Kao i curenje informacija iz izvida i predistražnih radnji, uskoro bi i curenje SMS i WhatsApp (Viber ) poruka moglo biti kazneno djelo, možda narušavanje prava na privatnost, kako bi se spriječilo jedno drugo pravo- pravo javnosti da zna. Nakon okretanja pile naopako u slučaju razmjene poruka između Lipe ( Josipe Pleslić ex Rimac ) i Radosti (suca Ivana Turudića ), koje su proglašene irelevantnom privatnom prepiskom, sada imamo i u slučaju bivših ministara Horvata, Aladrovića i Tolušića te potpredsjednika Vlade Miloševića, zahtjev obrane da se iz optužnice izdvoje SMS poruke kao nezakoniti dokazi jer su preuzete iz drugog predmeta. Primarno se to odnosi na poruke iz mobitela nekadašnje Horvatove pomoćnice Ane Mandac.
Optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu odbilo je, doduše, u srijedu zahtjev obrane smijenjenih ministara i vladinog potpredsjednika za izuzimanje SMS poruka iz spisa kao nezakonitih dokaza. Bivše Plenkovićeve najbliže suradnike optužnica tereti za malverzacije i poticaj na pogodovanje kod dodjele bespovratnih državnih potpora. Obrana čeka obrazloženje odluke i najavljuje žalbu. Osporava također i iskaze svjedoka koji su u istrazi ispitani bez prisustva odvjetnika. Za istom je argumentacijom posegnula i obrana Gabrijele Žalac, također bivše Plenkovićeve ministrice, u čijoj su optužnici kao dokaz priložene i poruke do kojih se došlo u postupku protiv Josipe Rimac.
Afera “po babi i stričevima” je izbila početkom 2022. kada je jedno rano subotnje jutro policija upala u kuću bivšeg ministra gospodarstva Darka Horvata i odvela ga u lisicama. USKOK Horvata tereti da je imao popis njemu i njegovim suradnicima bliskih osoba za koje je, mimo propisanih kriterija, trebao osigurati državne potpore namijenjene malim poduzetnicima s područja posebne državne skrbi. Bivši ministar se branio da nije znao po kojim se pravilima uopće potpore dodjeljuju, a priznao je da je od njegove suradnice dobio popis tvrtki koje bi trebalo privilegirati bespovratnim državnim poticajima.
Najnovija teza Horvata i njegove obrane sada je da je postupak protiv njega, kako navodi N1, iniciran nezakonito, jer su istražitelji preuzeli njegove poruke iz drugog spisa, što nisu smjeli. Radi se o porukama koje je Horvat razmjenjivao s Anom Mandac, uhićenom zbog njezine povezanosti s Josipom ex Rimac. Horvat je, naime, svojoj bivšoj pomoćnici dostavio popis tvrtki za koje je tražio potpore, i pritom još dodao: “I jedan po tvom”. Ubrzo se zanimao jesu li odluke riješene, a Mandac mu je odgovorila: “U niskom smo startu. čekamo odobrenje Ministarstva financija”. U međuvremenu je Mandac, navodno, sve priznala i ustvrdila da je to tražio ministar Horvat, iako je znao da takva dodjela državnih potpora nije u skladu sa zakonom.
ŽS u Zagrebu je potvrdio da se radi o zakonitim dokazima, za koje je Visoki kazneni sud prije nekoliko mjeseci zatražio dodatno obrazloženje, i to za svaki od ukupno 310 dokaza u sudskom postupku, piše N1. To je i razlog zašto je predmet vraćen ŽS u Zagrebu koji je u srijedu ponovio svoju raniju odluku da su svi dokazi zakoniti.
Optužnica još nije potvrđena a svi su znaci da se s predmetom odugovlači, kao što smo to dosad vidjeli bezbroj puta.
Ova je afera drugi krak jedne puno veće, afere Vjetroelektrane, u kojoj se pod istragom našla ne samo Josipa Rimac nego i Ana Mandac, nekadašnja pomoćnica ministra Horvata u Ministarstvu gospodarstva. A za sve su opet “krive” SMS poruke iz mobitela bivše državne tajnice Josipe Rimac…
Bivšeg ministra Horvata USKOK sumnjiči da je 2018. kao ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta na natječaju za dodjelu bespovratnih državnih sredstava iz Programa razvoja malog i srednjeg poduzetništva i obrta na područjima posebne državne skrbi, mimo kriterija, na svoju ruku, dodjeljivao novac tvrtkama koje nisu ispunjavale uvjete, a s kojima je, kao i ostalih petero suokrivljenika, bio osobno ili interesno povezan. Te su privilegirane tvrtke kojima se, kako sumnja USKOK, pogodovalo, dobile ukupno 2,6 milijuna kuna bespovratnog državnog novca.
