-HDZ očito ne želi da građani sami postavljaju solarne elektrane i imaju struju u svojim rukama jer bi time smanjili uvoz fosilnih goriva i mogućnost malverzacija poput onih u HEP-u s prodajom plina za cent. – istakli su na tiskovnoj konferenciji političke platforme Možemo! Tomislav Tomašević i Sandra Benčić, a gdje su im podršku za nadolazeće europske i nacionalne izbore dali zastupnica u Europskom parlamentu Gwendoline Delbos-Corfield i supredsjednik Kluba Zelenih/EFA u EP -u .
Sandra Benčić podsjetila je da je Hrvatska, jedna od članica EU s najvećim brojem sunčanih dana, u 2021. proizvela jedva 0,8 posto električne energije iz solarnih elektrana .
-Hrvatska ima ogroman potencijal za brzu dekarbonizaciju proizvodnje električne energije i postavljanje solarnih elektrana, no Vlada tome uporno ostavlja prepreke u zakonima. HDZ očito ne želi da građani sami postavljaju solarne elektrane i imaju struju u svojim rukama jer bi time smanjili uvoz fosilnih goriva i mogućnost malverzacija poput onih u HEP-u s prodajom plina za cent. Brza dekarbonizacija proizvodnje električne energije i solarizacija Hrvatske…civilna energija bit će jedan od ključnih fokusa našeg programa. Zašto je to važno: osim borbe protiv klimatskih promjena, u tome vidimo i prostor za provođenje zelene reindustrijalizacije Hrvatske, promjenu gospodarskog modela koji se sada temelji na turizmu i rentijerstvu u model koji stvara kvalitetnija i stalna radna mjesta – kazala je Sandra Benčić.
Naglasila je da bi to smanjilo energetsko siromaštvo, omogućilo građanima da sami upravljaju vlastitom energijom te obnovilo stambeni fond, jer bi uz postavljanje sunčanih elektrana išlo i subvencioniranje energetske obnove.
S njihovim viđenjima su se složili i predstavnici Europskog parlamenta.
-Hrvatska ni blizu ne iskorištava svoje potencijale za povećanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora. Sretan sam da u Hrvatskoj postoji jaka stranka poput Možemo, koja to može promijeniti i koja je predvodnik u zelenoj tranziciji – ustvrdio je Bas Eickhout, dok je Delbos-Corfield kazala: “Možemo nam je jedan od najboljih novih partnera, fokusiran na bitna pitanja zelene tranzicije, vladavine prava i rodne ravnopravnosti – trebamo vaše zastupnike u Europskom parlamentu i očekujem da ćete na europskim izborima osvojiti bar dva mandata”.
Eickhout je rekao da će zelena tranzicija biti jedna od glavnih tema na europskim izborima 2024., dijelom i jer je ta tema postala još bitnija zbog rata u Ukrajini.
Tomislav Tomašević je istaknuo da Grad Zagreb trenutno ima samo 0,7 MW instaliranih kapaciteta solarnih panela na javnim zgradama u svom vlasništvu Grada, a ima 340 javnih ustanova i više od tisuću zgrada. Istaknuo je da je cilj ove gradske uprave do kraja ovog mandata taj kapacitet povećati za čak 50 puta te najavio da će sutra u pogon pustiti sunčanu elektranu na krovu jedne od gradskih ustanova, koja će imati kapacitet od 0,3 MW.
-Dakle, samo taj jedan projekt će biti pola od onoga što se postavilo u zadnjih nekoliko desetljeća – rekao je.
Tomašević je naglasio i da su najjača oluja u Zagrebu otkad postoje mjerenja te prijetnja poplavom tijekom ljeta također ukazale na potrebu za ulaganjima u klimatsku adaptaciju.
-Zbog toga će Grad Zagreb nastaviti investirati u vatrogasce, obranu od poplava, civilnu zaštitu, ali i energetsku tranziciju – ustvrdio je T. Tomašević.
Tomašević je najavio i projekte u kojima će građani moći postati suvlasnici velikih sunčanih elektrana koje Grad planira na zemljištima u svom vlasništvu, kao i pilot projekt zelene javne nabave, za koji se već prijavilo više od sto institucija.
U sklopu zelene javne nabave, Grad će za javne ustanove, prvenstveno dječje vrtiće i škole, nabavljati hranu od poljoprivrednika iz prstena od oko 10 kilometara oko grada Zagreba. Istaknuo je da je to dobro i zbog smanjenja emisija tijekom transporta, i jer će djeca u školama i vrtićima imati kvalitetnu hranu, a zato što će to poljoprivrednicima osigurati plasman proizvoda i potaknuti lokalnu ekonomiju.
-To su samo primjeri što sve možemo i što ćemo sve napraviti u Zagrebu i Hrvatskoj, nakon superizborne godine koja je pred nama – zaključio je Tomašević.
Inače, iz Možemo! podsjećaju kako su na krovovima Klinike za psihijatriju Sveti Ivan postavili dosad najveću sunčanu elektranu na objektima u vlasništvu Grada Zagreba: instalirana elektrana od 0,3 MW će postojeće solarne kapacitete Grada sama povećati za 42%. Naime, Grad je na svoje objekte dosad instalirao samo 0,7 MW, a do o kraja mandata taj broj imaju namjeru povećati čak 50 puta.
To je, ističu, jedan od 8 objekata na kojima sunčane elektrane s 85% sufinanciraju iz tzv. Norveškog mehanizma (uz bazene Utrina, Svetice i Jelkovec, Dječji vrtić Trnsko, domove za starije Trešnjevka 1 i 2 i Servisno-operativni centar Čistoće), te kako su tih 8 objekata tek početak velikog zamaha u instaliranju sunčanih elektrana na objektima i zemljištima u vlasništvu Grada.
Hoće li u tome uspjeti, vidjet će se uskoro na zagrebačkim krovovima.