Najava otvaranja Rodnih studija na zagrebačkom Filozofskom fakultetu od akademske 2025./26. zakotrljala je pravu lavinu nezarumijevanja, osporavanja ženskih prava i ravnopravnosti, ideoloških prijepora i seksualnih kompleksa. Čak dva okrugla stola održana su u srijedu u Saboru de facto istim povodom ali s dijametralno suprotnih polazišta. Domovinski pokret je na svoj okrugli stol koji se formalno bavio temom “Kršenja prava na slobodu vjeroispovijesti muškaraca okupljenih u javnoj molitvi krunice”, pozvao predsjednicu udruge “U ime obitelji” Željku Markić, a Klub zastupnica i zastupnika Možemo! svoj je okrugli održao pod nazivom “Antirodni pokreti i nasilje nad ženama”, uz sudjelovanje pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Višnje Ljubičić. DP i Markić tvrde da se molitelje tretira kao Židove u nacističkoj Njemačkoj, SDP, koji je dolazak Markić u Sabor ispratio performanceom, tvrdi da su Markić i DP homofobi i mizogini nacionalisti. Sve u svemu, pravi ideološki rat!
Dolazak Željke Markić na okrugli stol DP-a performanceom je dočekala skupina istaknutih SDP-ovki pojačanih predsjednikom stranke Peđom Grbinom i transparentom s porukom “Slobodne i ravnopravne”.
-Jako mi je žao da na ovaj način, nedemokratski, komunicirate s kolegama u Saboru i s civilnim društvom. Ali drago nam je da smo slobodni u Hrvatskoj i da možemo raditi i ovo što vi radite- komentirala je “doček” SDP-a Markić i usput im poželjela dobrodošlicu.
Grbin joj je na to dobacio: -Demokracija je i prosvjed, ali to je za vas malo previše.
Saborska zastupnica SDP-a Ivana Marković iskoristila je priliku da poruči kako se SDP uvijek borio i borit će se za sve ugrožene u društvu, za prava žena da slobodno odlučuju o svome tijelu, prava svih manjinskih skupina, drugih i drugačijih u društvu.
-Muškarci, mamini sinovi, dignite se, namjestite hlače i shvatite da u ovom društvu postoje žene koje su slobodne, samostalne, koje zarađuju za svoj život i odlučuju o svom životu. Ako se s tim ne možete nositi, onda je to vaš problem, a ne naš- s posebnom porukom obratila se Marković i moliteljima na trgovima.
Za okruglim stolom koji je organizirao Klub zastupnika i zastupnica Možemo! okupilo se 40-ak sudionika, što je njihov odgovor na jačanje antirodnih politika i sve izraženijih prijetnji rodnoj ravnopravnosti, a sve u izravnoj vezi s nasiljem nad ženama i sve glasnijim zahtjevima za deratifikacijom Istanbulske konvencije.
-Hrvatska je zemlja s izrazito visokom stopom femicida, u kojoj barem jednom mjesečno na glavnim vijestima slušamo o nekoj prebijenoj, mučenoj, ubijenoj ženi. i unatoč tome što postoje jasna istraživanja koja govore kako do femicida dolazi, koja govore da je femicid najsprečiviji oblik zločina, da postoje jasni prediktori koji se često pokazuju i godinama prije samog femicida, u našem se društvu femicid i dalje doživljava kao incidentno nasilje- čulo se na okruglom stolu Možemo! u Saboru.
Kako je uvodno napomenula saborska zastupnica Ivana Kekin, školski kurikulum koji se ne bavi temom ravnopravnosti spolova u dovoljnoj mjeri i tržište rada koje diskriminira žene, mediji koji izvještavaju o mirnom čovjeku koji je poludio zbog ljubomore, zdravstveni sustav koji ženama uskraćuje zakonom zajamčenu zdravstvenu zaštitu, a s druge strane “klečavci” s krunicama na trgovima, sve je to pogodovalo neprepoznavanju nasilja, njegovom relativiziranju podjelom krivnje i posljedično porastom nasilja nad ženama.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić posebno je naglasila da u hrvatskom društvu svjedočimo antirodnim pokretima koji zagovaraju rodnu ulogu muškaraca kao prirodnih vođa, dok majke tretiraju isključivo kao kućanice, roditeljice i odgojiteljice. Svoja stajališta osnažuju vjerskim naukom kako bi tim vrijednostima za koje se zalažu i pokretima za retradicionalizaciju društva dali legitimitet, A baš takvi patrijarhalni obrasci koje oni promoviraju korijen su uvjetovanog nasilja- ustvrdila je Ljubičić.
U prvoj polovini ove godine, navela je, ubijeno je 6 žena, a zabilježena su i dva pokušaja ubojstva od strane njihovih partnera, a analize ( MUP-ove ) pokazuju da su upravo situacije kad se žena usprotivi muškom autoritetu kao vrhovnom i odluči napustititi obitelj, pravi okidač za femicid.
Antirodni pokreti koriste koncept zaštite ljudskih prava sasvim uvrnuto, ocijenila je Sanja Sarnavka iz Zaklade Solidarna, jer radikalni predstavnici većine sebe proglašavaju manjinom, pa skupine poput “klečavaca” koje manipuliraju vjerom i svojom navodnom ugroženošću, bore se za svoju ugroženu muževnost kako bi došli do moći i prilike da mijenjaju odnose u društvu. Regresirajući ga.
