Hrvatska je obilježila 29 godina od vojne operacije Oluja kojom je oslobođeno okupirano područje države i nacionalni teritorij reintegriran nakon četiri godine okupacije. Državni je praznik, slavi se kao Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja. Dan je to kada Knin postaje “centar svijeta”, kada je sav javni i politički fokus na tom gradu, naprosto i stoga što kompletna tzv. politička elita ne propušta toga dan doći u Knin na središnje svečanosti obilježavanja Oluje. Nad Kninom je nebo parao jedan borbeni Rafale u počast svim hrvatskim braniteljima. Državni vrh smjestio se u prvom redu na stadionu NK Dinare, u tišini, bez riječi. Plenković i Milanović kohabitirali su- tišinom. Knin na ovaj dan pamti i puno masovniju posjećenost, a kako neki mediji navode, razlog je u ograđivanju službenog prostora u kojem su političari i novinari od ostatka posjetitelja, što je za mnoge bilo uvredljivo i neprihvatljivo… ...
U skladu s “redom važnosti”, na središnjoj svečanosti prvi je imao priliku obratiti se sudionicima premijer Andrej Plenković, za njim je govor održao predsjednik Sabora Gordan Jandroković, a šefu države i vrhovnom zapovjedniku Oružanih snaga, Zoranu Milanoviću, protokol je dodijelio “treće(razredno)” mjesto…
Uz čestitke hrvatskim braniteljima, svim sudionicima proslave i građanima u povodu praznika, Plenković je rekao da je nakon dugih priprema Hrvatska 1995. pobjedom u Oluji i Bljesku, okončala okupaciju četvrtine hrvatskog državnog teritorija i omogućila povratak prognanih i izbjeglica.
-Oluja je značila novo razdoblje u hrvatskoj povijesti. U toj su sudbonosnoj bitci 200 tisuća hrvatskih vojnika uz viziju predsjednika Tuđmana pokazali neviđenu hrabrost i odlučnost. U vrlo kratkom roku je opremljena snažna vojska, u uvjetima embarga- rekao je.
Tijekom Oluje poginulo je više od 250 branitelja, a njih preko 1400 ih je ranjeno. Oluja je omogućila i završetak ratnih operacija u susjednoj BiH, pa je samo mjesec dana nakon genocida u Srebrenici, kada je u tri dana pobijeno preko 8000 muslimanskih muškaraca, razbijen je obruč oko bihaćkog džepa, i stvorene su pretpostavke za mirnu reintegraciju hrvatskog Podunavlja, pa je Hrvatska 1998. stekla svoj puni teritorijalni integritet i suverenitet na cijelom državnom teritoriju, kazao je Plenković, napominjući da je podizanje hrvatske zastave na Kninskoj tvrđavi simbol pobjede i ostvarenja tisućljetnog hrvatskog sna o vlastitoj državi. Oluja je bila, rekao je Plenković, oslobodilačka, obrambena, legitimna i pravedna operacija.
Predsjednik države Zoran Milanović uz neizostavne čestitke za Dan pobjede, nastavio je u istom tonu te ocijenio da je Oluja najvažnija ratna pobjeda u suvremenoj hrvatskoj povijesti. Posebno je naglasio da Oluja ne bi bila moguća bez sudjelovanja pripadnika HVO-a i ovladavanja Kupresom, Dinarom i kninskim zaleđem u susjednoj BiH. Te akcije su, rekao je Milanović, bile pretpostavka za „najučinkovitiju opciju oslobađanja okupiranog teritorija ovdje na jugu gdje je sve počelo”.
– Slavimo i mudrost i lukavost političkog vodstva i vojnih zapovjednika koji su čekali pravi čas za udarac pobunjeničkoj para-državi stvorenoj pod Miloševićevim režimom- rekao je i dodao:
-Daleko od toga da je sve bilo savršeno, ali kad dublje uronimo u koncept vođenja i zapovijedanja vidimo da je jedno od najvažniji načela bila briga o životima naših vojnika. Koliko god svaki gubitak bio nenadoknadiv. naši gubici su u ratnim okolnostima bila razmjerno podnošljivi. Mi prema tome moramo imati dubok i ljudski i politički respekt – naglasio je.
-Ništa nam nije darovano- nastavio je- ali ovo nisu naknadne žalopojke, govorim ovo radi povijesne istine i da je samo nama bilo stalo do ove države. Nikome nije do izolacionizma niti moramo dokazivati da nam je stalo do zapadnih vrijednosti, ali sam svjestan kako funkcionira svijet. Nitko nam neće pomoći ako sami ne uložimo energije i pameti u izgradnju naprednije i pametnije te sigurnije države. Hrvatska ovisi o svojim ljudima i spremnosti naroda da se žrtvuje za dobrobit naše zemlje- poručio je Milanović, posebno napominjući da nas ničije veze s inozemnim centrima moći neće usrećiti i iluzija je, ustvrdio je, da se do boljitka može doći prečicom ili preko veze. Sreća neće doći izvana– naglasio je i zaključio:
–Oluju ne proslavljamo da bismo likovali nad porazom druge strane niti nad žrtvama. Suosjećamo s boli svake obitelji koja je izgubila svoje najbliže. Ne želimo promovirati militarizam, to je nepotrebno. Ovdje se okupljamo da bi slavili slobodu jer smo se oduprli pokoravanju i slobodu ne smijemo mijenjati ni za sva blaga ovoga svijeta- završio je svoje obraćanje Milanović.