Neovisni novinarski portal
7.11.2024.
životinje i ljudi
Udruga Prijatelji životinja uputila prijedlog zakona: Traže mjeru zabrane držanja životinja za zlostavljače

Udruga Prijatelji životinja uputila prijedlog zakona:
Traže mjeru zabrane držanja životinja za zlostavljače

Životinje u Hrvatskoj trebale bi uživati prava zajamčena Zakonom o zaštiti životinja, a ljudi koji krše zakon trebali bi biti prekršajno ili kazneno sankcionirani, ovisno o počinjenom ne/djelu. Članovi udruge Prijatelji životinja aktivno promiču prava životinja te se zalažu za izmjene Kaznenog zakona kojim bi se postrožile kazne počiniteljima kaznenih dijela na štetu životinja, jer se u praksi događa da se zlostavljačima životinja, koji su ipak procesuirani, ne može se izreći pravedna kazna zbog nedostataka u Kaznenom zakonu.

Volonteri i aktivisti za prava životinja ne odustaju, od kako se ponekad čini od Sizifovog posla, dapače oni iz dana u dan pomiču granice u korist životinja.

Prijatelji životinja uputili prijedlog Kaznenog zakona ministru Malenici

Svoj prijedlog izmjena Kaznenog zakona uputili su ministru pravosuđa i uprave Ivanu Malenici, a novim kaznenim zakonom bi se kažnjavalo i napuštanje životinja koje se do sada vodi kao prekršaj, kao i borba životinja.

Prijatelji životinja predlažu da se u Kazneni zakon uvede nova sigurnosna mjera – mjera zabrane držanja i nabavljanja životinja, koja bi se mogla izreći za najteže slučajeve zlostavljanja životinja.

U pismu ministru Ivanu Malenici Prijatelji životinja redom su predstavili i obrazložili prijedloge kojima se traži i povećavanje trajanja zatvorskih kazni.

Prema važećem članku kaznenog zakona za „Ubijanje ili mučenje životinja“ nije naveden spolni odnošaj ili na druge načine zadovoljavanje spolne potrebe pomoću životinje, što je također predloženo da se uvede u zakon.

napušteni pas – FB Animalika

U obrazloženju Prijatelji životinja navode i primjer iz prakse.

Sa stajališta humanosti i pravednosti, nedopustivo je i paradoksalno da maksimalna predviđena kazna za oštećenje tuđe (nežive!) stvari iznosi pet godina zatvora, a da maksimalna kazna zatvora za bilo koji, pa bio to i najgrublji i najmonstruozniji način ubijanja ili mučenja živog bića, pa bila to i životinja, iznosi samo godinu dana, dakle, da je četiri puta blaža! Takvo normiranje dovodi i suce u nemogućnost izricanja adekvatne kazne zatvora za najteže oblike ovog kaznenog djela, kao što je bio slučaj u medijski izuzetno eksponiranom kaznenom predmetu dugogodišnjeg silovanja vlastitih pasa, kada je javnost opravdano počinitelja nazivala „monstrumom” i očekivala adekvatnu, strogu kaznenu sankciju, koju je bilo nemoguće izreći s obzirom na trenutačno važeće odredbe Kaznenog zakona.

Osim manjkavih zakona situacija na terenu također ne ide u korist odbačenih i napuštenih životinja, posebno mačaka koje bi trebale uživati status slobodnoživućih životinja, ali po principu uhvati – kastriraj – vrati, što je uspješna praksa u uređenim zemljama.

Gradovi i općine trebale bi brinuti, o svojim, zlostavljanim i napuštenim životinjama te kažnjavati zlostavljače, međutim brojni su razlozi koji sprječavaju, makar i korektno provođenje zakona. Na prvom mjestu je zasigurno siromaštvo, ustvari nedostatak financijskih sredstava i educiranih kadrova, dok se nedostatak senzibiliziranosti sustava za prava životinja može također navesti kao gorući problem. Izostaje i sustavna edukacija građana od najranije dobi.

