Ivan Turudić je u ponedjeljak preuzeo dužnost glavnog državnog odvjetnika i za prvi radni dan odlučio je stati pred novinare i prezentirati im listu svojih prioriteta na mjestu šefa DORH-a. Najavio je “početak jednog divnog prijateljstva” i suradnje s novinarima, ali se brzo “ugrizao za jezik” kad su mu novinari počeli postavljati pitanja. -O konkretnim predmetima neću govoriti- branio se Turudić i odbijao ( “ma, dajte” ) svako konkretno ili eventualno provokativno pitanje predstavnika medija, pa se ispostavilo da je Turudićeva pressica bila samo njegova osobna promocija kao glavnog državnog odvjetnika od kojega novinari neće puno toga u narednih četiri godine čuti. Iz Ureda predsjednika Republike, prvogTurudićevog nastupnog dana u DORH-u, oglasili su se priopćenjem u kojem se kaže kako je Hrvatska danas ostala bez još jedne neovisne institucije…
Evo što je u priopćenju kazao šef države Zoran Milanović o činjenici da je od danas Ivan Turudić novi glavni državni odvjetnik:
HDZ i Plenković preuzeli su kontrolu nad kaznenim postupcima…
–Republika Hrvatska ostala je danas bez još jedne neovisne institucije jer je vođenje Državnog odvjetništva Republike Hrvatske preuzeo Ivan Turudić koji je javno i nedvosmisleno deklarirao svoju bliskog i privrženost HDZ-u. Novi Glavni državni odvjetnik izabran je isključivom voljom Andreja Plenkovića i HDZ-a uz političku asistenciju nekolicine saborskih zastupnika bezuvjetno odanih HDZ-u, kako prije tako i sada.
HDZ je preko „njihovog dečka“ Ivana Turudića preuzeo kontrolu nad ključnom institucijom kaznenog progona u Republici Hrvatskoj što je suprotno ustavnom određenju uloge DORH-a kao neovisnog i samostalnog pravosudnog tijela. Osim što su DORH kao instituciju stavili pod partijsku kontrolu, Andrej Plenković i HDZ preuzeli su i kontrolu nad samim kaznenim postupcima jer su prethodno donijeli Lex AP koji ima za cilj ne samo spriječiti objavu informacija o istragama, nego i kazniti sve koji te informacije javno objave.
Cilj Lex AP-a je spriječiti javnu kontrolu nad radom institucija represivnog progona i time omogućiti Turudiću da samostalno, bez ikakvog nadzora, odlučuje koga će progoniti, a koga neće. Pa tako i njegove poruke koje je razmjenjivao s Josipom Rimac nikada ne bi postale javne jer bi onoga tko bi ih pustio u javnost progonio isti taj Turudić. Za HDZ i Turudića korupcija nije problem dok se o njoj javno ne govori. Hrvatsko pravosuđe ušlo je tako u mračno razdoblje jednopartijske kontrole u kakvom nije bilo nikada od osamostaljenja hrvatske države.
Nametanje Ivana Turudića za Glavnog državnog odvjetnika usprkos svim upozorenjima i informacijama koje dokazuju da se on kao predsjednik suda potajice nalazio i družio s čovjekom protiv kojega je na tom istom sudu pokrenuta istraga – čime se trajno diskvalificirao za tu dužnost – ne može i neće postati prihvatljiv i dopušten model vladanja u Hrvatskoj. Nema političke, profesionalne ili moralne zastare koja bi mogla saprati s Ivana Turudića takvo prljanje sudačke profesije i njegovu profesionalnu neetičnost. Dakle, ničim se neće moći opravdati njegovo imenovanje, kao što Andrej Plenković i HDZ i njihovi žetončići neće moći sa sebe skinuti biljeg zaštitnika kriminala i korupcije.
Neovisne i samostalne institucije, uključujući DORH, oslobođene HDZ-ovog partijskog jarma moraju biti imperativ političkog djelovanja sviju koji žele dobro Republici Hrvatskoj.
Samovolja Andreja Plenkovića i HDZ-a, kojima je cilj ovladati cijelom državom, upozorava kako je danas još važnije braniti institucije hrvatske države– zaključuje predsjednik Milanović.
Plenković: Ovo je preventivni signal DORH-u da pazi dokle ide…
Očekivano, premijer Andrej Plenković, uz komentiranje i ovoga i onoga, imao je i odgovor za Pantovčak.
Za početak je poželio novom glavnom državnom odvjetniku Ivanu Turudiću da dužnost obavlja profesionalno, sukladno Ustavu i zakonu, te najavio njegov susret s ministrom pravosuđa Damirom Habijanom.
A što se poruka s Pantovčaka tiče, Plenković je kazao:
-Vidite kako teško poraženi kršitelj Ustava nastavlja sa svojim pritiskom na pravosudne institucije, ovaj put na DORH. Osoba koja je, dok je bila predsjednik Vlade, za razliku od mene, dobivala na uvid operativna izvješća SOA-e, ja to nisam nikada dobio, a niti bi po bilo kakvom propisu trebao imati uvid. To je očito znao i teza da mu je bivši šef SOA-e služio kao informator izgleda da je točna, to nije normalno niti zakonito. On je tvrdio da je znao što radi policija, ima šapu i na policiji. Ovakva vrsta pritiska prvi dan od predsjednika je skandalozna– ocijenio je premijer, tvrdeći da je Milanovićevo priopćenje klasično okretanje pile naopako.
Plenković i dalje zagovara tezu da se Milanović protivio dolasku Ivana Turudića na čelo DORH-a jer se boji što bi se o njemu moglo razotkriti pa ovim priopćenjem, tipičnom mjerom pritiska, zapravo poručuje glavnom državnom odvjetniku da pazi dokle ide. Za Milanovića su recentni parlamentarni izbori odlučivali o tome tko će doći na čelo DORH-a, a njemu je posebno stalo da to bude netko na koga će on imati utjecaja- tvrdi predsjednik Vlade i zaključuje:
–Ovo je klasična pila naopako od osobe koja je, dok je bila predsjednik Vlade, iznad svih okvira zakonitog ponašanja kontrolirala policiju, DORH i sigurnosno obavještajne agencije. Nikakvo porobljavanje institucija od strane nas ne dolazi u obzir– kaže Plenković, ubacujući u priču i Daliju Orešković koju je, kaže, Zoran Milanović u to doba, trgujući utjecajem, postavio na čelo Povjerenstva za sukob interesa, da bi je kasnije nazvao narikačom, a SDP je, pak, stavio na svoju listu za Sabor i Europski parlament.
Poruke predsjednika Milanovića premijer smatra apsolutno neprihvatljivima i vrijednim svake osude, tezu o porobljenim institucijama lažnom, a cijelu akciju s Pantovčaka može se, veli, doživjeti kao pritisak i preventivni signal DORH-u da se drži nekih okvira, kako ne bi išao odveć daleko…