Neovisni novinarski portal
17.3.2025.
klima(nje)
Spalionica otpada i pameti: Istraživanja pokazuju šokantna zagađenja uz spalionice otpada

Spalionica otpada i pameti:
Istraživanja pokazuju šokantna zagađenja uz spalionice otpada

I dok se u Hrvatskoj u posljednje vrijeme  populistički nastrojeni političari, vjerojatno njušeći provizije, upiru u projekte spalionica otpada, dotle odgovorni ljudi prate što se događa kada se takve spalionice doista sagrade i kakav je njihov utjecaj na okoliš i ljudsko zdravlje. Kako javlja udruženje Zelena akcija, koja je dio međunarodne mreže okolišnih organizacija, novi dokazi o biomonitoringu emisija uz postrojenja za spaljivanje otpada u Slovačkoj i Nizozemskoj otkrili su visoke razine štetnih onečišćujućih tvari u hrani u blizini tih postrojenja.

Studije pod nazivom „Biomonitoring istraživanje postojanih organskih onečišćujućih tvari u okolišu oko cementare Turňa nad Bodvou, Slovačka” i „Biomonitoring istraživanje postojanih organskih onečišćujućih tvari u okolišu oko REC spalionice otpada, Nizozemska objavile su Zero Waste Europe i ToxicoWatch Foundation. One su analizirale zagađenje oko tih postrojenja: konkretno, studije su pažljivo analizirale prikupljene uzorke – poput jaja domaćih kokoši, vegetacije, voća, prašine s krovova, vode i sedimenta – iz blizine istraživanih postrojenja.

Šokantna jaja

Analiza provedena u Slovačkoj, s fokusom na cementaru u Turňa nad Bodvou, otkrila je šokantne podatke. Jaja, iglice bora i mahovine u okolici pokazuju značajno visoke koncentracije dioksina i PFAS-a, štetnih kemikalija poznatih kao ‘zauvijek kemikalije’.

Značajno je da razine dioksina u jajima u naselju Zádiel premašuju granice EU-a za 300 posto. Veliku zabrinutost izazivaju povišene razine PFAS kemikalija pronađene u površinskim vodotocima blizu cementare i sedimentu.

Uzorci mahovine pokazuju neke od najviših zabilježenih razina teških metala u Europi.

Slično, istraživanje spalionice otpada REC u Harlingenu, Nizozemska, otkrilo je prisutnost dioksina u jajima domaćih kokoši u naselju Wijnaldum, smještenom samo 2 km od REC spalionice. Koncentracije dioksina u tom slučaju premašuju dopuštenu granicu EU-a za gotovo 300%. Nadalje, koncentracije šetnih kemikalija u jajima s iste lokacije premašile su najviše razine prethodno zabilježene u jajima u Nizozemskoj.

 ‘Značajna prijetnja zdravlju pojedinaca i egzistenciji zajednica’

 -Izvještaji otkrivaju veoma zabrinjavajuće dokaze da je hrana uzgojena u blizini postrojenja za spaljivanje otpada kontaminirana izuzetno šetenim tvarima. Ova kontaminacija predstavlja značajnu prijetnju zdravlju pojedinaca i egzistenciji zajednica. Hitna akcija je nužna za rješavanje ovog rastućeg problema i zaštitu javnog zdravlja i dobrobiti – kazao je Janek Vahk, voditelj programa u Zero Waste Europe.

Jednako upozorenje šalje i njegov kolega…

-Nakon što smo detaljno proučili mnoga mjesta koja smo istraživali, dobili smo alarmantne rezultate: dioksini, PFAS kemikalije i drugi zagađivači rašireni su u ovim prekrasnim prirodnim područjima. Opasnost od ovih toksina postaje s vremenom sve veća. Moramo brzo djelovati kako bismo zaustavili ovu ekološku krizu prije nego što bude prekasno i šteta postane trajna. Potrebna su dodatna istraživanja kako bi se u potpunosti razumjeli izvori i obrasci taloženja ovih onečišćujućih tvari. Također, važno je uzeti u obzir druge potencijalne čimbenike koji doprinose prisutnosti štetnih tvari. –Abel Arkenbout, voditelj istraživanja u ToxicoWatch Foundation.

Studija je dio većeg projekta biomonitoringa koji obuhvaća pet zemalja u Europi: Belgiju, Nizozemsku, Španjolsku, Slovačku i Francusku. ToxicoWatch Foundation, sa sjedištem u Nizozemskoj, aktivno sudjeluje u ovoj studiji kao znanstveni suradnik, a  koordinacija projekta je u nadležnosti Zero Waste Europe.

Spalionica pameti

A što je s nama?

-Dok nove studije o utjecaju spaljivanja otpada u cementarama i spalionicama, uljepšano zvanim energane, nastavljaju potvrđivati iznimnu štetnost za zdravlje i okoliš, Grad Zagreb u procesu je nabave za izrađivača dokumentacije temeljene na Studiji izvodljivosti koja definira spaljivanje ostatnog otpada.

Postoje bolja rješenja od spaljivanja, samo je potrebna volja da ih se primijeni, umjesto da se ide u investiciju šetnu po zdravlje i okoliš. Zelena akcija nastavlja s pritiskom da se u planske dokumente Grada Zagreba ugrade takva rješenja, a ne spaljivanje, bilo u cementarama, bilo u spalionicama – smatraju u Zelenoj akciji. 

Sličnu spalionicu su neki zamislili i nadomak Šibenika, nedaleko od stambenih naselja Vrpolje, Ražine, Donje polje, Dubrava, Jadrtovac, Brodarica itd…, i svega nekoliko stotina metara zračne linije od mora, turističkih naselja, hotela itd.

Jedina preostala gospodarska grana u Dalmaciji (i šire) je turizam, i pametni političari bi itekako dobro trebali promišljati što i kako dugoročno činiti s tim vrijednim prostorom, a ne dodatno ga narušavati i sječi granu na kojoj svi sjede.

Inače, lokalni političari u sprezi s ministrima se pritom i hvale s tim projektom te ga još proglašavaju i korisnim za okoliš, pa vuku paralele s državama u kojima skučenost obzora, nesposobnost, politička podobnost  i stranačka iskaznica nije nužna za dolazak na odgovorne funkcije.

Na žalost, ovo nije Beč ni Austrija. Ovdje će nekompetentni i korumpirani koji ubrzano upropaštavaju državu radi osobnih koristi uspjeti i od najprogresivnijeg i najsavršenijeg projekta proizvesti i fjasko i štetu i suprotan učinak, tako da treba s pravom i razlogom strahovati od svega što najavljujuju kao svoje projekte, bile to nove zračne luke, spalionice otpada, novi gradovi za 21. stoljeće, megapristaništa, prometnice itd.

Je li spalionica otpada ujedno i trajna spalionica preostale pameti?

Ilustracija: spalionice i povrće
Tags:

VEZANE VIJESTI