Nova runda saslušanja o slučaju INA pred Antikorupcijskim vijećem zakazana je za utorak. Na sjednicu su ponovo pozvani premijer Plenković, bivši ministar Čorić, članovi Uprave INA-e Niko Dalić, Barbara Dorić, Darko Markotić, Ivan Krešić i Davor Mayer. Nitko od vladajućih neće se ni ovog puta odazvati, umjesto na Antikorupcijsko vijeće šef Vlade će, u tom terminu, na sjednicu Sabora kako bi zastupnicima govorio o stanju nacije. Teško se oteti dojmu da je terminska podudarnost namještena, jer, vrijeme održavanja Vijeća, utorak u 11 sati, bilo je poznato puno ranije. No, izlazak premijera pred zastupnike u Saboru tog istog jutra, očigledno ima za cilj prebaciti fokus sa Ine na premijerovo izvješće o radu. Samo da nije INA…
S premijerom ili bez njega, Antikorupcijsko vijeće ide po svom “voznom redu”, a kako je najavio predsjednik Vijeća Nikola Grmoja, na sjednicu izvjesno dolazi netko od bivših članova Uprave INA-e. Iako Grmoja nije htio otkriti o kome se radi, neslužbeno se govori da je riječ o Davoru Mayeru. Bez potvrde dolaska makar jednog člana Uprave na saslušanje, sjednice ne bi ni bilo, rekao je Grmoja.
Grmoja očekuje da će iz iskaza bivšeg člana Uprave INA-e saznati na koji se način upravlja Inom i kako je došlo do preusmjeravanja hrvatske nafte u Mađarsku na preradu što je posljedično dovelo do zatvaranja sisačke rafinerije.
Na prošloj sjednici saborskog Antikorupcijskog vijeća javno je saslušan bivši direktor Janafa Dragan Kovačević, koji je trenutno u statusu optuženika zbog sumnje na primanje mita kako bi pogodovao u namještanju poslova za određene tvrtke i pojedince. Kovačević je govorio o sastanku u Vladi na kojem je premijer Plenković sugerirao da se potpiše Memorandum između Ine i MOL-a o izvozu hrvatske nafte u Mađarsku na preradu, iako je to značilo, po prirodi stvari, gašenje rafinerije u Sisku. Ministar Ćorić nije bio baš sklon potpisati takav dokument, a sam Kovačević je to odbio. Radilo se, kako je izjavio bivši šef Janafa, o sastanku koji je pripreman na razini ministara, a sudbina sisačke rafinerije zapečačena je znatno ranije, na tome se radilo, ustvrdio je, zadnjih deset godina.
Naravno, sve Kovačevićeve tvrdnje Plenković je odbacio, a Grmoju i oporbu nastojao je diskreditirati zbog pozivanja nekredibilnog optuženika kao krunskog svjedoka, pred Antikorupcijsko vijeće. U prilog diskvalifikaciji Kovačevića kao “svjedoka” ide i izjava predsjednika Uprave Janafa Stjepana Adanića da je u Kovačevićevom iskazivaju bilo obilje poluistina, a ključne odluke su, kazao je, donesene u prvoj polovini 2015., dakle, i prije Plenkovićevog dolaska na čelo Vlade.
Činjenicom, međutim, ostaje da HDZ i njihov šef, Andrej Plenković, žele na svaki način onemogućiti, ili makar zasjeniti saslušanja pred Antikorupcijskim vijećem, pa su prošlu sjednicu pokušali opstruirati i preko saborskog Odbora za Ustav proglašavajući je nezakonitom, a ovu sabotiraju zakazivanjem premijerovog obraćanja zastupnicima u Saboru, gotovo u isto vrijeme kada se održava i sjednica Vijeća.
Takvo ponašanje vladajućih izazvalo je žestoku kritiku oporbe, pa je tako SDP-ov Peđa Grbin, uz ostalo, kazao da će premijer (ne)dolaskom na sjednicu Vijeća pokazati je li hrabar ili je kukavica. Jer, Antikorupcijsko vijeće je radno tijelo Sabora i u parlamentarnoj demokraciji Vlada odgovara parlamentu, a premijer dolazi na saborska tijela i odgovara na pitanja. S obzirom da Plenković u podne dolazi u Sabor kako bi govorio o stanju nacije, očiglendo ima dovoljno vremena da svrati i na Antikorupcijsko vijeće koje zasijeda od 11 sati, također u Saboru. No, već je sada jasno da premijer nema namjeru odazvati se Grmojinom pozivu…
Zastupnica Zeleno-lijevog bloka Sandra Benčić ne čudi se premijerovom ignoriranju poziva na sjednicu Vijeća, jer su, kazala je, “premijer, cijela Vlada i HDZ pokazali da im je cilj zakopati aferu Ina, ne razgovarati o tome u Saboru i na istražnom povjerenstvu kako bi se utvrdila eventualna politička odgovornost…Oni od toga bježe i kao nojevi zabijaju glavu u pijesak. Napravili su sve što su mogli, bilo putem medija, različitih spinova, korištenjem ozbiljnog sigurnosnog diskursa za opanjkavanje opozicije samo zato da bi aferu Ina pokušali staviti ad acta i da se o tome u javnosti više ne govori”.
U svim parlamentima svijeta, javna saslušanja i istražna povjerenstva, rekla je Benčić, služe da se utvrdi politička odgovornost za afere bilo premijera, Vlade ili nekih drugih dužnosnika, a u slučaju INA radi se o izuzetno teškoj aferi i u političkom i u fiskalnom smislu, smatra Benčić. Ako premijer i Vlada smatraju da nisu odgovorni za ono što se dogodilo s Inom, jedini način da to dokažu je otvorena parlamentarna rasprava i potpora osnivanju istražnog povjerenstva koje će utvrditi činjenice i okolnosti propasti Ine.
Stvar je,međutim, u tome da Plenkoviću ne pada na pamet da odgovara nekakvoj tamo inferiornoj oporbi do koje ne drži koliko ni do crnog pod noktom, pa ne samo da za njega nije ni teorijska opcija javno saslušanje pred Antikorupcijskim vijećem, nego će i sve učiniti da potpuno diskvalificira i vodstvo Vijeća i sve njegove oporbene članove. Nije li ih još jučer optužio da djeluju pod nekim misterioznim “vanjskim utjecajima”? Što će biti sutra, kakvom će etiketom sada dezavuirati njihov rad i smisao Vijeća koje je jedino radno tijelo Sabora u kojem HDZ nema većinu?