Hoće li Boris Vujčić, guverner Hrvatske narodne banke, biti prva žrtva najvećeg novohrvatskog gospodarskog sloma, „afere Agrokor“? Omča oko Vujčićeva vrata sve se ozbiljnije zateže, a Mostovi zastupnici i HDZ-ovi ministri uglas optužuju guvernera kao glavnog krivca za situaciju u najvećem hrvatskom i regionalnom koncernu. Stječe se dojam kako je ( neiskusnijem) dijelu hrvatskog establishmenta važnija eliminacija guvernera negoli stabilizacija Agrokora. Ipak je on na tu dužnost instaliran ( 2012.) u mandatu vlade Zorana Milanovića što ga prokazuje kao nepoželjni, „neprijateljski element“, i vrijeme je da mu se izmakne stolac…
Počelo je s potpredsjednicom Vlade, ministricom gospodarstva Martinom Dalić, koja je prva na Vujčiću nacrtala metu, prozivajući i HNB i HANFU kao (su)odgovorne za generiranje krize ( prezaduženosti) u Agrokoru, jer da su propustili poduzimati zakonske mjere koje su u njihovoj nadležnosti. Nakon potporedsjednice, bez krzmanja je i ministar za upravljanje državnom imovinom Goran Marić sasvim jasno i nedvosmisleno , komentirajući informacije o mogućem lažiranju Agrokorovih financijskih izvješća, mudro poručio kako njega to nimalo ne iznenadjuje i da on financijskim izvještajima ne vjeruje. Šteta da to nije rekao prije, možda je mogao biti zaslužan za pravodobno otkrivanje Todorićevog sloma… A znade Marić ( Goran) i tko je za sve kriv. – Svi oni koji su nadzirali, uključujući i HNB, iako se sada žele distancirati.
“Krstarica” Bulj
Mostova „torpedna krstarica“ Miro Bulj, usputni jurišnik na poziciju splitsko-dalmatinskog župana, podnosi kaznenu prijavu protiv guvernera HNB-a. Slijedeći primjer svoga stranačkog šefa Bože Petrova koji je pionirski, s funkcije predsjednika Sabora, kazneno prijavio posrnulog Ivicu Todorića. Što, dakako, Bulj svesrdno podupire, jer taj „ratni profiter i svi koji su ga podržavali, trebaju što prije biti na putu za Remetinec“. A tko sve ne?! Razumije se, i Boris Vujčić. Jer, je Todoriću „HNB dao 10 milijardi kuna u mjenicama. G.Vujčić je zajedno s g.Todorićem izvršio izravni udar na Hrvatsku“, žestoko će uvijek eksplicitni Bulj.
Metkovsko-sinjsko krilo Mosta u optužbama je sinkronizirano. I Nikola Grmoja, zastupnik- geograf, razumije se apsolutno u bankarski sustav, financije i ekonomiju, pa suspektno postupanje guvernera i HNB-a u slučaju Agrokor, samo još dodatno podvlači. I dok za ministra financija Zdravka Marića, koji je donedavno bio jedan od ključnih financijskih menadžera u Todorićevom koncernu, imaju apsolutno razumijevanje, i ne kane mu uskratiti povjerenje dok god nadležno tijelo ne dokaže da je kriv, dotle potporu Mosta nema ni Vujčić ni HNB.
– Kad smo pokrenuli inicijativu da revizija uđe u HNB, on ( guverner, op.a.) je praktički isposlovao pismo koje nam je stiglo iz Europe gdje nam se praktički govori na koji način ćemo mi u Hrvatskoj uređivati zakone – isporučio je svoju porciju optužbi na Vujčićevu adresu zastupnik Grmoja.
Da HNB nije postupao, bankovni sustav zemlje bi se urušio
U intervjuu za Novu TV, protivno javnim prozivkama s političkih govornica, guverner decidirano tvrdi da je upravo HNB zaslužan da se situacija s Agrokorom nije prelila u sistemsku bankovnu krizu multiplicirajući troškove i za dobavljače i ukupno hrvatsko gospodarstvo. U HNB-u su već 2012. vidjeli da se banke izlažu s više od 25 posto kapitala, a cijela je priča kulminirala prije dvije godine, rekao je Vujčić.
– Mi smo od 2012. tijekom nadzornih kontrola banaka ustanovili da se koncern Agrokor pojavljuje, u smislu prevelike izloženosti banaka, u nekoliko banaka, i počeli smo raditi rješenja nalažući bankama da smanje svoju izloženost, a to znači da više ne mogu davati Agrokoru kredite. Tada se počeo širiti krug onih koji nose novac u Agrokor, pa su to radile ne samo banke direktno, nego i dajući novce poduzećima – kazao je Vujčić, napominjući da te podatke HNB nije iznio javno jer je riječ o supervizorskoj tajni. Ali, dodao je, svi su znali što se događa s Agrokorom, i banke i dobavljači, faktoring, svi. Pa i HNB. I zbog toga je HNB ograničavao, veli guverner, izloženost domaćih banaka prema riziku Agrokora i zabranili daljnje financiranje domaćih banaka, čime je sačuvan stabilan bankovni sustav. Zahvaljujući tome danas je, istaknut će, ukupan rizik izloženosti Agrokora ispod 20 posto kapitala hrvatskih banaka, a da HNB nije, kako ga se optužuje, poduzimao odlučne akcije, taj bi rizik danas bio 80 posto, možda i više kapitala domaćih banaka što bi ugrozilo bankovni sustav u Hrvatskoj. Ovako, uvjeravao nas je s Nove TV guverner, velik dio toga rizika je de facto izvan Hrvatske…
Presuda
A što se tiče kaznene prijave koju je protiv njega podnio zastupnik Bulj „to je jedna dražesna osoba “, s cinizmom će guverner, “koja bi trebala najprije malo proučiti prije nego priča stvari koje ne znam kako bi i komentirao. Ako netko kaže da je guverner Vujčić Todoriću odnio 10 milijardi mjenica, to je takva besmislica da ne zaslužuje komentar“, zaključit će šef HNB-a. Nota bene, nedavno kažnjen s 5 tisuća kuna od Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa zbog primanja nedopuštenog dara, odnosno troškova puta i smještaja, na Konferenciju u Kitzbuhel, u organizaciji Unicredit banke…
Vujčić je svojim prepotentnim, nadmenim gardom, dociranjem politici i javnosti, često izazivao više otpor i neodobravanje negoli respekt. Svakako nije spadao u krug popularnijih javnih osoba, što doista i nije važno ako je svoj posao obavljao kvalitetno, stručno i visokoprofesionalno. No, je li?
I ma što guverner HNB-a govorio, a tvrdi da je Narodna banka poduzimala sve predviđene mjere iz svoga djelokruga, čini se kao da je politička presuda već donesena. Samo je još premijer nije naglas pročitao…