-Postoji neporeciva povezanost s povijesnim primjerima diskriminacije žena koje su tretirane kao ropkinje, s današnjim primjerma “viteza u formacijama”, molitelja na trgovima čiji zahtjevi predstavljaju novi oblik govora mržnje protiv žena kamufliranih u molitvu– istaknula je odvjetnica Autonomne žesnke kuće Sanja Bezbradica Jelavić, dok je Sandra Benčić, saborska zastupnica i koordinatorica Možemo!. kazala da molitvena okupljanja muškaraca na trgovima nemaju veze s molitvom i vjerom, a predstavljaju atak na osnovna ljudska prava i temeljene slobode i integritet žena. U demokratskim društvima takva okupljanja ne bi trebala biti dopuštena jer je to klasična zloupotreba prava na okupljanje. Pozvala je Vladu da zauzme jasan stav i reagira na takve nasrtaje na ustavne vrijednosti, jer se ne mogu istodobno mijenjati zakoni ( uvođenje kaznenog djela femicida u KZ RH ) i zatvarati oči pred nastrajima na temeljna prava žena.
Vjerski radikalizam molitelja s krunicama dade se, smatra Benčić, uspoređivati i s radikalnim islamizmom.
-Manipulacijom vjerskih osjećaja žele dovesti do promjene temeljnog društvenog ugovora, kako u Hrvatskoj tako i u Europi, faktičkim ukidanjem jednakosti žena i muškaraca. Njihovi napadi na ravnopravnost imaju praktične posljedice na svakodnevni život i sudbine žena žrtava nasilja- zaključila je.
Predsjednica GLAS-a, saborska zastupnica Anka Mrak Taritaš s konferencije za novinare u Saboru, koju je sazvala s kolegicom zastupnicom Dalijom Orešković, također je dala svoj doprinos ovoj temi.
-Da nam je netko prije pet godina rekao da ćemo imati “klečavce” na trgovima i današnji okrugli stol Domovinskog pokreta u Saboru, mislili bismo da je neka šala u pitanju. Ali nije šala, naravno, riječ je o ozbiljnom pozivaju na oduzimanje sloboda i prava ženama i na njihovo podčinjavanje- rekla je. Mrak Taritaš.
Podsjetila je za što se to “klečavci” mole, za vraćanje muškog autoriteta i duhovne dominacije, za čedno odijevanje žena. Oni poručuju da žene svojim odijevanjem izazivaju muškarce, čime ih se želi amnestirati od odgovornosti za nasilje koje čine jer se njihova prava krše ženskim “nepriličnim odijevanjem”. To je ono, veli Mrak Taritaš, što nam Domovinski pokret želi reći. Plaše javnost rodnim ideologijama, a jedina rodna ideologija koje se trebamo bojati je ona koju širi pokret koji lažima i manipulacijama želi žene pretvoriti u robinje, a sve koji su drukčiji jednostavno izbrisati kao da i ne postoje. I tu ideologiju predstavlja i današnji okrugli stol Domovinskog pokreta- ustvrdila je, dvojeći jesu li to ideje koje zastupa i premijer, kao koalicijski partner DP-a. Pozvala ga je da se o tome izjasni ” zbog naše djece i unuka, i ženske i muške”, te izrazila nadu da smo kao društvo sposobni takve opasne ideje staviti gdje im je mjesto- na daleke margine društveno prihvatljivog ponašanja.
U utorak je Autonomna ženska kuća Zagreb javno iznijela prijedlog za izmjenu Kaznenog zakona koji se tiče pobačaju te Zakona o javnom okupljanju, a u vezi s moliteljima s krunicama, koji kleče na trgovima. Neva Tolle, savjetnica AŽKZ-a pozvala je državu na primjenu Europske konvencije o zaštiti ljudskih prava koju je Hrvatska ratificirala i prihvatila kao pravnu stečevinu, te upozorila da molitelji stvaraju platformu za toleranciju nasilja i neravnopravnosti žena, njihovo diskriminiranje. Obaveza je države da reagira jer će u protivnom snositi odgovornost za posljedice koje će nastati, poručila je.
Autonomna ženska kuća Zagreb svoje prijedloge je uputila Ministarstvu pravosuđa i Ministarstvu unutarnjih poslova.
A uz sve to, okrugli stol Domovinskog pokreta sa Željkom Markić kao glavnom gošćom, o tomi “Kršenja prava na slobodu vjeroispovijesti muškaraca okupljenih u javnoj molitvi krunice”. Predstavljeno je izvješće za 2023..te ocijenjeno da je kršenje ljudskih prava molitelja koje se dehumanizira, društveni problem.
Nakon okruglog stola, DP-ov zastupnik Igor Peternel i čelnica Udruge ” U ime obitelji” Željka Markić, su na konferenciji za novinare ukazali na problem kršenja prava molitelja, ali i izrazili zadovoljstvo što je okrugli stol održan u Saboru. Peternel istodobno upozorava kako trebamo voditi računa o tome kakav nam je prag tolerancije u društvu na “drugačije mišljenje” te najavljuje kontinuirano održavanje ovakvih okruglih stolova i “neselektivno štićenje ljudskih prava”.
-Mi smo ovim izvješćem željeli skrenuti pozornost javnosti da je u Hrvatskoj od 2022. svake prve subote u mjesecu određena skupina muškaraca koji mole krunicu na javnim mjestima izložena vrijeđanju, napadima, iznošenju neistina o njima i interpretacijama koje nemaju veze s onim što oni kažu da zastupaju- kazala je Markić te napomenula kako su molitelji krunica izloženi “dehumanizaciji koja se apsolutno može povezati sa svim metodama totalitarnog postupanja prema jednoj skupini građana”. Što bi bilo da se radi o nekoj drugoj skupini, upitala se, ocjenjujući da je ovo nadraslo molitvu krunice i postalo pitanje od važnosti za cijelo društvo.
Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter se odazvala pozivu da sudjeluje na okruglom stolu DP-a, ali je, piše Narod.hr, izbjegla raspravu i kritizirala Izvješće zauzimajući stav protiv molitelja krunice.