Svečanom prisegom u Uredu Predsjednika Republike započeo je drugi mandat Zorana Milanovića. Inauguraciji je bilo prisutno stotinjak uzvanika, bivših ministara iz njegova premijerskog mandata, visokih vojnih dužnosnika, stranačkih čelnika koji su podupirali njegovu predsjedničku kampanju, prijatelja i rodbine, znatno više nego prilikom prisege u prvom mandatu. No, nitko iz Vlade i HDZ-a nije došao. Svečanom činu, međutim, bila su prisutna četiri potpredsjednika Sabora, uz SDP-ove Sabinu Glasovac i Peđu Grbina, pozivu su se odazvali i Plenkovićevi koalicijski partneri koji participiraju u vladajućoj većini, DP-ov potpredsjednik Sabora Ivan Penava i manjinski potpredsjednik Furio Radin.
Inauguracijski govor mnogi su sudionici ocijenili kao suverenistički, odmjeren i dobro izbalansiran.
Život nije samo mirno more, neizbježna je izmjena dobrih i loših dana, ali je svijest o tome jamstvo pribranosti, bez obzira na smjer i veličinu valova, poručio je Milanović.
– Osnovni zadatak državnih institucija je sačuvati mir građana. Drugi cilj je da teška vremena ne budu i dramatična i da se ne prelome preko leđa najslabijih- rekao je, posebno upozoravajući na nejednakost i korupciju koje podmuklo nagrizaju socijalnu strukturu poput opake bolesti. Ponovio je svoju već poznatu tezu da je samo nama stalo do naše zemlje. Druge države, dodao je,” ne žele nam zlo, ali u izboru između svojih interesa i našeg boljitka, uvijek će se odlučiti za svoje interese. ovo nije žalopojka ni kritika, ovo je realnost svijeta u kojem živimo i poziv da se prestanemo zanositi iluzijama. Ništa nam nije darovano, sve što je Hrvatska postigla je zasluga naših ljudi, prije svega onih koji su dali svoje živote. Taj dug nikada ne možemo u potpunosti vratiti- kazao je, prenosi N1.
U svom inauguracijskom govoru spomenuo je i Hrvate u BiH:
“Kome su osim nama važni Hrvati u BiH? Tko će se osim nas založiti za obranu njihovog ustavnog statusa? Snaga je u poznavanju vlastitih slabosti. Gotovo da nema veće slabosti od mržnje, šovinizma i nepovjerenja prema onima koji su drugačiji od nas, trenutačno ili stalno. Malo je toga što je pogrešno kao veličanje najmračnijih epizoda vlastite povijesti“, podsjetio je Milanović aludirajući na povijesni revizionizam koji je godinama na djelu. Kao i prilikom prve prisege, poručio je :” Ovo je kuća za sve nas”, ali u nju neki očigledno, dok je on na dužnosti predsjednika Republike, neće tako lako ući, a nisu ni na dan njegove inauguracije.
“Politički avanturizam i slijepa sljedba znali su nas stajati u prošlosti. Naša obveza prema precima i djeci je da se u međunarodnim odnosima zalažemo za mir. To nije naivnost, nije iznevjera zapadnih saveza kojima pripadamo i kojima ćemo pripadati, to je borba za vlastite interese. Rat je najdublji i najotrovniji poremećaj, ne kaže se uzalud da je pobjeda druga najgora stvar koja se može dogoditi u ratu”, kazao je, napominjući da Hrvatska vojska mora biti sposobna zaustaviti bilo koji napad na integritet države, i nije točno, dodao je, da sigurnost nema cijenu. Povodljivost i panika nikad nisu dobri saveznici, a pogotovo ne u turbulentnim vremenima u kojima upravo živimo, na kraju će, poželjevši da budemo pronicljivi i proračunati u svojim odlukama.
Za novi predsjednički mandat Zoran Milanović je dobio povjerenje više od 1,1 milijun birača što mu daje posebno veliki izborni legitimitet. Pobijedio je u drugom izbornom krugu HDZ-ovog kandidata Dragana Primorca kojeg je doslovce deklasirao.
Prisegu je položio pred predsjednikom Ustavnog suda Miroslavom Šeparovićem koji mu je nakon inauguracije i čestitao. Šeparović je za N1 izjavio da nije zlopamtilo i da se nada da je ovo novi početak odnosa predsjednika prema Ustavnom sudu kojega u prošlom mandatu nije štedio žestokih riječi. Ustavni sud će, kazao je Šeparović, poštivati poseban položaj predsjednika, a od njega očekujemo da poštuje Ustavni sud.
Predsjedničkoj inauguraciji bili su prisutni i bivši predsjednici RH Stipe Mesić, Ivo Josipović, Kolinda Grabar Kitarović, bivša premijerka Jadranka Kosor, umirovljeni generali Ante Gotovina, Rahim Ademi, Ljubo Česić Rojs i drugi.
Himnu je otpjevala klapa HRM-a Sveti Juraj, a zanimljivo je da je posebnu čast da nastupi na inauguraciji predsjednika Republike dobila mlada Filipinka Chriziel Renae Aceveda, koja je izvela pjesmu „Dej mi, Bože, oči sokolove”.