Udruga Pomak, na svom putu zaštite “zviždača” koji nisu spremni šutjeti o kriminalnim i koruptivnim radnjama o kojima imaju saznanja, čini male korake ali itekako značajne za zdraviji društveni ambijent u Hrvatskoj. Njihov najnoviji projekt, Priručnik za prijavitelje nepravilnosti, nužan je alat za “zviždače” jer im ukazuje na pravne korake koje je potrebno poduzeti da bi stekli status prijavitelja nepravilnosti. Projekt nazvan “Pomaknimo Hrvatsku- stvorimo poticajno okruženje za zviždače” iz Programa Impact4 Values, financiran je sredstvima Europske unije, a sufinancira ga Ured za udruge Vlade RH. O kakvom se projektu radi, s kakvim se problemima udruga suočava i kako u ovim teškim vremenima za “zviždače” preživljava, pitali smo predsjednicu “Pomaka” Adrijanu Cvrtilu.
-Udruga Pomak smatra da je pred hrvatskim društvom dugotrajna politička i društvena borba da se korupcija i kriminal prikažu kao najveće zlo. Kada bude dodijeljeno prvo javno priznanje prijavitelju nepravilnosti, to će biti znak da smo kao društvo zreli za borbu protiv kriminala i korupcije- ističe Cvrtila poručujući svim sadašnjim i svim potencijalnim “zviždačima” da na web stranici udruge Pomak mogu besplatno doći do priručnika za prijavitelje nepravilnosti u društvu na slijedećoj poveznici:
https://udrugapomak.hr/skini-prirucnik-za-prijavitelje-nepravilnosti/
-Svaki prijavitelj nepravilnosti koji se obrati udruzi Pomak može ostvariti pravo na besplatnu primarnu pravnu pomoć kako bi bolje i kvalitetnije krenuo u zaštitu svojih prava. Udruga Pomak je tijekom ovog projekta pružila besplatnu primarnu pravnu pomoć za više od 30-tak osoba- kaže Cvrtila, dodajući da su odvjetnički troškovi izuzetno skupi, a početkom godine tarife su i dodatno poskupile što još više otežava život prijavitelja nepravilnosti.
–Besplatno primarno pravno savjetovanje možete ostvariti prijavom putem Obrasca za nepravilnosti na web stranici udruge Pomak na slijedećem linku:
https://udrugapomak.hr/prijava-nepravilnosti/ ili nas kontaktirajte na pomak.kt@gmail.com, poručuje predsjednica udruge Pomak.
Pomak je udruga osnovana u siječnju 2022.godine i od tada se aktivno bavi zaštitom zviždača.
-Gotovo uvijek se događa da prijavitelj nepravilnosti ukaže na nepravilnost kod poslodavca i zatim ubrzo dobije otkaz. Nakon toga ga poslodavac pokušava diskreditirati tj. prikazati kao neodgovornog radnika koji je zbog svojih radnih propusta ostao bez posla. Nakon toga slijede dugotrajni sudski (parnični i kazneni) postupci s iznimno visokim odvjetničkim, odnosno sudskim troškovima koje često prijavitelj nepravilnosti ne može platiti. Hrvatska se nažalost minimalistički uskladila sa EU Direktivom pa nemaju svi prijavitelji nepravilnosti pravo na besplatnu pravnu pomoć. S druge strane poslodavci (državne i gradske službe) se javnim novcem “bore” protiv zviždača u sudskim postupcima- ističe Cvrtila.
Smatra da kao društvo moramo shvatiti da nam je izaći iz svoje “zone komfora” i suprotstaviti se korupciji. Biti pasivni promatrač, kaže, dovodi do povećanja razine korupcije u državi i generalno će nam svima biti lošije.
–Udruga Pomak je upravo zato, početkom godine pokrenula samostalni projekt “Grad prijatelj zviždača” koji su financijski podržali Grad Pula i Grad Varaždin te Općina Pirovac, kako bismo zajedno stvorili poticajnije okruženje za zviždače.
To je izuzetno važno upravo u dijelu skupljanja hrabrosti za prijavljivanje nepravilnosti.
Ovim putem- poručuje- pozivamo i druge gradove da podrže prijavitelje nepravilnosti i postanu “Grad prijatelj zviždača”.
Bitno je naglasiti da su odvjetnički troškovi izuzetno visoki te ih nezaposleni zviždači ne mogu sami platiti.
Pomaci su mali, priznaje predsjednica udruge, no upornim pristupom i zagovaranjem promjena ipak je moguće ostvariti poticajnije okruženje za zviždače. Ono što je nužno za Hrvatsku jest izmjena Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti kojim je potrebno omogućiti besplatnu pravnu pomoć svim prijaviteljima nepravilnosti ,bez imovinskog cenzusa.
Također je nužno osnovati Fond za zviždače kojim bi im se pružila financijska podrška za vrijeme trajanja sudskih postupaka.
Samo s ovakvim mjerama možemo smanjiti korupciju u Hrvatskoj i podržati hrabre zviždače- naglašava.
E book “Priručnik za prijavitelje nepravilnosti“ udruge Pomak značajan je alat za “zviždače” koji im ukazuje na pravne korake koje je potrebno poduzeti da bi stekli status prijavitelja nepravilnosti. Priručnik se besplatno može preuzeti na web stranici udruge Pomak na slijedećoj poveznici:
https://udrugapomak.hr/prijava-nepravilnosti/ ili nas kontaktirajte na pomak.kt@gmail.com
Udruga Pomak pruža podršku građanima, pruža besplatnu primarnu pravnu pomoć te izrađuje e-bookove te organizira okrugle stolove s ciljem podizanja svijesti građana.
U dvije godine svogadjelovanja, udruga je provela nekoliko EU projekata kojima je omogućila besplatno pravno savjetovanje, besplatno psihosocijalno savjetovanje, razne edukativne e-knjige, organizirala okrugle stolove, a svakodnevno telefonski pruža podršku građanima koji joj se obrate.
-Smatramo da je veća vidljivost udruge uvijek dobro došla, jer su upravo udruge “srce ovog društva”, koje imaju jako važnu ulogu za građane pružajući im one usluge koje država nije omogučila. U našem slučaju radi se o zviždačima koji su hrabri borci protiv korupcije i ponos su svake države. No, nažalost u Hrvatskoj su zviždači zanemareni, stigmatizirani , nevidljivi i teško zapošljivi. U Hrvatskoj političari u teoriji podržavaju borbu protiv korupcije, ali u praksi to nije baš uvijek tako, pa se često dogodi da zviždači kao radnici nisu dobro došli u gradske i državne službe. Nadalje, često i privatne tvrtke ovise o politici tako da niti oni ne zapošljavaju zviždače. Na taj način zviždači postaju “nevidljivi u društvu” , egzistencijalno ugroženi , često i narušenog zdravlja i zato se moramo kao društvo više pobrinuti za njih- zaključuje Adrijana Cvrtila, pozivajući građane da popune anketu o korupciji koja se nalazi na FB stranici udruge Pomak na poveznici: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeVCv2x7R3zuZVitCX5mUp_hZ_IZjBFXfX6JFQZnSZmbOgTOg/viewform