U državama u kojima vladaju bezglavi, kvarni, korumpirani, nekompetentni i gramzivi političari stradava i srozava se čitavo društvo, a ubrzano se i beskrupulozno uništavaju prirodna bogatstva i vrijednosti, okoliš, krajobraz, tradicionalne arhitekture, sijeku šume, truju i uništavaju rijeke, poljoprivredna zemljišta, more, obala…
Srećom, uvijek i svugdje postoje svjesni, savjesni i hrabri ljudi koji ukazuju na takve štetne događaje i vladajuće štetočine u sprezi sa sumnjivim investitorima. No takvi su ljudi, posebice okolišni aktivisti, pa i oni koji upozoravaju na klimatske promjene, štetne politike i sl. vrlo često pod udarom gore navedenih interesnih udruženja koje najviše nalikuju mafijama, a koji i koje, zna se, lsto imaju poluge moći u raznim državnim službama i vlasti, u sudstvu…
Baš zbog toga jedna od najaktivnijih okolišnih organizacija, udruga Zelena akcija, a koja je i sama često pod pritiskom moćnika, predstavila je analizu pritisaka na djelovanje okolišnih organizacija u Hrvatskoj, prema kojoj represija nije samo fizičko nasilje.
-Ona obuhvaća i prikrivene oblike poput ograničavanja kolektivnog djelovanja, smanjenja financiranja i ignoriranja prijedloga za poboljšanje sustava – pojasnio je dr.sc. Kruno Kardov, autor istraživanja.

dr.sc. Kruno Kardov
Dora Sivka iz Zelene akcije je naglasila kako dosad nisu objavljena slična istraživanja usmjerena na okolišne organizacije te je ovo prvi korak evidentiranja različitih vrsta represije.
Jedan od fokusa analize bio je dokumentiranje oblika ciljane represije pojedinačnih okolišnih organizacija i inicijativa. U posljednjem desetljeću, tužbe protiv sudjelovanja javnosti (SLAPP) i inspekcijski nadzori postali su tipične represivne mjere u Hrvatskoj.
“Njima se nastoji kriminalizirati branitelje okoliša, utišati kritičke glasove, zastrašiti i financijski ih izgladniti”, istaknula je Sivka.
Česte su prijetnje, posebice kada su dovedeni u pitanje ekonomski interesi privatnih aktera, a zabilježeni su i slučajevi fizičkog nasilja.
“Prisutni su i primjeri sabotaža i uništavanja imovine, kao i financijsko kažnjavanje organizacije zbog javne kampanje”, dodao je dr. Kardov.
Nadalje, zabilježeno je i sustavno urušavanje institucija i procesa. Primjerice, nakon 2016. godine nije donesena nova nacionalna strategija razvoja civilnog društva, a Vladin Savjet za razvoj civilnog društva marginaliziran je u procesima donošenja odluka važnih za ovaj sektor. Ovakvo zatvaranje procesa odlučivanja odnosi se i na javna savjetovanja.

Tomislav Hudina
“Na primjer, prevladavaju savjetovanja koja su provedena ispod zakonskih 30 dana kojih je u posljednjih 5 godina bilo čak 90 posto”, rekao je Tomislav Hudina iz udruge BIOM.
Rezultati istraživanja uklapaju se u šire europske i svjetske trendove. Michel Forst, Posebni izvjestitelj UN-a o braniteljima okoliša je u svojim izvještajima uočio da države na mirne okolišne prosvjede sve više odgovaraju represijom, a sve manje pružaju zaštitu ili poticajno okruženje.
“Zelena akcija će se s partnerskim organizacijama suprotstaviti svim oblicima represije te se boriti za promjenu takvog sustava”, zaključila je Sivka.
Analiza je izrađena u sklopu projekta “Očuvanje i zaštita prostora civilnog djelovanja” koji Zelena akcija provodi u suradnji sa Zelenom Istrom i austrijskom organizacijom Global2000, a financirana je sredstvima programa CERV.
-Inače, prijetnje su relativno česte u situacijama kada su dovedeni u pitanje ekonomski interesi privatnih aktera te se u pravilu događaju prilikom neposrednih kontakata sa zaštitarima i drugim privatnim akterima. U tri slučaja zabilježeni su slučajevi fizičkog nasilja. Zabilježena su dva slučaja ograničavanja pristupa prirodnom području radi dokumentiranja stanja u okolišu. Zabilježen je jedan pokušaj onemogućavanja prethodno odobrenog protesta u javnom prostoru od gradske vlasti te jedan slučaj onemogućavanja provedbe projektnih aktivnosti na području jedne općine. Od ostalih rjeđe prisutnih oblika represije zabilježeni su slučajevi sabotaže i uništavanja imovine kod jedne organizacije. Kod jedne organizacije zabilježen je pokušaj preuzimanja organizacije od privatnih aktera čiji ekonomski interesi su dovedeni u pitanje djelovanjem okolišne organizacije civilnog društva. U jednom slučaju zabilježeno je otvoreno uskraćivanje financijske podrške gradske vlasti te financijsko kažnjavanje zbog djelovanja organizacije u javnoj kampanji. – ističe se u analizi.

Dora Sivka
Rezultati istraživanja pokazuju da su stigmatizacija okolišnih inicijativa, ismijavanje pojedinaca i različiti oblici simboličkog nasilja u velikoj mjeri normalizirani. Normalizacija simboličkog nasilja doprinosi marginalizaciji branitelja okoliša, smanjuje prostor za javnu podršku i savezništva te povećava rizike legitimiranja fizičkog nasilja nad braniteljima okoliša.
Sve veći broj izvještaja ukazuje na porast represije nad braniteljima okoliša. Posebni izvjestitelj UN-a o braniteljima okoliša pod Arhuškom konvencijom u nedavnom pregledu stanja u zemljama Europske unije bilježi da države na mirne okolišne proteste sve više odgovaraju represijom. Umjesto adresiranja izvora problema i temeljnih razloga građanske mobilizacije, europske države sve češće ograničavaju prava na mirno okupljanje i sudjelovanje u donošenju odluka.
Tako je i u Hrvatskoj. Umjesto da državni aparat podstiče građane da reagiraju u slučajevima ugroze životne sredine, vlasti na državnom i lokalnoj razini nerijetko pokreću te u pravilu podržavaju i štite štetne projekte, ignoriraju mišljenje javnosti i stručnjaka, te na nezadovoljne građane šalju policiju.