Iz prijašnjih razgovora od nadležnih smo mogli saznati kako je jedan od izraženijih problema na lokalnoj razini preopterećenost komunalnih redara brojnim obvezama, a koji su zaduženi za provedbu nadzora nad uvjetima i načinom držanja kućnih ljubimaca, tako da sustavna zaštita životinja kao i kažnjavanje prekršitelja ostaju po strani, kao presedan.

Slobodnoživuće mačke

Veterinarska inspekcija Državnog inspektorata obavlja inspekcijske nadzore, između ostaloga, vezano uz zanemarivanje i zlostavljanje kućnih ljubimaca te u slučaju da se utvrde nepravilnosti poduzimaju se odgovarajuće upravne i prekršajne mjere, ali i veterinarska inspekcija je preopterećena poslovima iz primjene i provođenja zakona i propisa i kontrole u području veterinarstva, sigurnost hrane i hrane za životinje.

Uređenija društva doskočila su navedenim problemima osnivanjem Inspekcije za zaštitu životinja koja se isključivo bavi zanemarivanim, zlostavljanim i napuštenim životinjama, ustvari provođenjem Zakona o zaštiti životinja. Poželjno bi bilo i osnivanje posebnog Ureda za zaštitu životinja, međutim takav korak za sada je daleki san.

Malo je evidentiranih slučajeva zlostavljanja i zanemarivanja životinja što pokazuje i službena policijska evidencija iz 2022. godine za Šibensko – kninsko područje, ili bolje rečeno, rijetko se prijavljuje i potom kažnjava zlostavljanje životinja.

Glasnogovornik šibenske policije Šime Pavić, u prijašnjem razgovoru, na naše pitanje koliko je propisano kazni u  protekloj godini u Šibensko-kninskoj županiji za napuštanje i zlostavljanje životinja, odgovorio je kako su utvrđena tri događaja u kojem su psi bili bez nadzora i u svim slučajevima su postupali po prijavama građana, utvrdili prekršaje i vlasnicima izdali prekršajne naloge.

Što se tiče usmrćivanja životinja, evidentirali su jednog počinitelja i u još pet navrata kaznena djela po nepoznatom počinitelju. Oštećene životinje su pretežno mačke i psi.

Zabilježeno je i par slučajeva trovanja izazvano vjerojatno odbačenim mamcima za zvijeri, saznali smo u prosincu prošle godine od glasnogovornika šibenske policije.

I tako iz godine u godinu situacija na terenu ostaje nepromijenjena, ustvari zlostavljači životinja ostaju nekažnjeni, što ohrabruje druge u činjenju istih nedjela.

Preuzeto s FB stranice volonterke – odbačeni mačići u Šibeniku

I dok pišemo ovaj tekst čitamo status redakciji poznate volonterke koja moli za pomoć.

„U 07:35 dobivam poziv od gospođe da će netko izbaciti leglo pitomih 5 mačića u jednom šibenskom kvartu u obližnju šumu jer dolaze turisti onak preksutra, itd, itd. Zvala je ambulantu i dobila moj broj.

Prvo psujem ko luda, ne znam ni di sam, onda izgovaram ajmo riješit problem, ne mogu završiti u šumi pitomi takvi, kako to misli i smišljam sa ženom koja je dojavila šta sad. Nemam kog zvati osim napraviti objavu. Okej napravim objavu, dobijem u međuvremenu i privatnu poruku od “izbaciteljice malenih da će ih se tek sad riješiti i kako ovo i ono i bla i mislim si kaj sad tek ? Sad smo tek naje, znam sve nemrem niš. A ni gospođa jer isto hrani, spašava, sterilizira, tri tisuće mačaka oko kuće kao i masa nas.

Zadnjih mjesec dana nam je pakleno, svak od nas svaki dan skoro dobije neku dojavu o odbačenom leglu beba, što ne znači samo još patnje nego i još hrpe maca koje se nekontrolirano razmnožavaju i nama svima još sizifovog posla.

Čak nam ih turisti donose i plaču kad ih nađu pa kažu da više ovdje nikad neće doć. Wtf“

Ovdje pogledajte prijedloge za izmjene Kaznenog zakona i potpišite peticiju da napuštanje životinja bude kazneno djelo.

 

Tags: , , , ,

VEZANE VIJESTI