Nije poraz sustava što se nitko nije javio na javni poziv za ravnatelja USKOK-a, problem je u tome što je izostala društvena podrška USKOK-u. Odnos izvršne vlasti prema DORH-u nije se mijenjao zadnjih 20 godina, nije taj odnos nastao prije dvije godine. Uvijek je netko drugi važniji- kazala je u srijedu pred Odborom za pravosuđe glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek, uoči plenarne rasprave Sabora o radu DORH-a u prošloj godini. Na Odbor je došla zahvaljujući prikupljenim potpisima oporbe koji su htjeli izravno od Hrvoj Šipek čuti zašto se nitko nije javio na natječaj za ravnatelja USKOK-a, na mjesto koje je upražnjeno od travnja, kada je ostavku podnijela Vanja Marušić.
Za lošu percepciju rada Državnog odvjetništva krivi su mediji koji stvaraju društvenu klimu, koji mogu pohvaliti dobre stvari ( a to, valjda, ne čine …), rekla je glavna državna odvjetnica, naglašavajući kako im je jako važno čuti i opravdane kritike koje im pomažu da sagledaju kako ih drugi vide i doživljavaju, što trebaju promijeniti i poboljšati. Stalno ima osjećaj da se daje ( troši ), ali joj nedostaje punjač. Ni za što dobro što napravi, požalila se, ne dobije povratnu informaciju. Sluša samo kritike…Danas se, s ovim iskustvom koje ima, kazala je, sigurno ne bi javila na natječaj za glavnu državnu odvjetnicu.
Direktnih pritisaka, tvrdi, nije bilo, ali osjeća se, veli, opći pritisak na rad cijelog DORH-a. Inače, zadovoljna je ako su predmeti Rimac i Žalac koji joj se stavljaju na teret, iako su odluke donesene prije njezinog stupanja na dužnost, njezine jedine greške, mada ona ne misli da su to njezine greške, i da je ona učinila nešto što bi dovelo u pitanje njezinu i nepristranost DORH-a.
S premijerom se susreće po potrebi, zadnji put su razgovarali o međunarodnim arbitražama, prije toga o prostornim problemima DORH-a. Ali, ako zastupnici misle da je tu nešto tajno, da se razgovara o konkretnim aferama, ako žele da se objavljuju zapisnici s takvih susreta, nema zapreke…
Situacija u USKOK-u gdje se nitko ne želi kandidirati za mjesto ravnatelja, dominirala je raspravom na Odboru za pravosuđe. No, Hrvoj Šipek ne vidi stanje u USKOK-u onakvim kako ga doživljavaju zastupnici. Smatra da bi se USKOK trebao baviti samo zaista najtežim korupcijskim slučajevima i organiziranim kriminalom. Ostavku Vanje Marušić ne vidi kao razlog za izostanak kandidata na natječaju, jer u DORH-u, ističe, ne vlada jednoumlje, svatko ima svoju pamet, znanje i iskustvo, ljudi to mogu i znaju. Jasno joj je da nema podršku svih ljudi, to i ne očekuje, bitno je da se problemi rješavaju.
Na pitanje je li razgovarala sa Željkom Mostečak, koja privremeno obnaša poslove ravnateljice USKOK-a, o njezinoj kandidaturi, potvrdila je da su obavile razgovor ali Mostečak tu dužnost ne može prihvatiti zbog osobnih razloga.
Sustav je dobar takav kakav je, a DORH i USKOK ne ovise o jednoj osobi, pa ni o njoj, nego o radu 800 ljudi. Problem je što je izostala podrška od strane cijele društvene zajednice, smatra Hrvoj Šipek.
DORH ne funkcionira na bazi podrške, politička podrška može biti u pogledu materijalnog položaja ili statusa, a ne u radu na konkretnim predmetima. Nažalost, kazala je, njoj se pripisuje sve loše, sve negativne odluke, a sve što je dobro, nekom drugome. Činjenica je, dodala je, da politička podrška nije postojala nikome za uhićenje potpredsjednika Vlade i ministara…
Upozorila je na dobnu strukturu u DORH-u gdje je prosjek starosti 50 godina, ali stvari treba staviti u kontekst, itiče, jer zamjenikom državnog odvjetnika postaje se debelo nakon 30-te. Dugo školovanje, plaće koje se nisu mijenjale godinama, od 2009., loš odnos prema pravosuđu koji je naslijeđen iz bivše države, sve je to vodilo sustavnom marginaliziranju pravosuđa, ocijenila je.
Predsjednik Odbora Mišel Jakšić za fijasko s natječajem za ravnatelja USKOK-a optužio je Andreja Plenkovića, kojemu je, rekao je, i time poslana poruka da im ( izvršnoj vlasti ) taj sustav očito više ne vjeruje
Dalija Orešković također smatra da je situacija s USKOK-om koji već pet mjeseci nema ravnatelja, poraz politike. Dovoljno je da HDZ ne poduzme ništa da bi DORH i USKOK bili njegova produžena ruka. Izvješće o radu glavne državne odvjentice nazvala je “stvaranjem magle”, identičan je onome njezinih prethodnika, i to je, kazala je, “čisti poraz pravne države”. Za vrijeme HDZ-a, dodala je Orešković, vladavina prava nije moguća, a činjenica da nitko ne želi biti šef USKOK-a tome ja najbolji dokaz.
Sandra Benčić je upozorila na kontinuitet urušavanja neovisnih institucija u Hrvatskoj, što je poruka onima koji svoj posao rade časno i dobro, koji su upozoravali na uništavanje institucija, na potfinanciranje pravosuđa, nitko od njih nije bio reizabran na svoju funkciju. Zlata Hrvoj Šipek to zna …Kako može reći da nije odgovorna, ona je na čelu tog sustava, ona njime menadžira, pa tko je odgovoran ako ne ona- čudila se Benčić.
Zlata Hrvoj Šipek je u izvješću o radu DORH-a posebno upozorila da je gotovo polovica dužnosnika u DORH-u starija od 50 godina, da DORH-u kronično nedostaje službenika i namještenika, a broj kaznenih prijava neprestano raste.
Izvješće su članovi Odbora “primili na znanje”.
Sjednicu Odbora za pravosuđe napustili su Karolina Vidović Krišto, Nikola Grmoja i Stjepo Bartulica koji su tražili odgodu rasprave na Odboru što bi natjeralo šefa Sabora Gordana Jandrokovića da prolongira i raspravu na plenarnoj sjednici, jer nije bilo vremena da se pripreme za nju. No, nakon Odbora, Hrvoj Šipek se istog dana obraća zastupnicima i na plenarnoj sjednici.