Park prirode Dinara, kako je nazvana ustanova koja bi se trebala baviti zaštitom prirode Dinare i Podinarja, još uvijek nije počela s radom. Iako je formalno postoji dulje vrijeme – pune četiri godine (!)- te se  o njoj priče valjaju godinama, ne događa se ništa bitno, a ta ustanova nema još niti sjedište. Takva traljavost, nehaj i mazanje očiju su previše i za hrvatske prilike i njezine kvarne vlasti. Nadalje, oko smještaja sjedišta  PPD se vode svojevrsne bitke, jer  u onom mjestu gdje ono bude bit će prilike za brojna nova zapošljavanja tj. uhljebljivanja partijskih kadrova koji još nisu zbrinuti, te nove generacije partijske mladeži.

Uz to sve, poznavatelji prilika na Dinari upozoravaju kao se tamo umjesto zaštite prirode primjećuju aktivnosti koji je narušavaju, poput neprimjerenih gradnji, a ništa manje apsurdno je da park graniči i preklapa se s vojnim poligonom na kojem se još uvijek vježba gađanje, bombardiranje i ratovanje eksplozivnim i drugim otrovnim sredstvima potpuno nekompatibilnim s prirodom i njezinom tobožnjom zaštitom. Neki primjećuju i kako bolje upućeni kupuju zemljišta po Dinari, ne bi li se obogatili na račun potencijalne buduće infrastrukture PPD-a. No takve pojave nisu nikakvo iznenađenje – u visokokorumpiranoj državi one su pravilo.

Malo tko više i spominje tzv. Park prirode Dinara. Ipak, u ovo predizborno vrijeme sjetili su ga se u oporbenom SDP-u: Tonči Restović i Petar Baranović.  SDP-ovi kandidati za gradonačelnika Šibenika i šibensko- kninskog župana, upozorili su na katastrofalno stanje na području općina Civljane i Kijevo te se založili za što skorije proglašenje sjedišta Parka prirode Dinara, što je i zakonska obveza, kako javlja Šibenski list, uz napomenu kako ‘četiri godine nakon odluke da se uspostavi funkcioniranje Parka prirode Dinara ništa još uspostavljeno nije, iako je bio zakonski propisan rok od godine dana.’

Arhiva; Tonči Restović (foto TRIS/G. Šimac)

– Ja sam kao saborski zastupnik uputio pismo ministrici zaštite okoliša Mariji Vučković tražeći da što prije donese odluku o uspostavi uprave Parka prirode. Zatražio sam i sastanak s njom gdje ću argumentirati zašto bi to sjedište trebalo biti u našoj županiji, budući da bi to značilo jednu malu odskočnu dasku za ljude koji tamo žive. Gradonačelnika Burića i ostalih HDZ-ovaca nema nigdje kad treba nešto urgirati za građane naše županije, ali kad treba dići ruku za dolazak smeća iz cijele Dalmacije, onda su prvi.- rekao je Restović. 

Baranović kaže da su analizirali demografske podatke u pripremama za predstojeću kampanju te da su rezultati izuzetno loši.

– Nije pitanje hoće li doći kraj života na tim prostorima, već kad će doći. Populacija je svedena na simboličnu razinu i potpuno je jasno da je taj prostor zanemaren. Naš stav je da upravo Parka mora biti u Kijevu, jer od tuda je ideja i krenula. To je općina koja je prolazila neke teške trenutke u svojoj povijesti, i koja rapidno odumire, a ovo je sjajan alat da se taj proces spriječi. Zakon o uspostavi Prka prirode Dinara donesen je 2021. godine te se njegovo funkcioniranje moralo uspostaviti u roku godine dana. To nam govori da država ne poštuje zakone koje sama donosi, to je pokazatelj kaotičnog funkcioniranja hrvatskog društva. S ovog mjesta pozivam ministricu Vučković da ispuni svoje obveze prema zakonu koji je izglasao Hrvatski sabor. Ovo je skandalozna situacija za jednu uređenu europsku državu. A pritom je pristojno molim da pri donošenju te odluke uzme u obzir jako teško stanje na prostorima Kijeva i Civljana. Posebno treba uzeti u obzir da je institucija parka prirode prilično jak zaštitni mehanizam, koji sukladno zakonskim propisima onemogućava normalno odvijanje gospodarskih aktivnosti. Ove dvije općine 80 posto svog teritorijalnog obuhvata imaju u granicama predviđenog Parka, za razliku od općina u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Dakle one ostaju bez normalnih mogućnosti za normalno odvijanje gospodarskih aktivnosti i zapravo su osuđene da u budućnosti egzistiraju samo od Parka prirode- kazao je Petar Baranović.

Petar Baranović

Inače, treba reći i kako je stupanj aljkavosti u odnosu prema PPD čak i veći nego inače u Hrvatskoj.  Ta ustanova ne samo da nema sjedište četiri godine nakon osnivanja, nego nema ni vlastitu – web stranicu.

Umjesto toga gostuje na stranici Parkovi Hrvatske, a na kojoj se može naći jedva ponešto teksta i svega nekolicina nedovoljno ilustrativnih fotografija, nedostojnih prirodnih i drugih vrijednosti tog prostora, te galerija nekih slika koje su preuzeli od turista.

-Park prirode Dinara, naš najmlađi park proglašen u veljači 2021. godine, ime je dobila vjerojatno od ilirskog plemena Dindari koji su ovu planinu koristili kao stočarsku planinu. Dinara je najviša planina u Republici Hrvatskoj, a u njenom podnožju nastala je prva hrvatska država. Na neki način, Dinara je danas simbol hrvatske državnosti. – piše na toj stranici.

Ironično i tužno, ali navedeno je istina: nemar i nesposobnost hrvatskih državnih vlasti u upravljanju tim hrvatskim simbolom i najvišom hrvatskom planinom, najbolje simbolizira i oslikava aktualno stanje hrvatske države vlasti.

Dinara… (foto TRIS/G. Šimac)