom slučaju nije se dogodio kontraefekt kao u slučaju Tomaševića, pa su njega skupo stajale afere koje su se s njim povezivale ( ugovori za dosmrtno uzdržavanje, krivotvorenje oporuke… ). SDP-ovac očigledno nije uspio uvjeriti Splićane u svoju nedužnost, ali ni u svoju etičnost.
Josipa ( Pleslić, ex Rimac )- kninska kraljica, davno je, izgleda, izgubila svoju kraljevsku pozlatu, pa joj je uskraćena potpora građana koja bi je odvela bar u drugi krug. Tri sudska spora koja joj vise nad glavom previše su, čini se, čak i za hrvatske birače koji u tim stvarima nisu nimalo „sitničavi”, što na neki način pokazuju i premoćne pobjede u prvom krugu međimurskog župana Matije Posavca i virovitičkog gradonačelnika Ivice Kirina, a sudski postupak nije pomrsio račune ni SDP-ovo Nevenu Bosilju koji je, DORH-u unatoč, rasturio u Varaždinu.
Darko Milinović je posebna priča. Njegov razlaz s HDZ-om pokazao se kao dobitna karta, pa je unatoč daleko moćnojoj HDZ-ovoj infrastrukturi već u prvom krugu izabran za gospićkog gradonačelnika, a reklo bi se da je, od osnivanja stranke Lipo dobio i na medijskoj popularnosti i na široj prihvatljivosti.
Peđa Grbin, donedavni predsjednik po snazi druge stranke u Hrvatskoj, ušao je u Puli u drugu rudnu s dosadašnjim gradonačelnikom Filipom Zoričićem, pa realno još ima šanse jer su njihovi rezultati tijesni. Ali, da je SDP snaga koja bi nakon 35 godina djelovanja u parlamentarnoj demokraciji morao biti, zar bi se moglo dogoditi da Grbin bude iza Zoričića koji niti ima neke rezultate u Puli, a niti neku stranačku infrastrukturu.
Od 21 župana, deset ih je izabrano u prvom krugu, ostali, a među njima i šibensko-kninski, bit će izabrani u drugom. U ovoj županiji, gdje je HDZ izgubio vlast 2021., nakon više od 30 godina neprikosnovenosti, situacija je vrlo slična onoj od prije četiri godina kada je Marko Jelić s podrškom udružene oporbe izabran za župana. Sada je u toj poziciji Petar Baranović ( SDP i partneri ) nasuprot kojemu stoji HDZ-ov Paško Rakić s ne odveć velikom prednošću.
Jalni Plenković
Što se tiče većih gradova, mimo četiri najveća, poput Zadra, spomenute Pule, Šibenika, Dubrovnika…o gradonačelnicima će se odlučivati u drugom krugu. Ništa još nije gotovo, kako je kazao Tomislav Tomašević pozivajući svoje sugrađane da za dva tjedna još jednom glasaju za njega jer „to znači da naše izmjene GUP-a, unatoč otporu lobija, idu dalje. To znači da svi veliki kapitalni projekti, koji su bitni za kvalitetu života naših građana, idu dalje”. Prvi mandat je bio borba za financijski oporavak pred prijetećim bankrotom, a drugi mandat, obećao je Tomašević, će biti mandat razvoja.
Andrej Plenković ima razloga biti zadovoljan. Milanovićev uspjeh na predsjedničkim izborima nije se prelio na lokalne izbore niti je utjecao na rezultate SDP-a. HDZ je uglavnom obranio lokalne jedinice koje je i dosad imao, a SDP je poražen u Rijeci gdje je dosad bio apsolutno prvi izbor. Izgubili su i Sisak, što je Plenkoviću novi adut u dokazivanju da je njegova vlada učinila dosta u obnovi toga potresom devastiranog kraja, a što se HDZ-u sada honorira i kroz pobjedu njihovog kandidata za gradonačelnika, nakon tri uzastopna mandata, ovaj put teško poražene, SDP-ove Kristine Ikić Baniček čiju aroganciju Siščani, očito, više nisu bili spremni tolerirati.
Međutim, nedopustivo je kad jalni Plenković, bez imalo mjere i pristojnosti, sav uspjeh Tomaševića u Zagrebu pokušava pripisati sebi i Vladi koju vodi.
-Ponovit ću, praktički 80 posto uspjeha Zagreba se odvija zahvaljujući HDZ-u. To govorim jer mi je to drago. Realno, ta potpora je prevelika u odnosu kako se upravlja Gradom- izjavio je šef HDZ-a nakon objave izbornih rezultata. Zašto onda građani nisu dali podršku HDZ-ovom Mislavu Hermanu, još jednom od onih osebujnih tipova, poput Davora Filipovića onomad, koje tko zna otkud izvlači AP.?
Naposljetku, s čijim novcem to Plenković upravlja? Svojim? Ili našim? I kome bi taj novac trebao biti na raspolaganju ako ne građanima, neovisno o tome tko kojim gradom, pa i Zagrebom, upravlja?
Foto N1/Lana Horvat