Zvuči nevjerojatno, ali nekadašnja perjanica hrvatskog i dalmatinskog turizma, Primošten, ovu sezonu dočekuje bez ijednog otvorenog hotela! Nedavno je “Primošten” d.d., nominalni vlasnik danas potpuno ruiniranih hotela, oglasio zatvaranje i zadnjeg hotela “Zora”, zbog navodnog renoviranja. I tako, 20 godina od privatizacijske pljačke par excellence, u kojoj su Mađari za sitan novac kupili nekoć iznimno atraktivne hotele, i ležerno ih prepustili propadanju, Primošten u sezonu 2023. ulazi bez ijednog raspoloživog kreveta u hotelima, a vlasnik, kako tvrdi načelnik općine Stipe Petrina, uz pomoć hrvatskih državnih institucija ( CERP-a ) nastavlja otimati imovinu općine ali i imovinu Republike Hrvatske.
Petrina je ovih dana alarmirao javnost, ali i ključne državne institucije, od predsjednika Republike Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića, do glavne državne odvjetnice Zlate Hrvoj Šipek i državne odvjetnice Šibensko-kninske županije Sande Pavlović Lucić, da je od Centra za rastrukturiranje i prodaju ( CERP ) zatražio hitno poništavanje potvrda izdanih “Primoštenu” d.d. o usklađenosti geodetskog elaborata s Rješenjem Hrvatskog fonda za privatizaciju ( HFP-a ), čime izravno omogućavaju, tvrdi Petrina, otimanje općinske i državne imovine.
Općina Primošten je preko svoga načelnika Stipe Petrine 16. svibnja uputila dopis ravnatelju CERP-a Milanu Plećašu sa zahtjevom za njegovo hitno očitovanje i žurno poništavanje dviju potvrda o usklađenosti geodetskog eleborata s Rješenjem HFP-a, a odnose se na lokacije “Raduča” i “Marina Lučica”.
-Uvidom u Rješenje i geodetski elaborat za lokaciju “Raduča”- navodi Petrina- izdavanjem spomenute potvrde o usklađenosti vi svjesno sudjelujete u otimanju imovine općine Primošten, ali i imovine Republiek Hrvatske.
Naime, geodetskim elaboratom “Primošten” d.d. pripaja svom “vlasništvu”, a vi mu svojom potvrdom to omogućujete, oduzimanje čestice 799/1 K.O. Primošten koja nije unesena u temeljni kapital društva, odnosno ne nalazi se u Rješenju HFP-a; čestice 799/32 koja također nije dio Rješenja Fonda, no, CERP je uvrštava u svoju potvrdu o usklađenosti, a elaboratom je navedena kao procijenjena katastarska čestica. No, pita se Petrina, po kome i kako je procijenjena bez suglasnosti općine? Nadalje, ni čestica 799/33 nije u temeljnom kapitalu društva niti u Rješenju Fonda, ali jest u potvrdi CERP-a, i također se navodi kao procijenjena katastarska čestica, ali dakako, bez znanja i suglasnosti općine. Kako?

Stipe Petrina na sjednici Općinskog vijeća (Foto: Tris/H. Pavić)
Sporna je i čestica 799/34 koja nije unesena u temeljni kapital Primoštena d.d. niti u Rješenje HFP-a, ali je u elaboratu navedena kao procijenjena, dok čestice 799/37 i 799/38 prema elaboratu društva formiraju nove čestice unutar čestice 799/7 i navedene su u elaboratu kao neprocijenjeno dodatno vlasništvo “Primoštena”d.d.. Također, čestica 799/39 formira novu česticu od čestice 799/3, koja nikad nije ušla u njihov temeljni kapital.
Isti je slučaj i sa Potvrdom o usklađenosti geodetskog elaborata za lokaciju” Marina Lučica”, pa se i ovdje postavlja pitanje kako elaborat može biti usklađen s Rješenjem Fonda kada se u formiranju nove čestice uzima znatno veća površina od one koja je utvrđenja Rješenjem HFP-a.
Iz svega je vidljivo, zaključuje u podnesku Petrina, da je potvrde potrebno poništiti jer omogućavaju uzurpiranje imovine općine Primošten i RH, odnosno” krađu u korist mađarskih okupatora”.
Od ravnatelja se traži da službenici CERP-a, za koje načelnik Primoštena dvoji da ili ne znaju svoj posao ili su jako korumpirani, dobro provjere o čemu se radi te da se obje potvrde o usklađenosti geodetskih elaborata stave izvan snage i time sprječi nezakonita otimačina dijela teritorija RH.
Primoštenska privatizacijska priča sramota je za cijelu Hrvatsku, za sve njezine institucije i za tzv. vladavinu prava. Prije rata Primošten je bio ekskluzivna, primarno hotelska turistička destinacija. Imao je tri luksuzna hotela, a samo je hotel “Marina Lučica”, eksluzivna nudistička destinacija, imao čak 700 postelja. “Raduča” i “Marina Lučica” danas su žalosni “spomenici” kriminalne privatizaicje na hrvatski ( HDZ-ov ) način, ruševna zdanja pretvorena u smetlišta. Hotel “Zora” je nedavno pretrpio požar na natkrivenom bazenu i zbog navodnog renoviranja se također- zatvara. Primošten ostaje bez ijednog hotelskog kreveta u sezoni 2023., a Primoštenci, koje su nekoć hranili njihovi hoteli, ostaju bez posla.
Primošten d.d. je privatiziran 2002. kada ih je HFP prodao mađarskoj “Diamant marini” za mizernih 1,6 milijuna kuna, ali pod uvjetom da za tri godine svi turistički kapaciteti budu u funkciji. To se, naravno, nije dogodilo, a rasprodaja imovine onemogućena je ( zabranjena) aneksom ugovoru. U dvadeset godina sve što su Mađari mogli rasprodali su, a ostali su samo hoteli, marina Kremik i autokamp. Da na tim nekretninama nije bila zabrana, gotovo je sigurno da bi i to rasprodali. Obnovljeno nije – ništa! Od 2002. do danas promijenili su se ( 2019. ) samo vlasnici: umjesto bivših Tamasa Vitezyja i Laszla Attile Kerekesa, došao je “Canberra Invest” iz Budimpešte pa je zemlja porijekla vlasnika “Primoštena” d.d. ostala ista. Štoviše, tvrdi se da su i bivši i sadašnji vlasnici čak i rodbinski povezani s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.
No, pravo je pitanje što su tijekom tih minulih 20 godina radile hrvatske institucije koje su imale saznanja, pa i prijave, da vlasnik nije ispoštovao nijednu ugovornu obvezu, da vrijedna imovina općine i RH propada, a ipak nisu postupale. Teško da će i sada. Zar općina Primošten doista vjeruje da će CERP poništiti svoje potvrde benevolentno izdane ( tko zna pod kojim uvjetima ) mađarskim vlasnicima primoštenskih hotela i time priznati ne samo da su pogriješili, nego i da su možebitno bili sudionici nezakonitog otimanja općinske i državne imovine?