O nemjerljivom doprinosu, srčanosti, efikasnosti i visokoj organiziranosti dobrih ljudi, u ovom slučaju udruženih u Zakladi SOLIDARNA, u humanitarnoj pomoći najugroženijima nakon razornog potresa na Baniji smo pisali više puta. Još tada je bilo jasno kako da udružena nekolicina građana može učiniti za dobrobit stradalnika u svega nekoliko dana i tjedana znatno više nego li čitav tromi i neorganizirani državni aparat zajedno sa svim mjerodavnim službama kojima je to inače zadaća. Poznato je kako su u kratko vrijeme dobri ljudi, odnosno upravitelj SOLIDARNE Ivan Blažević i kolege uspjeli prikupiti sredstva, te pronaći ili sagraditi dostojan zamjenski smještaj za obitelji koje su u potresu ostale bez kuća puno prije nego li su vlasti uopće pojmile ozbiljnost problema.
Podsjetimo, SOLIDARNA je osnovala Fond 5.5 osnovan je nakon potresa u Zagrebu, u ožujku 2020. kako bi pružao kriznu financijsku potporu socijalno ugroženim građanima. Ponovno je aktiviran neposredno nakon potresa koji su u prosincu 2020. pogodili Sisačko-moslavačku županiju. Kroz veliku humanitarnu akciju prikupljeno je više od 17,2 milijuna kuna usmjerenih na više od 1200 obitelji stradalih od potresa. Oblici podrške uključili su jednokratnu financijsku pomoć, pomoć u stambenom zbrinjavanju, popravcima i obnovi kuća i gospodarskih objekata. Uloženo je i 1,2 milijuna kuna u razvoj lokalnih zajednica i obrazovnih kapaciteta širom potresom i siromaštvom pogođene regije.
Inače, Zaklada je već na dan 13. siječnja 2021., nedugo nakon potresa, u sklopu svoje kampanje za pomoć stradalima od potresa na području Petrinje i Siska prikupila 9.176.014,70 kuna.
-Neopisivo nam je drago što od večeras više obitelji spava u miru, na toplom. Na kućice je utrošeno 1.218.750,00 HRK, a kupljene su od domaće tvrtke DUE-DI d.o.o. Iako su kućice u potpunosti opremljene, naglašavamo da je riječ o privremenom rješenju koje će ljudima omogućiti da na dostojanstven način dočekaju trajnu obnovu svojih domova. Zaklada SOLIDARNA u procesu je okupljanja stručnog kadra koji će izraditi održiv model obnove na što će biti utrošeno 55 do 60% ukupnih donacija prikupljenih u Fond 5.5. Hvala vam od srca na podršci i povjerenju! Čeka nas puno posla u tjednima, mjesecima pa i godinama koje dolaze, ali zajedničkim naporima pokazujemo našim sugrađankama i sugrađanima da njihova budućnost neće biti prepuštena slučaju – kazao je tada Ivan Blažević iz Zaklade.
Prilikom uvođenja naše rubrike ‘Dobri ljudi’ nekako smo zamišljali osobe poput takvih koji se nesebično bore za druge. Čini se kako je Ivan Blažević idealna osoba za tu rubriku. Potvrđuje to i uistinu sjajna vijest: upravitelj Zaklade SOLIDARNA Ivan Blažević nominiran je za svjetsku nagradu „Humanitarian Awards Global“, i to u ‘najglavnijoj glavnoj kategoriji – humanitarac godine.
Ivan Blažević je jedini iz Europe koji je nominiran u kategoriji humanitarca godine, uz još 18 međunarodnih kandidata i kandidatkinja, a to je veliko postignuće i ogroman podsjetnik na pozitivan utjecaj koji njegov rad ima za zajednicu kojoj je, na neki način, posvetio život.
-Životni put doveo me do tu gdje jesam radeći ono što znam i volim, isprva volontirajući, a nekoliko godina kasnije i profesionalno. Samim time što sam imao priliku takvu priliku se osjećam privilegiranim – kazao je Blažević čuvši za nominaciju.
Zaklada je tijekom razornih potresa koji su pogodili Hrvatsku svojom učinkovitošću nadmašila čak i državu: usamo dvije godine uspjeli su izgraditi više kuća za pogođene obitelji od hrvatske vlade, ponudivši utočište i utjehu onima koji su pogođeni katastrofom, pojašnjava se u izvještajima o nominaciji Ivana Blaževića za svjetskog humanitarca godine.
Inače, izuzev pružanja pomoći stradalima nakon potresa Zaklada SOLIDARNA se bavi raznovrsnim vidovima pomaganja onima kojima je pomoć potrebna. Primjerice, SOLIDARNA kroz Fond za žene pruža pomoć žrtvama obiteljskog nasilja, nudi im podršku i resurse da ponovno izgrade svoje život, a kroz Fond Desa & Jerko Baković SOLIDARNA osigurava pristup obrazovanju i svjetliju budućnost za djecu u potrebi.
