Neovisni novinarski portal
11.12.2024.
manjine
Božićni domjenak SNV-a / Pupovac: “Nije uvijek bilo kao što je danas”

Božićni domjenak SNV-a / Pupovac:
“Nije uvijek bilo kao što je danas”

Srpsko narodno vijeće ( SNV ) organiziralo je u zagrebačkom hotelu Westin tradicionalno primanje u povodu pravoslavnog Božića kojem su se, po običaju, odazvali hrvatski državni dužnosnici te predstavnici službene Srbije. Bila je to prilika da se pošalju bitne poruke o važnosti suradnje, toleranciji i poštovanju ljudskih i manjinskih prava. Predsjednik SNV-a Milorad Pupovac upozorio je, prenosi N1, da je izgradnja mira nespojiva s prakticiranjem pravednosti temeljene na kolektivizaciji krivnje.

Proslavi pravoslavnog Božića pridružio se predsjednik Vlade Andrej Plenković sa suradnicima, potpredsjednicima Vlade Davorom Božinovićem i Anjom Šimpragom, te ministrom vanjskih poslova Gordanom Grlićem Radmanom i ministricom kulture i medija Ninom Obuljen  Koržinek. Na domjenak SNV-a stigao je i izaslanik srbijanskog predsjednika za rješavanje pitanja nestalih s Hrvatskom, Veran Matić, bila je tu i predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji Jasna Vojnić, zagrebački dogradonačelnik Luka Korlaet i drugi.

-Historija u svojem dobru i zlu podiže razne kuće, a na nama je da spoznajemo i osvještavamo u kojoj od njih je pšenica za slavski kolač, za slavski hljeb. U toj spoznaji i svijesti ovisi koju ćemo prepoznati kao utočište svojeg historijskog opstanka- rekao je u svom prigodnom obraćanju Pupovac te zahvalio svima koji su dosljedno na putu podrške miru, ali je i podsjetio da “nije uvijek bilo kao što je danas” kada na božićne domjenke SNV-a redovito dolazi hrvatski državni vrh. Pupovac je upozorio i da je izgradnja mira nespojiva s prakticiranjem pravednosti koja se temelji na kolektivizaciji  krivnje.

Premijer Plenković je podvukao važnost vladine suradnje sa srpskom nacionalnom manjinom u Hrvatskoj, naglasio je da je ta suradnja izvorna, rezultat je međusobnog povjerenja i političke volje hrvatske vlade i države da strukturira odnos sa srpskom manjinom na način da zajedno rade na miru, poštovanju i poboljšanju položaja srpske manjinske zajednice u Hrvatskoj. Pritom je apostrofirao zajedničke odlaske, zadnjih godina, na komemoracije u Vukovar, Knin, Škabrnju, Varivode i Grubore, kao važne poruke mira i izgradnje pomirenja.

Plenković je istodobno poručio kako hrvatska Vlade neće posustati na onom što je poslije svakog sukoba bitno, a to je istina i utvrđivanje odgovornosti za ratne zločine te pronalazak svih nestalih, što su ključne teme u odnosima Hrvatske i Srbije. Također, dodao je, jedno od bitnih pitanja koja treba staviti na stol je i pitanje zastupljenosti hrvatske manjine u predstavničkim tijelima Srbije.

Manjine mogu biti most, ali ako se na obalama stalno postavljaju ploče s upozorenjima, most nema svoju funkciju, svoju svrhu ako se još uvijek bojimo da će nas suprotna obala ugroziti, kazala je Jasna Vojnić.

Matić je, pak, poručio da bi volio da se u pronalasku nestalih činilo mnogo više, te predložio formiranje zajedničkih timova koji će raditi na pronalasku nestalih.

Novčić za sreću iz prelomljene česnice ovog je puta dopao potpredsjednika Vlade Davora Božinovića, u čemu je premijer odmah vidio dobar znak uoči izbora.

Na božićnom domjenku su dodijeljene i nagrade SNV-a. Nagradu Svetozar Pribičević za unapređenje hrvatsko-srpskih odnosa dobili su profesorica Antonija Petričušić s katedre za sociologiju Pravnog fakulteta u Zagrebu i Goran Bukovac, gradonačelniku Otočca.

Nagrada Diana Obexer Budisavljević, posvećena principima solidarnosti, pravednosti i humanosti, uručena je Milovanu Kubatu, Nagrada “Diana Budisavljević” za pravednost i humanost dodijeljena je Marici Šeatović, predsjednici udruge Porodica protiv zaborava, koja se bori za prava srpskih civilnih žrtava rata u Hrvatskoj, Nagrade “Dr. Gojko Nikoliš” za antifašizam dodijeljene su Neli Pamuković i Lazi Đokiću, a nagrada “Nikola Tesla” pripala je  Predragu Ličini.

foto N1/Ivan Hrstić
Tags: , , , ,

VEZANE VIJESTI