Neovisni novinarski portal
28.9.2021.
aktivisti
Foto: AYS

Are You Syrious:
Udruga sumnja da im je MUP zabranio rad s djecom izbjeglicama jer je postavljala pitanja o nepoštivanju ljudskih prava

Foto: AYS

Udruga Are You Syrious skrenula je pozornost javnosti na, kako kažu, činjenicu da je Ministarstvo unutarnjih poslova bez ikakvog objašnjenja ili najave onemogućilo održavanje besplatnog programa obrazovne podrške djeci izbjeglicama u prihvatilištu za tražitelje azila Porin, što bi se, zaključuju, moglo katastrofalno odraziti na njihov školski uspjeh i mogućnost daljnjeg napredovanja.

Udruga AYS u priopćenju navodi da su njihovi volonteri, redom educirani stručnjaci i studenti pedagoških i srodnih zanimanja, u protekle tri godine djeci iz prihvatilišta Porin održali oko pet tisuća sati grupnih i individualnih instrukcija i medijacija, u komercijalnoj protuvrijednosti od oko 200 tisuća kuna. Djecu, kažu, uče hrvatski jezik, pripremaju ih za ulazak u školski sustav, te im svakodnevno pružaju besplatne instrukcije i pomoć u pisanju zadaća, a u slobodno vrijeme vode ih na izlete, kreativne radionice te druge aktivnosti izvan centra Porin, koje im pružaju priliku za neopterećeni susret s domicilnim vršnjacima.

– Kao jednu od naših glavnih aktivnosti, već godinama uspješno provodimo program Veliki brat / Velika sestra u kojem svakom djetetu ili obitelji pridružujemo volontera koji zbog jezičnih i drugih barijera služi kao most između škole i obitelji, te im pomaže u svim aspektima integracije. Za svoj rad, kojim de facto besplatno radimo posao državnih institucija kako djeca ne bi gubila dragocjene godine školovanja, nikada nismo tražili ni kune. Štoviše, o vlastitom smo trošku u potpunosti uredili modernu učionicu unutar centra Porin, od postavljanja laminata do opremanja školskim klupama i tehničkom opremom, te redovito u svaku smjenu donosimo didaktičke materijale, školski pribor, udžbenike i druge potrepštine koje po potrebi i u dogovoru s njihovim roditeljima kupujemo djeci.Naša ulaganja ne mogu se, međutim, svesti samo na materijalnu protuvrijednost, jer ona imaju vrijednosne i emocionalne temelje. Podržati one kojima je najteže smatramo pitanjem građanskog i nacionalnog ponosa, jer su brojni volonteri naše udruge i sami iskusili izbjeglištvo i kompleksnu prilagodbu pohađanju škole na nematerinjem jeziku u zemljama u koje su nas naše obitelji sklonile od rata – navode iz udruge Are You Syrious.

Saznali da u Porinu nisu dobrodošli

Požalili su se javnosti da im MUP od siječnja ove godine ne produžuje ugovor iako su im molbu poslali u roku i to na preporuku upravitelja Porina koji njihov rad ocjenjuje kao nezamjenjiv, kao i da puna četiri mjeseca nisu dobili odgovor kada će i hoće li uopće ugovor biti produžen te da su tek prije tri tjedna usmenim putem saznali da u Porinu više nisu dobrodošli. U opsežnom priopćenju navode i da su ovih dana primili na desetke poziva i pisama podrške djece, njihovih roditelja, profesora, škola u kojima su upisana djeca tražitelji azila, dvadeset i pet uglednih organizacija uključujući Liječnike bez granica i Amnesty International, kao i niz obrazovnih i kulturnih ustanova.

Previše glasnih pitanja o nepoštivanju ljudskih prava izbjeglica 

-Iako smo na produljenje ugovora, ali i na bilo kakvu reakciju od MUP-a čekali četiri mjeseca i petnaest dana, samo sat vremena nakon našeg jučerašnjeg medijskog istupa u kojem smo javnost upozorili na probleme u Porinu, prvi put smo dobili odgovor Ministarstva – i to posredno, putem njihova priopćenja za javnost. U tom priopćenju oni netočno navode da u Porinu postoji ‘niz udruga koje provode iste obrazovne aktivnosti kao i Are You Syrious’. Zbog toga se pitamo zar uprava MUP-a doista ne zna tko u Porinu provodi kakve aktivnosti, ili su svjesno odlučili obmanjivati javnost navodeći kako imaju potpisane ugovore s nizom drugih organizacija koje pružaju iste usluge kao AYS, iako te udruge u stvarnosti pružaju medicinsku, pravnu i drugu pomoć, ali ne i individualizirani rad s djecom kakav je do sada imala naša udruga? – otvoreno se pitaju u udruzi Are You Syrious i zaključuju kako se boje da su točne informacije koje već mjesecima neslužbeno dolaze do njih iz izvora u MUP-u – da je netko u vrhu MUP-a odlučio izbaciti udrugu AYS iz Porina jer je previše često i previše glasno postavljala pitanja o nepoštivanju ljudskih prava izbjeglica u Hrvatskoj i nadi da se to neće pokazati točnim, apeliraju na ministra Božinovića da ne okreće glavu od problema u resoru i svojim potpisom omogući nastavak volonterskog rada s djecom izbjeglicama.

MUP: Slični programi drugih udruga sasvim dostatni

MUP je u svom priopćenju obrazložio da  kao tijelo nadležno za prihvat tražitelja azila ne produžuje automatizmom sporazume koji su bili sklopljeni s udrugama niti ih je dužno produžiti te da samostalno procjenjuje i odlučuje s kojim će nevladinim organizacijama surađivati  kao i da su ponuđene aktivnosti udruge Are You Syrious sadržajno iste ili slične aktivnostima koje već provode ostale organizacije civilnog društva.  Naveli su i da u Prihvatilištima za tražitelje međunarodne zaštite u Zagrebu i Kutini trenutno djeluju: Isusovačka služba za izbjeglice (JRS), Hrvatski pravni centar (HPC), Udruga „Ruke nade“ (CBA), Baptistička crkva Zagreb – Malešnica, Rehabilitacijski centar za stres i traumu (RTC), Volonterski centar Osijek, Liječnici svijeta (Medecins du Monde Belgique)i Hrvatski Crveni križ (HCK).  Nabrojili su u MUP-u i da te udruge koje trenutno djeluju u prihvatilištima pružaju podršku djeci u pohađanju nastave i provode mnoge aktivnosti vezane uz uključivanje djece tražitelja azila u obrazovni sustav koje su po svojoj raznolikosti, sadržajnosti i brojnosti sasvim dostatne.

Tags: , , , , , ,

VEZANE VIJESTI