Neovisni novinarski portal
22.3.2025.
crkveni kutak
Hrvatska biskupska konferencija objavila talijanske priručnike s ciljem zaštite maloljetnika od seksualnog zlostavljanja

Hrvatska biskupska konferencija objavila talijanske priručnike s ciljem zaštite maloljetnika od seksualnog zlostavljanja

Nakon što je u javnosti katolički nadbiskup Mate Uzinić izašao sa šokantnim podacima o seksualnom zlostavljanjima maloljetnika i drugih, te kriminalu unutar crkve, Hrvatska biskupska konferencija (HBK) je na svojim internetskim stranicama objavila dva s talijanskog jezika prevedena priručnika kojima je cilj zaštita maloljetnika od zlostavljanja. Doduše, otvaranjem naslovnice stranice HBK-e ti ‘priručnici’ nisu baš vidljivi ‘na prvu’. Jednako tako, na stranicama nema ni riječi, odnosno istaknutih vijesti ili opširnijih izvještaja o nedavnom istupu nadbiskupa Uzinića koji je, usput treba napomenuti, ujedno i predsjednik Povjerenstva HBK za zaštitu maloljetnika i ranjivih osoba.  Posljednje vijesti tamo se tiču  smrti biskupa Valentina Pozaića i izvještaja o misama i molitvama za ‘žrtve križnih puteva hrvatskog naroda’. 

Ipak, netko malo uporniji će na stranici pri donjem desnom kutu uočiti natpis ‘zaštita maloljetnika’. Ako klikne na taj link, naići će na skup dokumenata koje objavljuje  spomenuto Povjerenstvo HBK za zaštitu maloljetnika i ranjivih osoba.

Među njima je i  Pravilnik o radu i ustroju Povjerenstva HBK za zaštitu maloljetnika…, potom Smjernice za postupanje u slučajevima spolnoga zlostavljanja maloljetnika od strane klerika.

Na dnu te stranice su i ta dva ‘nova’ dokumenta: priručnici „Rane zlostavljanja“ i „Primjeri dobre prakse za zaštitu maloljetnika“.

Tko želi promotriti o kakvim se priručnicima od po 60 stranica radi, neka klikne na gornje poveznice. Treba znati da su izvornici ovih priručnika na talijanskom jeziku, priredile su ih Nacionalne službe za zaštitu maloljetnika Talijanske biskupske konferencije, ali tek su nedavno prevedeni na hrvatski jezik. Zanimljivo, najava izdavanja ovih dvaju priučnika je objavljena na prošlom sastanku navedenog Povjerenstva HBK za zaštitu maloljetnika i ranjivih osoba na proljeće.

-Kako je uočen nedostatak literature i priručnika na hrvatskom jeziku, Povjerenstvo je predložilo prijevod priručnika za učitelje, odgojitelje i pastoralne radnike „Rane zlostavljanja“ i „Primjeri dobre prakse za prevenciju i zaštitu maloljetnika u župi“, a u pripremi je i prijevod trećeg priručnika „Za početnu formaciju u vremenu zlostavljanja“ koji je namijenjen kao pomoć odgojiteljima kandidata za prezbiterat i posvećeni život te mlade u formaciji. – zaključili su u tom Povjerenstvu koje se ponovno namjerava sastati 4. listopada 2023. godine.

Dakle, ne sastaju se baš često tijekom godine, možda dva puta, što je daleko manji broj nego li je broj zabilježenih zlostavljanja unutar crkve.

Inače, najavljuje se i kako institucija koja je nazvana Centar za promicanje dobrobiti ranjivih osoba na Hrvatskom katoličkom sveučilištu i Povjerenstvo pripremaju stručni skup koji će se održati 20. studenog 2023. u Zagrebu, ‘prvenstveno namijenjen metropolijskim uredima i biskupijskim povjerenicima s ciljem edukacije koja će im pomoći da pravovremeno i u skladu s propisima postupe u slučajevima prijave zlostavljanja.’

Rane zlostavljanja

Priručnik “Rane zlostavljanja” nastoji, kako kažu, odgovoriti na brojna pitanja, među inim gdje se događa zlostavljanje, kada nastaje, koje su mu karakteristike i s kakvim su posljedicama za žrtve. Oblikovan je s pedagoškim i informativnim pristupom koji može pomoći učiteljima, odgajateljima i pastoralnim radnicima da shvate strašnu stvarnost zlostavljanja.

Priručnik ističe da u središtu i na početku svakoga promišljanja i razumijevanja te problematike mora biti prihvaćanje, prepoznavanje i slušanje ranjenih osoba. Crkva se treba odmah suočiti u svim stvarnostima i na svim razinama problema zlostavljanja maloljetnika, što iziskuje ponovno čitanje, reviziju i provjeru pošasti i patnje zloporabe moći, savjesti i seksualnog zlostavljanja koje provodi i crkveno osoblje, kaže se.

