Neovisni novinarski portal
11.12.2024.
PRAVDOSUĐE / Vlada
Suci i državnoodvjetnički dužnosnici odbili ministra Malenicu: Nema popuštanja!

Suci i državnoodvjetnički dužnosnici odbili ministra Malenicu:
Nema popuštanja!

Suci ne popuštaju. Tvrde da traže samo ono što im je Vlada obećala prošle godine, a sada hini da se toga ne sjeća. Sve “utješne” prijedloge ministra uprave i pravosuđa Ivana Malenice, suci su odbili te najavili da od sljedećeg tjedna kreću s  “mjerama upozorenja”, odnosno, od 22. siječnja počinje novi “bijeli štrajk” na sudovima. Ministar ne krije razočaranost, ali ostaje otvoren za daljnje pregovore sa sudačkom udrugom…

I predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić potvrđuje u razgovoru za N1 da nema nikakvih novih zahtjeva sudaca, nego se samo inzistira na tome da izvršna vlast poštuje ono što je prije pola godine dogovoreno, pa su, kaže, utoliko njihove reakcije prirodne. Dobronić vjeruje da će“mjere upozorenja” biti odgovorno primijenjene, tako da za poduzetnike i građane posljedice budu što manje.

Inače, “mjera upozorenja” trajat će od 22. siječnja do 2. veljače, a tijekom toga razdoblja bit će odgođene sve radnje u prvostupanjskim i drugostupanjskim postupcima, osim u slučajevima gdje bi to dovelo do nenadoknadive štete. Mjere mogu biti prekinute i prije isteka ovog roka, odnosno, u slučaju postignutog dogovora do njih ne mora ni doći- poručili su iz Udruge hrvatskih sudaca ( UHS ). Računaju na lojalnost članova i masovan odaziv.

Bijeli štrajk sudaca proveden je i prošle godine, u svibnju, kada su dolazili na posao, ali su, osim u hitnim predmetima, odgađali sve radnje u prvostupanjskim postupcima, a u drugostuipanjskim održavali samo sjednice vijeća, no, odluke nisu otpremali.

Ministar Malenica štrajk smatra neopravdanim, ostaje otvoren za dijalog s predstavnicima pravosudnih tijela o modelu uređenja sustava plaća pravosudnih dužnosnika. Razočaran je sudačkim odbijanjem, jer, tvrdi, s povećanjem materijalnih prava koja im je Ministarstvo ponudilo, prosječna neto primanja sudaca povećala bi se za gotovo 700 eura u razdoblju kraćem od godinu dana.

Suci odlučno demantiraju izjavu ministra Malenice da su “odbili najveće povećanje u proteklih nekoliko godina i proglasili mjere.”

-Suci nisu odbili 700 eura povišice, kako se može zaključiti iz objava MPU, već odbijaju pristati na 115 eura materijalnih prava umjesto obećane i dogovorene trajne zakonske regulacije– decidirano poručuju iz UHS-a.

Zahtjevi hrvatskih sudaca jednaki su onima izrečenim i dogovorenim u svibnju 2023., zbog kojih su pokrenute prve mjere upozorenja. UHS je tada zbog javnog obećanja ministara pravosuđa i uprave da će ostale zahtjeve ispuniti do kraja godine, obustavio mjere upozorenja i pristao na kompromisno rješenje u vidu povećanja osnovice od 13% te povećanja koeficijenata prvostupanjskim sucima (513 EUR za suce prvog stupnja umjesto traženih 600 EUR neto u prvom koraku). Ministar do kraja 2023. nije ispunio svoje obećanje, niti je predložio implementaciju drugog korakajedinstvenog zakona kojim bi se uvela indeksacija,usklađivanje osnovice s prosječnom bruto plaćom isplaćenom zaposlenima u pravnim osobama u RH u prethodnoj godini, prema izračunu DZS, te sustav platnih razreda i izjednačavanje plaća sudaca drugog stupnja s plaćama sudaca visokih specijaliziranih sudova. Budući da mu je na raspolaganju usuglašeni prijedlog Zakona još od listopada 2023., riječ je isključivo o nedostatku političke volje da se ovo pitanje trajno riješi– objašnjava se u priopćenju UHS-a te podsjeća da se plaće sudaca nisu mijenjale 14 godina, i da su posljednjim izmjenama tek djelomično vraćene na razinu 2009.

-U međuvremenu, materijalna prava jedina su dosad pristigla ponuda Ministarstva pravosuđa i uprave, kojom se pažnja želi skrenuti s činjenice da trenutačni sustav plaća sudaca i ostalih pravosudnih dužnosnika nije trajno zakonski uređen, u skladu s pravnom stečevinom EU, zbog čega je UHS podnijela i pritužbu Europskoj komisiji.

Novi sastanak Upravnog odbora UHS-a najavljen je za 1. veljače.

Ministarstvo uprave i pravosuđa sa svojom ponudom nije bolje prošlo ni kod državnoodvjetničkih dužnosnika koji su odbili prijedlog o povećanju materijalnih prava koji im je ponuđen umjesto sustavnog rješenja pitanja indeksacija, platnih razreda i koeficijenata na kojima inzistiraju.

Udruga smatra potrebnim donošenje cjelovitog Zakona o plaći i materijalnim pravima pravosudnih dužnosnika, kojim će se u potpunosti urediti plaće i druga materijalna prava pravosudnih dužnosnika, dok ponuda Ministarstva pravosuđa i uprave odnosno ponuđena materijalna prava, bez garancije Vlade da će se ovog puta doista nastaviti razgovarati o platnim razredima, koeficijentima i indeksaciji osnovice plaće, nisu dovoljna– zaključuju, podsjećajući da je Europska komisija u svom izvješću preporučila da se nastavi strukturni rad na pitanju plaća pravosudnih dužnosnika kako bi se utvrdili objektivni kriteriji za prilagodbu plaća i to sve do kraja 2023., a te preporuke je početno prihvatilo i Ministarstvo pravosuđa, te nakon izmjena Zakona 1. srpnja 2023. nastavilo kroz radnu skupinu sustavni rad na Zakonu ( platni razredi, indeksacija, koeficijenti ) , da bi sada, na zadnjem sastanku ministar Malenica ponudio samo unošenje u Zakon materijalnih prava.

Udruga hrvatskih državnoodvjetničkih dužnonsika sastat će se ponovo u petak, 19. siječnja, te odlučiti o daljnjim aktivnostima.

U međuvremenu neriješeni predmeti na hrvatskim sudovima nastavit će se gomilati…

Tags: , , ,

VEZANE VIJESTI