S početkom rata u Ukrajini, Zaklada SOLIDARNA pokrenula je i Fond Solidarno s Ukrajinom kako bi ukrajinskim izbjeglicama u Hrvatskoj pružio potporu pri integraciji u hrvatsko društvo.
Inače, Ivan Blažević ima i svoje neposredno iskustvo rata – već s dvije godine iskusio je što znači izbjeglištvo.
– Ja sam sa svojim roditeljima i bratom bježao od rata u Bosni i živjeli smo kao izbjeglice u Berlinu. E sad, zamislite život osnovnoškolca u 90-ima u Berlinu. Osim što danas znam njemački, sasvim sigurno je jako utjecalo na mene – kaže Blažević.
Iz Solidarne kažu kako na ovu nominaciju gledaju kao na priznanje za prethodna dostignuća, ali i kao podsjetnik na izazove koji su tu i koji će tek doći.
-Nastavit ćemo raditi na zaštiti ljudskih prava, od direktne pomoći do zagovaranja sustavnih promjena, kako u Hrvatskoj tako i u regiji i Europskoj uniji“, poručuju iz Solidarne.
U obrazloženju nominacije objavljene na internetskoj stranici „Humanitarian Awards Global“ stoji kako se radi o osobi koja je svoj život posvetila pomaganju ugroženima i pozitivnom utjecaju u društvu.
-Svoje putovanje Blažević je započeo kao malo dijete, živeći kao izbjeglica i iz prve ruke iskusivši poteškoće i izazove s kojima se suočavaju oni u potrebi. Ovo rano iskustvo oblikovalo je njegov svjetonazor i potaknulo ga da pridonese dobrobiti drugih – stoji među ostalim u obrazloženju u kojem se ističe i kako je Solidarna pod njegovim vodstvom, postala „svjetionik nade za nebrojene pojedince i zajednice“.
Navodi se i da je rad zaklade međunarodno prepoznat, što se vidi i iz dobivene prestižne nagrade Europski građanin 2022. koju dodjeljuje Europski parlament, dok je na nacionalnoj razini Zaklada Solidarna nagrađena nagradom Diana Budisavljević za humanost i pravednost.
Inače Ivan Blažević je za Lupigu kazao kako je za stradalnike u potresu prikupljeno ukupno 17,2 milijuna kuna, od umalo 27.000 privatnih donatora i donatorica iz 36 zemalja, među kojima je i 645 tvrtki iz 16 zemalja svijeta, pri čemu je najmanja donacija bila pet kuna, a najveća milijun.
-U Solidarnoj je zaposleno samo šestero ljudi, ali bez našeg Vijeća fonda, volontera, volonterki i suradničkih organizacija ne bismo imali ovakve rezultate. Na poticaj naše Marine Škrabalo uspostavljena je Koordinacija humanitaraca koja je uključivala sve organizacije i inicijative, od najvećih do najmanjih. Odlično smo surađivali, dijelili informacije, dogovarali, pomagali si međusobno i podržavali. Mislim da su u toj koordinaciji trebale biti i javna tijela i službe, ali nažalost nije bilo interesa s njihove strane. Ne mogu ni nabrojati sve tekuće probleme na koje nailazimo u radu, ali ono što nas je potpuno šokiralo, ali i emocionalno iscrpilo jest borba s državnom birokracijom. Naročito kada se borite s vremenom da što prije krenete graditi kako ljudi ne bi dočekali zimu u kontejnerima. I onda Vam ministar blokira rad, odugovlači, obeća pa ne ispuni, vraćaju papire radi krivog zareza i slično. Teško mi je uopće pojmiti da u ovakvoj situaciji to netko može raditi namjerno – rekao je tada Blažević.
Inače, Zakladu Solidarna osnovalo je 2015. godine 55 branitelja i braniteljica ljudskih prava, točnije 49 pojedinki i pojedinaca te šest udruga, s ciljem zaštite ljudskih prava i zadovoljavanja temeljnih ljudskih potreba, smanjenja nejednakosti i širenja slobode u svim društvenim sferama. Od tada je zaklada, ponajviše zahvaljujući svojoj transparentnosti, stekla povjerenje brojnih građana i tvrtki koje pomažu njen rad. Uz već spomenuta priznanja, vrijedi istaknuti i kako je programska savjetnica Zaklade Solidarna, Marina Škrabalo, ovogodišnja dobitnica nagrade T-portala – „Vizionarka godine“ u kategoriji „Društvo“.
Dakle, jedini Europljanin u konkurenciji za „Humanitarca godine“ je Ivan Blažević za kojeg se može glasati na ovom linku, a glasanje traje do 30. rujna.
*Tekst je realiziran uz pomoć sredstava iz Projekta poticanja novinarske izvrsnosti 2023. – Agencije za elektroničke medije.