To uključuje reviziju i obnovu teoloških, duhovnih, pastoralnih koncepata i kanonskoga prava, karizmi i ciljeva crkvenih udruga, institucija i organizacija, redovničkih zajednica, instituta posvećenog i apostolskog života, novih oblika posvećenoga života, crkvenih pokreta i raznih skupina u Crkvi.

Priručnik izlaže problem u devet kraćih poglavlja: što je seksualno zlostavljanje, značenje i definicija seksualnog zlostavljanja, žrtve i mjesta seksualnog zlostavljanja, karakteristike zlostavljanja, posljedice za žrtvu, osoba koja zlostavlja i značenje zlostavljanja u crkvi danas i dr.

Zlostavljanje se ne može objasniti kao pojedinačan čimbenik neovisan o okruženju i uvjetima. Također, ne može se objasniti ni kao izolirana činjenica ili isključivo zbog prilike koja mu je pogodovala ili ga je izazvala.

Ono se javlja unutar asimetričnog odnosa u određenom okruženju koje ga priprema, dopušta i, u najgorem slučaju, štiti i brani, kaže se i naglašava da moć i društveno-crkveni položaj različitih sudionika igraju ključnu ulogu u razvoju zlostavljanja.

Nije dovoljno ukloniti neke ljude s njihovih mjesta – to se svakako mora učiniti – jer je problem u sustavu. Suočeni sa seksualnim zlostavljanjem, zloporabom moći i savjesti trebamo proširiti svoj pogled, navodi priručnik riječi pape Franje iz pisma čileanskim biskupima 2018. godine.

Za najbolje odrastanje i sazrijevanje malenih

Priručnik “Primjeri dobre prakse za zaštitu maloljetnika – za roditelje, učitelje i pastoralne radnike”, ističe da bez pretenzije na sveobuhvatnost zagovara uspostavu sigurnog okruženja za najbolje odrastanje i sazrijevanje malenih.

Očito je da neka praktična rješenja nisu dovoljna ako kod svih pastoralnih suradnika ne postoji odlučna svijest o vlastitoj ulozi svjedoka vjere i odgojitelja.

Priručnik izlaže praktične savjete na koje treba obratiti pažnju kod zaštite maloljetnika. To su eventualne štete koje se prema maloljetnicima ne smiju događati i obveze koje treba preuzeti u Crkvi za promicanje zaštite maloljetnikâ.

Svatko tko ima odgovorne uloge u Crkvi u područjima koja uključuju maloljetnike mora voditi računa o kriterijima za odabir onih koji se brinu o maloljetnicima u Crkvi i koji su uključeni u njihovu formaciju.

Navodi značajke koje, za sigurnost maloljetnikâ, moraju jamčiti odgovorni u Crkvi, te napominje da je potrebno pribaviti suglasnost roditelja za obavljanje aktivnosti s maloljetnicima koje promiču crkveni subjekti.

Priručnik upućuje na opće mjere opreza kojih se trebaju pridržavati sve odrasle osobe s odgojno-obrazovnim zadaćama ili koje na bilo koji način imaju odnose s maloljetnicima u obavljanju crkvenih aktivnosti, kao i na radnje koje treba poduzeti u tim prilikama, te na radnje koje se ne smiju događati.

Evo, za kraj, poglavlja koji preporuča kako se crkvenjaci ne smiju ponašati prema maloljetnicima.

Drugo, treba razjasniti ponašanja prema maloljetniku, koja se nikada ne
smiju prihvatiti:

1. nanositi fizičko kažnjavanje bilo koje vrste;
2. razvijati ekskluzivan odnos s jednim maloljetnikom u odnosu na
druge;
3. ostaviti maloljetnika u potencijalno opasnoj situaciji za njegovu
psihofizičku sigurnost;
4. razgovarati ili se ponašati s maloljetnom osobom na uvredljiv,
neprimjeren ili seksualno provokativan način;
5. pružati geste osobne njege (kao što su pranje, umivanje i presvlačenje)
koje bi maloljetnik vrlo lako mogao učiniti sâm;
6. diskriminirati maloljetnika ili skupinu maloljetnikâ;
7. tražiti od maloljetne osobe da čuva tajnu;
8. davanje darova maloljetnoj osobi, izostavljajući ostatak skupine;
9. fotografirati ili snimati video maloljetnika i/ili dijeliti slike maloljetnika
putem interneta ili društvenih mreža i/ili dopisivati se i/ili chatati s
maloljetnicima, a da o tome uvijek nisu obaviješteni i ovlašteni njegovi
roditelji ili skrbnici. U svakom slučaju, mora postojati maksimalna
razboritost i strogo poštivanje važećih propisa.

 

Tags: , , , , , ,

VEZANE VIJESTI