Svakim danom, a sve brže nakon dolaska tzv. Trumpove administracije na vlast u SAD-u, čovječanstvo tone u rupu beznađa, truleži, gluposti, diktature prebogatih i nekompetentnih, te samouništenja. O tome svjedoči i sljedeća vijest koja zvuči kao da je okrutna i vrlo neukusna prvotravanjska šala. No 1. travanj je tek za 10 dana, a ovo nije šala: naftaška kompanija je tužila Greenpeace, svjetsku organizaciju koja se trudi očuvati okoliš, a sud je presudio kako im Greenpeace treaba platiti – 66o milijuna dolara (!). Da, dobro ste pročitali.

Kako Greenpeace javlja svjetskoj javnosti, deveteročlana porota okruga Morton 19. ožujka u saveznoj američkoj državi Sjevernoj Dakoti donijela je presudu povodom neutemeljene tužbe naftne kompanije Energy Transfer protiv američkih organizacija Greenpeacea (Greenpeace Inc. i Greenpeace Fund) te međunarodne organizacije Greenpeace International (GPI), kojom ih tereti za iznos veći od 660 milijuna američkih dolara. Borba protiv besmislene tužbe još nije gotova, vele…

– Suočavamo se s katastrofalnim povratkom nepromišljenom ponašanju koje je zakuhalo klimatsku krizu, produbilo okolišni rasizam i stavilo profit fosilnog biznisa iznad javnog zdravlja i života na planetu. Prethodna Trumpova vlada četiri godine je radila na demontaži mjera za zaštitu čistog zraka, vode i suverenosti autohtonih naroda, a sada, zajedno sa saveznicima, želi dovršiti posao gušenjem prosvjeda. Nećemo se povući, ne damo se ušutkati! – izjavio je Mads Christensen, izvršni direktor GPI-a.

Oglas

Ovaj slučaj zvono je na uzbunu svima, bez obzira na političko opredjeljenje. Dio je to nove ofanzive korporacija da iskoriste sudove kao oružje u sprečavanju kritike. Svi trebamo biti zabrinuti za budućnost Prvog amandmana zbog tužbi poput ove, koje imaju za cilj uskratiti nam pravo na mirni prosvjed i slobodu govora. Ta prava su ključna za bilo kakav rad u borbi za pravdu, stoga ćemo nastaviti borbu zajedno i solidarno. Naftni giganti mogu pokušati zaustaviti jednu skupinu, ali ne mogu zaustaviti pokret – izjavila je Sushma Raman, v.d. izvršne direktorice Greenpeacea u SAD-u.

Tužbe kompanije Energy Transfer jasan su primjer tzv. SLAPP tužbi (eng. Strategic Litigation against Public Participation (SLAPP) – hrv. strateška tužba protiv sudjelovanja javnosti)— tužbi kojima se neprofitne organizacije i aktiviste nastoji zatrpati sudskim troškovima, gurnuti ih prema bankrotu i na koncu ušutkati kritičare. Naftne kompanije poput Shella, Totala i ENI-ja također su posljednjih godina pokretale SLAPP tužbe protiv Greenpeaceovih organizacija. U nekoliko takvih slučajeva kompanije su zaustavljene u njihovim namjerama. Tu se ubrajaju pobjeda Greenpeacea Francuske protiv SLAPP tužbe TotalEnergiesa 28. ožujka 2024. godine te uspjeh Greenpeacea UK i GPI-a u primoravanju Shella na odustajanje od svoje SLAPP tužbe 10. prosinca 2024. godine.

Policija kao zaštitnih moćnih kompanija od pripadnika preostalih indijanskih plemena

Još nismo gotovi s Energy Transferom u ovoj borbi. Podnijeli smo tzv. anti-SLAPP tužbu protiv nasrtaja Energy Transfera na slobodu govora i mirne prosvjede. Vidimo se na sudu u srpnju u Nizozemskoj. Nećemo odustati, ne damo se ušutkati – izjavila je Kristin Casper, glavna pravna savjetnica GPI-a.

U veljači 2024. godine Greenpeace International krenuo je u testiranje Direktive Europske unije o anti-SLAPP-u, podnijevši tužbu protiv Energy Transfera na sudu u Nizozemskoj. Greenpeace International traži odštetu i naknadu svih troškova nastalih uslijed uzastopnih i neutemeljenih tužbi Energy Transfera, kojima se od Greenpeace International i organizacija Greenpeacea u SAD-u traže stotine milijuna dolara.

-Nakon više od sedam godina, neutemeljena tužba Energy Transfera protiv Greenpeace USA nije išla u našu korist. Još je uznemirujuća činjenica da se ovom odlukom pokušava ponovno napisati povijest i izbrisati moćno i važno djelo plemena Standing Rock Sioux i svakog domorodačkog i domorodačkog glasa koji se borio protiv Dakota Access Pipelinea. I ne samo to, ova presuda prijeti mogućnosti pokreta poput našeg da progovore i govore istinu moćnicima. Ali ovo nije kraj ove priče. Žalit ćemo se. Ne damo se ušutkati. Nazvan po kultnom Rainbow Warrioru, Greenpeace USA Warrior Defence Fund osigurat će nam sredstva potrebna za nastavak naše borbe. – kažu u Greenpeacu USA.

Inače, Greenpeace USA  dio je globalne mreže neovisnih organizacija koje vode kampanje koje koriste mirne prosvjede i kreativnu komunikaciju kako bi razotkrile globalne ekološke probleme i promovirale rješenja koja su ključna za zelenu i mirnu budućnost, te je, kažu, predan je transformaciji nepravednih društvenih, ekoloških i ekonomskih sustava zemlje iz temelja kako bi se riješila klimatska kriza, unaprijedila rasna pravda i izgradilo gospodarstvo koje stavlja ljude na prvo mjesto.

Čini se kako se američka organizacija Greenpeacea susreće s najvećom opasnosti otkad je osnovana, a to je beskrupulozna i potpuno antiekološka, pronaftaška politika Donalda Trumpa.

Rainbow Warrior u Šibeniku (foto TRIS/G. Šimac)

117 prosvjednika je uhićeno prilikom prosvjeda protiv naftovoda

Podrška hrvatskog Greenpeaca