Neovisni novinarski portal
14.12.2024.
eu / kampanja
EU kampanja “Držat ću oči širom otvorene”

EU kampanja “Držat ću oči širom otvorene”

Europska komisija pokrenula je informativnu kampanju „Držat ću oči širom otvorene“ kako bi građane osvijestila o pravima koje imaju žrtve kaznenih djela, dostupnim službama za pomoć i podršku, kao i mogućnostima prijave kaznenog djela. Svrha kampanje je potaknuti i osvijestiti bližnje; članove obitelji, prijatelje, ali i širu okolinu – da prepoznaju žrtve, pruže im svoju podršku te da im pomognu prijaviti nasilje.

Kampanjom su obuhvaćene institucije i organizacije civilnog društva koje pružaju podršku žrtvama i svjedocima svih kaznenih djela, a osobito djeci žrtvama nasilja, žrtvama rodno uvjetovanog nasilja te LGBTIQ fobije i ksenofobije. Partneri kampanje na nacionalnoj razini su Ministarstvo pravosuđa i uprave, Udruga za podršku žrtvama i svjedocima te udruga za pomoć žrtvama Bijeli krug – istaknuto je na stranici Ministarstva pravosuđa i uprave RH.

Hrvatska se ove godine pridružila još devet zemalja EU

S obzirom da se i Republika Hrvatska ove godine pridružila devet zemalja EU u provođenju nove kampanje “Držat ću oči širom otvorene”, u 2023. projekt se provodi i u PU bjelovarsko-bilogorskoj.

Na koji način će se Policijska uprava bjelovarsko – bilogorska  pridružiti kampanji “Držat ću oči širom otvorene”, kojom se želi osvijestiti građane o pravima koje imaju žrtve kaznenih djela razgovarali smo s nadležnima iz te policijske uprave.

– Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska, temeljem Sporazuma o suradnji u provedbi pilot projekta uspostave sustava referiranja/upućivanja žrtava na Udrugu za podršku žrtvama i svjedocima/Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja 116 006, sudjeluje u provedbi ovog pilot projekta od 1. veljače ove godine. Kontakt podaci žrtve se, po obavljenom razgovoru u policiji, odnosno prijavi kaznenog djela, uz žrtvinu suglasnost, dostavljaju Nacionalnom pozivnom centru za žrtve kaznenih djela i prekršaja iz kojeg stručne osobe kontaktiraju žrtvu i  razjašnjavaju eventualne nejasnoće oko njihovih prava, samog kaznenog postupka, a po potrebi upućuju na druge oblike pomoći i potpore i sl . Žrtve na ovaj način mogu ostvariti emocionalnu podršku i psihološku pomoć, dobiti razumljive informacije o pravima i načinima ostvarivanja zajamčenih prava u tijeku kaznenog postupka kao npr. pratnje žrtve na sud, pravo na savjetovanje te dobiti druge relevantne pravne informacije, kao i pomoć prilikom popunjavanja obrazaca zahtjeva za novčanu naknadu ukoliko ostvaruju pravo.

Dodatno Vas obavještavamo kako Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska kontinuirano provodi edukacije policijskih službenika o zaštiti žrtava kaznenih djela i prekršaja, informira građane o načinima prijavljivanja kaznenih djela i prekršaja te pravima žrtve kaznenih djela i prekršaja. Kroz pojedine preventivne kampanje i projekte ova policijska uprava senzibilizira i informira zajednicu na prepoznavanje i prijavljivanje pojedinih oblika kažnjivih ponašanja – stoji u odgovoru koji smo dobili iz PU bjelovarsko-bilogorske.

Više informacija o samoj kampanji te savjete građanima što učiniti ako svjedoče nekom kaznenom djelu ili u slučaju da im se bliska osoba, prijatelj/ica ili kolega/ica povjeri da je žrtva kaznenog djela, možete pronaći na poveznici:  https://policija.gov.hr/vijesti/europski-je-dan-zastite-zrtava-kaznenih-djela/6908

Istraživanje Europske komisije

 Da je potrebno podizati razinu osviještenosti o pravima žrtava i dostupnim službama za podršku i pomoć, potvrdilo je i reprezentativno istraživanje Europske komisije provedeno u zemljama koje sudjeluju u kampanji. Obuhvatilo je više od 4000 ispitanika u dobi od 18 do 30 godina, od čega 316 u Hrvatskoj.

Istraživanje je pokazalo da 51% ispitanika u Hrvatskoj ne zna da su žrtve kaznenih djela u EU zaštićene posebnim pravima, a samo oko jedne trećine onih koji su toga svjesni upoznati su s tim pravima. Kazneno djelo „vjerojatno“ bi prijavilo 95% ispitanika da su oni žrtva ili da je riječ o kaznenom djelu na štetu djeteta, no taj se postotak smanjuje kad je riječ o rodno uvjetovanom nasilju (71%). Samo nešto više od polovice ispitanih bi prijavilo da su žrtva ksenofobije (69%) ili LGBTIQ-fobije (63%). Iako je većina ispitanika upoznata s pravom na zaštitu, strah je glavni razlog zbog kojeg ne bi prijavili kazneno djelo (49%).

 Kampanji podršku pružaju i B.a.B.e., Centar za mir, nenasilje i ljudska prava, Centar za mirovne studije, Hrabri telefon, Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, Zagreb Pride i Ženska soba, koji žrtvama i njihovim bližnjima pružaju stručnu podršku. U Republici Hrvatskoj žrtvama su besplatno dostupne usluge savjetovanja, emocionalne i psihološke podrške, pravnog savjetovanja, skloništa, telefonske linije za pomoć i podršku, kao druge usluge, ovisno o djelokrugu rada organizacija. Kampanju također podržavaju Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova i Grad Zagreb.

Sve informacije o organizacijama za podršku, kaznenim djelima i pravima žrtava u Hrvatskoj i ostalim zemljama dostupne su na posebnoj stranici: https://victims-rights.campaign.europa.eu.

Osim u Hrvatskoj, kampanja se provodi u još devet zemalja članica EU-a: Belgiji, Bugarskoj, Češkoj, Estoniji, Latviji, Mađarskoj, Poljskoj, Rumunjskoj i Slovačkoj – istaknuto je na stranici Ministarstva pravosuđa i uprave RH.

 

VIDEO

https://victims-rights.campaign.europa.eu/hr/country/croatia/crime/lgbtiq_phobia

Tags: , ,

VEZANE VIJESTI