Neovisni novinarski portal
11.12.2024.
morsko / rvatska
ZA!Obalu: Zeleno-lijeva borba protiv eksploatacije, devastacije i privatizacije obale

ZA!Obalu:
Zeleno-lijeva borba protiv eksploatacije, devastacije i privatizacije obale

-Kako kvalitetno upravljati javnim pomorskim dobrom? Želimo li prioritetno poticati razvoj novih gospodarskih projekata na već zauzetim prostorima (brownfield investicije) i sačuvati nedirnute dijelove prirode za nove generacije? Kako kvalitetno nadzirati postojeće koncesije na zadovoljstvo i građana i koncesionara? Treba li gradovima koji za to imaju kapacitete prenijeti ovlasti sa županijske razine za upravljanje pomorskim dobrom na njihovom području? Kako urediti zakonske okvire kako se ne bi preklapale nadležnosti nad lučkim područjima i spriječilo nametanje projekata gradovima i općinama s državne razine? – ova pitanja, kao i konkretni problemi na dubrovačkom području, bila su tema tribine koju su u kongresnoj dvorani Hotela Lapad organizirali politička platforma Možemo! zajedno sa Srđ je Grad i Novom ljevicom.

Javnom tribinom u ponedjeljak u Dubrovniku započela je kampanja „ZA!Obalu“ političke platforme Možemo! i Nove ljevice, kako bi na temu održivog razvoja obalnog područja otvorili dijalog s građanima i predstavili njihova načela odnosa prema obali.

Nakon Dubrovnika, kampanja zeleno-lijevog bloka će se tijekom 2022. godine nastaviti u Korčuli, Splitu, Rijeci i Puli.

Saborska zastupnica platforme Možemo! Sandra Benčić istaknula je kako se kampanjom želi ukazati na trenutni štetan model korištenja obale i obalnih resursa, koji se eksploatiraju i privatiziraju.

-Trenutni model dozvolio je da se korist privatizira, a trošak socijalizira, odnosno da ga plaćaju građani plaćajući komunalnu infrastrukturu. Obala se građanima više oduzima, nego daje. Zato njima želimo vratiti glas i s njima odrediti drukčiji model razvoja obale koji te resurse valorizira i čuva za lokalnu zajednicu za buduće generacije – objasnila je Benčić.

Predsjednica i saborska zastupnica Nove ljevice Ivana Kekin izjavila je kako će trenutni način promišljanja o turizmu u svom idućem koraku doživjeti pad.

– Ovakva će eksploatacija i devastacija u ime sve većeg PDV-a, broja noćenja ili vozila preko granice, dovesti do pada potražnje. Ne bismo bili prvi kojima bi se to dogodilo, ali mi to ne bismo mogli preživjeti. Turizam treba više doprinijeti ljudima danas, ali i nešto ostaviti našoj djeci – rekla je Kekin.

Županijski vijećnik stranke Srđ je Grad Marko Giljača naglasio je dubrovačke probleme, kao što su devastacija Lapadske obale, s državne razine nametnuta Marina Frapa, preklapanje nadležnosti u staroj dubrovačkoj luci, nedostatak komunalnih vezova i neupisivanje granice pomorskog dobra i moguće zagađenje iz centra za gospodarenje otpadom Lučino Razdolje.

-Odgovorno upravljanje jednim od najvrjednijih resursa koje imamo, poticanje zelenih politika i projekata koji pomiruju potrebe kulture življenja, javnog interesa i poduzetništva, zaštita prirode i očuvanje kvalitete života stanovnika obalnih gradova i održivost kao princip turističkog razvoja, osnovne su pretpostavke budućih politika i zakonskih okvira kojima bi se zagovarao interes mora, ljudi i obale. – tako kažu iz kampanje ZA!Obalu,

Dodajmo, hrvatska obala je svakim danom sve ugroženija. Golemi apetiti svakojakih ‘poduzetnika’ u sprezi s neprosvijećenim političarima trajna su prijetnja obali i Hrvatskoj u cjelini, jer se zbog prizemnih privatnih interesa užurbano uništavaju njeni najvrjedniji resursi.

Kako bi se obala zaštitila, a svijest o važnosti njezina očuvanja povećala, bit će potrebni pun veći napori od hvale vrijednih ali izoliranih događaja kao što su tribine poput navedenih.  Što je rečeno na prvoj od serije tribina, može se poslušati i ovdje:

Tags: , , , , , ,

VEZANE VIJESTI