Neovisni novinarski portal
4.12.2024.
EU / životinje i ljudi
Kukci, “nova hrana EU” : Skakavac selica, kućni cvrčak, manji brašnar… stižu na kućne trpeze  kao “nova hrana EU”

Kukci, “nova hrana EU” :
Skakavac selica, kućni cvrčak, manji brašnar… stižu na kućne trpeze kao “nova hrana EU”

Europska komisija je početkom siječnja ponovo odobrila nove vrste kukaca za „novu hranu EU“, što je mnoge zgrozilo pa su kukci kao moguća hrana budućnosti postali top tema.

Plasiranje raznih prehrambenih proizvoda od kukaca nije novost, iako su mnogi ovih dana namršteni, zamišljajući strašne scene kako jedu hrskavog kukca i potom izgovaraju jedno veliko NE, jer zašto bi jeli kolač, burger ili recimo kekse dobivene od brašna, primjerice od kukca po imenu veliki žuti brašnar, kad već imamo tradicionalne namirnice u upotrebi koje ne izazivaju gađenje.

Kukci kao „nova hrana EU“ nisu ništa novo, dapače uredba o novoj hrani datira iz ’97 godine.

Veliki žuti dehidrirani brašnar odobren je od Europske komisije, ustvari od Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) još 2021 godine, kao nova hrana EU.

Od 2021. godine kao hrana za ljude odobren je i skakavac selica ili europska šaška koji dolazi u smrznutom ili sušenom obliku i u prahu.

Za „novu hranu“ odobren je i kućni cvrčak i manji brašnar, dok novi zahtjevi čekaju u redu na odobrenje.

Podnositelji zahtjeva ili proizvođači koji imaju farme kukaca od kojih se proizvodi „nova hrana“ i koji namjeravaju staviti novu hranu na tržište EU šalju zahtjev Europskoj komisiji koja, nakon što je provjerila zahtjev, stavlja ga na raspolaganje državama članicama i ovlašćuje EFSA-u za znanstvenu procjenu koja se donosi u roku od devet mjeseci od datuma primitka valjanog zahtjeva od strane Europske komisije.

Nakon što podnositelji zahtjeva zadovolje standarde izdaje im se odobrenje na rok od pet godina. Potpisnica finalnog odobrenja kojim se dozvoljava uvrštavanje kukaca u popis „nove hrane“ je Ursula Von der Leyen, predsjednica Europske komisije.

Odobrenje i uporaba nove hrane i sastojaka hrane usklađeni su u Europskoj uniji od 1997. godine kada je donesena Uredba EC 258/1997 o novoj hrani i sastojcima nove hrane. Komisija je 2013. predstavila prijedlog nove uredbe o tom pitanju.

Zakonodavci, Europski parlament i Vijeće postigli su dogovor o novoj Uredbi EU 2015/2283.

Prije negoli su se kukci odobrili kao „nova hrana EU“ koristili smo ih samo kao hranu za životinje, ribice i kornjače iz akvarija ili kao hranu za ptice, međutim zahtjevi za prehrambenim potrebama se mijenjaju, a upravo zbog novih trendova koji odobravaju kukce kao hranu, udruge za zaštitu životinja negoduju.

Odobrenja Europske komisije koja se odnose na upotrebu kukaca kao prehrambenih proizvoda za ljude zabrinula su i udrugu Prijatelji životinja, koja se o svemu očitovala.

„Činjenicu da je Europska komisija početkom siječnja odobrila stavljanje na tržište razne prehrambene proizvode od kukaca, udruga Prijatelji životinja to smatra apsurdnim i lošim. Prijatelji životinja ističu da bi se time jedno zlo samo zamijenilo drugim, nešto manjim zlom, umjesto da se promoviraju već dostupne dobre alternative u obliku biljnog mesa na bazi graška, graha, soje ili drugih mahunarki i žitarica. Svakako je drastično smanjenje mesa, mlijeka i jaja nužno zbog klimatskih promjena, ogromnog rasipanja prirodnih resursa poput žitarica i pitke vode, krčenja prašuma te zagađenja vode, tla i zraka. Ali tražiti alternativu u crvima i kukcima je nepotrebno i zaludno s obzirom na obilje biljne hrane i mogućnosti industrije koja je može oblikovati na razne načine”, stoji na stranici Prijatelji životinja.

Činjenica je da su gotovo dvjema milijardama ljudi kukci dio tradicionalne kuhinje. Više od 1900 različitih kukaca, prema izvješću UN‐a, koristi se za hranu. Kukci u službi prehrane nisu ništa novo na azijskim tržnicama, entomofagija, odnosno prehrana kukcima, premda zvuči ekstremno, zapravo je učestala pojava diljem svijeta, dok se u Europi kukci za sada kategoriziraju kao „nova hrana EU“ koja će sigurno dolaziti u rafiniranijim oblicima i koja će, čini se, hraniti sve brojniju svjetsku populaciju jer kukci su bogati proteinima pa 100 grama sirove težine cvrčaka koji nisu sušeni sadrži oko 15 grama proteina, 120 kalorija i 5.5 grama masti, dok govedina u 100 grama sadrži više proteina, oko 23.5 grama, međutim istovremeno sadrži tri puta više kalorija i četiri puta više masti.

Slijedeći svjetske trendove, Zavod za poljoprivrednu zoologiju Agronomskog fakulteta u Zagrebu te Entomološka grupa potkraj lipnja 2019. organizirali su znanstveno‐stručni skup „Kukci na tanjuru“ da bi upoznali ljude s ovom vrstom hrane, rušenjem predrasuda prema kukcima u prehrani te promocijom takvih jela.

Brojni posjetitelji doznali su ono najvažnije o entomofagiji, njezinu veliku utjecaju na svjetsku poljoprivredu, o iskustvima takve „egzotične“ prehrane u svijetu, nutritivnim vrijednostima prehrane kukcima, ali i o samom iskustvu uzgoja kukaca u Hrvatskoj, kao i o izazovima (prije svega zakonodavnima) koji su pred nama.

Nakon znanstvenog dijela skupa slijedio je stručni (degustacijski) dio gdje je poznati kuhar Ivan Pažanin za sve sudionike i posjetitelje pripremio jela od kukaca, objavljeno je u Glasilu biljne zaštite 2019. godine.

Farme kukaca mogu biti humanija alternativa nehumanoj industriji mesa koja je zasigurno najkrvavija industrija. Ako govorimo o suosjećajnosti i humanosti, zasigurno bi veganska prehrana trebala biti najzastupljenija i sve prisutnija na našim jelovnicima kako bi se mesna industrija s klaonicama napokon potisnula u drugi plan.

Tags: ,

VEZANE VIJESTI