U susjednoj Crnoj Gori, za koju neki smatraju kako u njoj ima više korupcije i kriminala nego u Hrvatskoj, uhitili nekadašnjeg glavnog specijalnog tužitelja Milivoja Katnića i bivšeg visokog policijskog dužnosnika Zorana Lazovića, osumnjičenih za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja. Dakako, uz pomoć europskih istražitelja, kao i u Hrvatskoj.Naime, uhićeni su po nalogu Specijalnog državnog tužiteljstva (SDT) koje je priopćilo da se radi o jednom od najvećih predmeta u tužiteljstvu i da se trenutno izvode akcije na više mjesta u Crnoj Gori.
“Na temelju međusobne suradnje i višemjesečnog koordiniranog djelovanja Specijalnog državnog tužiteljstva, Specijalnog policijskog odjela i EUROPOL-a, lišeni su slobode M. K., bivši glavni specijalni tužitelj i Z. L., bivši pomoćnik ravnatelja Policijske uprave, zbog osnovane sumnje da su počinili kaznena djela stvaranja kriminalne organizacije i zloupotrebe službenog položaja”, priopćio je glasnogovornik SDT-a Vukas Radonjić, prenose agencije, te Hina.
“U toku je i pretres njihovih stanova i drugih prostorija u Podgorici, Cetinju, Budvi i Bijelom Polju, radi pronalaska tragova kaznenog djela i predmeta koji mogu biti od koristi za postupak”, dodao je Radonjić.
Milivoje Katnić je prvi put za crnogorskog glavnog specijalnog tužitelja izabran sredinom 2015., reizabran je 2020., a razriješen 2022. godine, jer je stekao uvjete za mirovinu. Tijekom njegovog mandata, tadašnja oporba i nevladine udruge zamjerali su mu da štiti obitelj Mila Đukanovića i vrh njegove Demokratske partije socijalista.
Vodio je slučaj pokušaja državnog udara 2016. u kojem su čelnici proruskog i prosrpskog Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević nepravomoćno osuđeni za pokušaj prevrata u Crnoj Gori zajedno s dvojicom pripadnika ruske obavještajne službe.
Vladimir Novović u martu 2022. izabran je za glavnog specijalnog tužioca umjesto Milivoja Katnića koji je tada umirovljen.
Od tada je po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva uhapšeno, a potom i procesuirano više bivših čelnika crnogorskog sudstva, tužilaštva, sigurnosnog i policijskog sektora, državne i lokalne administracije i više tvrtki.
Većini se na teret stavljalo stvaranje kriminalnih organizacija, šverc droge i cigareta i zloupotreba službenog položaja.
Do većine istraga je, dakako, došlo zahvaljujući Europolu i policijama zapadnih zemalja koje su presrele, dešifrirale i proslijedile crnogorskim istražiteljima šifrirane razgovore kriminalnih grupa preko kriptiranih telefona i aplikacija, među kojima je i SKY.