Mimo kriterija i pravila iz natječaja, novac su dobile četiri tvrtke “na brk” Darka Horvata, dvije s kojima je povezan bivši ministar Tomislav Tolušić, a sedam je prošlo zahvaljujući intervenciji bivšeg potpredsjednika Vlade Borisa Miloševića. No, te su ih intervencije stajale pozicija i obraza. A model raspodjele državnih sredstava ” po babi i stričevima” prokazan u ovoj aferi, živi i dalje…
Evo, samo dio spornih poruka iz afere “po babi i stričevima”, objavljenih svojevremeno u Jutarnjem listu i Telegramu, a koja je “došla glave” ministre i potpredsjednika Vlade te prokazala model disponiranja javnim novcem kao vlastitim, privatnim, rezerviranim samo za one koji su bliski osobama iz vlasti i HDZ-a.
“Ana, molim te možeš li mi provjeriti za ovu firmu (Metalkov MB d. o. o.) je li sve OK, natječaj za manjine”, napisala je ravnateljica Uprave za potpomognuta područja Katica Mišković pomoćnici ministra Ani Mandac.
Mandac potom šalje podatke o tvrtki Danijeli Žagar, načelnici Sektora za unapređivanje i razvoj poduzetništva i obrta te predsjednici povjerenstva za provedbu programa “Razvoj malog i srednjeg poduzetništva i obrta na područjima naseljenim pripadnicima nacionalnih manjina”.
“Kontaktirala sam Adrijana, imaju samo 13 bodova”, odgovorila je Žagar Ani Mandac spominjući Adrijana Šafrana, koji je bio član Povjerenstva.
Potom Horvat šalje Ani Mandac poruku spominjući tvrtke koje se vežu uz Tolušića “Cestogradnja Slatina Megamont Čađavica!”.
“Manjine?”, pita Mandac.
“Da”, odgovara Horvat.
“Ne prolaze, imaju premalo bodova”, uzvraća Mandac.
Mandac je sljedećih tjedana, u razdoblju od 15. do 30. studenoga te kasnije 3. i 5. prosinca 2018. godine od Šafrana tražila podatke o prijavljenim tvrtkama. Poruka je glasila: “HATLAK – Da. GP Mont – Ne. Metalkov mb – Nažalost ne. Vrške d.o.o. (tvrtka iz Vukovara) – Auuuu!”
“Bit će još veći auuu kad ne uspiju isplatiti ni jednu potporu jer im vrijeme curi, a još nisu niti ugovore pripremili koje treba parafirati državni tajnik i potpisati ministar, a onda čekati da se vrate potpisani od strane korisnika”, napisao je Šafran Ani Mandac nakon toga.
Dio poruka odnosi se na intervencije potpredsjednika Vlade Borisa Miloševića.
“Budi sutra u 8.30 kod ministra jer dolazi (Milorad) Pupovac u vezi onog Programa”, napisala je u poruci Ani Mandac 3. prosinca tajnica ministra Horvata.
Koji dan kasnije Milošević šalje Mandac tablicu s nazivima 15 tvrtki za dodjelu bespovratnih sredstava, koje će poslije reducirati na sedam.
“Ima li vijesti”, pita u poruci Milošević Anu Mandac.
“Radimo na tome”, odgovara.
“Javi kad stigne, ima li kakvih novosti za ovih 7”, napisao je Milošević.
“Trebali bi biti OK, ali čekamo usklađivanje”, uzvraća SMS-om Mandac.
Milošević se 12. prosinca ponovno raspituje o potporama.
“Ima li kakvih novosti?”, pita.
“Riješeno, častite kavom”, odgovara Mandac.
“Čime god”, zadovoljno će Milošević.
“Ubili smo se da to riješimo, javite da je svih sedam dobilo”, napominje bivša pomoćnica Darka Horvata.
“Ana, svaka čast. Javit ću im. Pretpostavljam da ih sutra zovete radi potpisa ugovora”, zahvalno će Milošević što je za spomenutih sedam tvrtki s njegove liste u proračunu osigurano dodatnih milijun kuna.
Bivši ministar Horvat također se zanimao za tvrtke iz njegova kraja, Eko Kotor Kotoriba i Metal Matijašec.
“Jeste li riješili odluke?”, šalje Horvat poruku svojoj pomoćnici Mandac.
“U niskom smo startu, čekamo odobrenje Ministarstva financija”, odgovara.
Tvrtka Eko Kotor, iako nema zaposlenih, tražila je na javnom pozivu 199.900 kuna.
“Koliko je Eko Kotor bitan, na ljestvici od 1 do 10?”, pitala je Mandac Horvata.
“9”, odgovorio je ministar.
“OK”, piše Mandac zaključno, nakon čega je isplaćen novac Eko Kotoru, mada je Mandac od nekih suradnika u Ministarstvu bila upozorena da ta tvrtka nema zaposlenih, a posluje od davne 1988.
“Hm… A da ipak damo 100.000 kn?”, napisala je na to Mandac.