Neovisni novinarski portal
22.3.2025.
crkveni kutak / kriminal
Okončana storija o “fratru i bankarici”: Dobili uvjetne kazne i ako vrate 9,8 milijuna koliko su od Crkve uzeli, sve će im biti oprošteno!?

Okončana storija o “fratru i bankarici”:
Dobili uvjetne kazne i ako vrate 9,8 milijuna koliko su od Crkve uzeli, sve će im biti oprošteno!?

Bankarica i fratar, Jasmina Bilonić i fra Šime Nimac, koji su godinama svojim osebujnim stilom života izazivali što kontroverze, što konsternaciju, nakon što su opljačkali župu u kojoj je fratar obavljao svoju posredničku vjersku misiju između Svevišnjeg i svojih župljana, očito nisu tek “običan mali svijet” pred kojim “božica pravde” nema milosti. Njihova je 12 godina duga saga konačno dobila sudski pravorijek, ali gle ti vraga, dvojac koji je pronevjerio 9,8 milijuna crkvenih kuna namaknutih od prodaje crkvenog zemljišta u Baškoj Vodi, pa se odao slatkom životu i luksuzu, pravomoćno je osuđen tek na uvjetne kazne i neće morati u zatvor ako ukradene milijune vrate Crkvi. Sve će im biti oprošteno!

Tako je došao kraju sudski proces koji se protiv ovog dvojca vodi punih 12 godina.  Visoki kazneni sud RH odbio je žalbu tužiteljstva koje je tražilo strože kazne, čime je potvrđena uvjetna presuda Županijskog suda u Splitu kojom je odmetnuti dvojac osuđen uvjetno na godinu dana s rokom kušnje od 4 godine. Uz uvjet da u roku od dvije godine opljačkanoj župi, odnosno Splitsko-makarskoj nadbiskupiji, vrate otuđenih 9,8 milijuna kuna zarađenih prodajom zemljišta oštećene župe u Baškoj Vodi. Presuda je pravomoćna, a par se može vratiti svome uobičajenom, nimalo dosadnom životu…

Dok je tužiteljstvo kazne smatralo preblagim u odnosu na počinjeno (ne )djelo koje su, nota bene, u međuvremenu i bankarica i odmetnuti svećenik priznali, Visoki kazneni sud ih je smatrao primjerenim, što je obrazložio ovako:

-Time će se u dovoljnoj mjeri izraziti društvena osuda zbog počinjenog kaznenog djela, jačati povjerenje građana u pravni poredak utemeljen na vladavini prava, utjecati na optuženike kao počinitelje i sve druge da ne čine kaznena djela, kroz jačanje svijesti o pogibeljnosti činjenja kaznenih djela i pravednosti kažnjavanja njihovih počinitelja te omogućiti počinitelju ponovno uključivanje u društvo-  ocijenio je Visoki kazneni sud.

No, je li tome baš tako? Da se radilo o “običnim malim ljudima” sud ne bi imao milosti kakvu je pokazao u ovom slučaju, nego bi za dug od 2000 kuna, nastao zbog života u siromaštvu a ne krađom, testirao strogoću i kakvu nemoćnu staricu osudio na zatvor. Bez milosti!

A ovdje, uvjetne kazne, pomilovanje, amnestiranje pred bogom i narodom, samo ako vrate što su ukrali. Ako su u međuvremenu nešto od ukradenog investirali, a ne samo bjesomučno trošili na provode i užitke, to im možda i neće biti problem…

Uvjetnim zatvorskim kaznama od godine dana fra Šime Nimac je kažnjen zbog zlouporabe položaja i ovlasti prilikom prodaje crkvenog zemljišta u Baškoj Vodi, a bankarica Jasminu Bilonić zbog poticanja na to nedjelo.

Prije izricanja nepravomoćne presude Županijskog suda u Splitu u svibnju 2022., oboje optuženih, nakon desetgodišnjeg upornog poricanja, skrušeno je priznalo svoj krimen uz kajanje.

Fra Šime Nimac je izjavio kako mu je zadnjih deset godina život “išao u smjeru u kojem nisam planirao, a moglo je to biti puno drugačije, tako da sam iz svega izvukao pouku. Meni je jako žao što je došlo do ovoga, iskreno se kajem i u budućnosti mogu obećati kako neću ništa od ovog ponoviti”.

Promućurna bankarica Jasmina Bilonić, u vrijeme počinjenja kaznenog djela direktorica Sektora privatnog bankarstva tadašnje Splitske banke za Hrvatsku, zadužena za VIP klijente, priznala je kako je svojim postupanjem “dovela svoje kolege i nadređene u nezgodnu situaciju. Neću ništa slično više ponoviti jer mi je ovo bila jedna vrsta škole”, pokajnički će.

Nimac je kao tadašnji župnik u Baškoj Vodi, na nagovor bankarice Jasmine Bilonić, bez znanja i odobrenja  Nadbiskupije prodao 40 tisuća kvadratnih metara crkvenog zemljišta za 1,3 milijuna eura ( 9,8 milijuna kuna ). Iznos je uplaćen na njegov račun na temelju tri naloga za isplatu, u svibnju, lipnju i srpnju 2012. godine. I tada počinje raspašoj bankarice i fratra, kupuje se jahta nazvana prejudicirajućim “Lucky me”, luksuzni automobil, pokrivaju dugovi prema bankama…Samo je na računu Bilonić, kad je postupak pokrenut, zatečen iznos od preko dva milijuna kuna koji su odmah, u istrazi, blokirani. Sve što su nezakonito pribavljenim novcem stekli, više im nije bilo na raspolaganju jer je sud odredio zabranu korištenja i otuđenja i novca i jahte.

Deset godina je trajao postupak, a prvo suđenje je održano 2014. kada su nepravomoćno osuđeni, fra Šimac na dvije godine, a Bilonić na nešto manje, godinu i devet mjeseci. Presudu je Vrhovni sud ukinuo potkraj 2019. i postupak vratio na početak. A onda su oboje priznali sve što im se stavljalo na teret i nakon 12 godina storiju svoga života okončali uvjetnim kaznama. Naravno, uz obvezu da u roku od dvije godine vrate što su uzeli i Splitsko-makarskoj nadbiskupiji nadoknade prouzročenu štetu. Sud je također naložio da se u istrazi blokirana imovina kontroverznog dvojca, od novca na bankovnim računima do jahte i automobila, prebaci u crkveno vlasništvo odnosno dade Župi Uznesenja Blažene Djevice Marije.

Kad je skandal otkriven, naveliko se govorilo kako je fra Šime Nimac bio očaran fatalnom bankaricom i da je iz ljubavi i zasljepljenosti njezinim čarima bio spreman na sve, nekmoli na prodaju crkvenog zemljišta, ako će to nju učiniti sretnom. Kasnije je nazivana prevaranticom, i već dugo se u ovoj intrigantnoj priči riječ ljubav ne spominje …

 

Tags: , , ,

VEZANE VIJESTI