Kvarnerski zaljev, a naročito njegovi otoci, debelo prednjače u inicijativama građanske energije u nas. Od ukupno šest uglavnom zadružnih inicijativa, čak tri aktivne su na Kvarneru. Jednom otočnom, započeli smo serijal Djelomično sunčano i razmjerno vjetrovito, u tekstu Krčki poučak: Kako lokalna zajednica može imati koristi od zelene energije. Pri kraju serijala vraćamo se na Kvarner, pričom o energetskoj zadruzi Apsyrtides koju su osnovali građani Cresa i Malog Lošinja.
U šumovitoj divljini sjevernog dijela otoka Cresa zvanom Tramuntana, na oko 0,7 hektara većinom ravnog terena s nagibom prema zapadu, energetska zadruga Apsyrtides gradit će sunčanu elektranu Filozići, priključne snage 465 kW odnosno instalirane snage do 500 kW. Katastarskoj čestici, kojom dominira makija i nisko raslinje, najbliže naselje su Filozići, selo na jugozapadnim obroncima brda Halma, poznato zasad po umjetničko-gastronomskom OPG-u Art Farm Filozići. Parcela na kojoj se planira gradnja bila je u vlasništvu člana zadruge Antona Jedrejčića. Zadruzi je prodao zemljište za 65.000 eura, od kojih u elektranu ulaže 20.000, što ga čini najvećim pojedinačnim ulagačem, dok preostalih 45.000 eura svojim ulozima pokrivaju sadašnji i budući zadrugari. Ukupno ulaganje u sunčanu elektranu koja bi godišnje mogla proizvoditi 667 MWh procjenjuje se na 648.000 eura, od kojih se 70 posto planira pokriti iz kredita, a ostatak ulozima zadrugara. Skupštinsku odluka o kupnji zemljišta u Filozićima zadrugari su donijeli jednoglasno. Pita li se doktora Uga Toića, agronoma, creskog razvojnog aktivista i predsjednika Skupštine Energetske zadruge Apsyrtides, odluka o kupnji zemljišta u Filozićima jedna je od povijesnih odluka u budućem poslovanju zadruge, jer, koliko mu je poznato, najveće je to skupno ulaganje lokalne zajednice u energetsku tranziciju na području Hrvatske, veće od onih na Krku i u Križevcima. Misli da su građani, poslovni i javni sektor s područja njihovog otočja, Cresko-Lošinjskog arhipelaga, veoma zainteresirani za projekt i da će dinamika realizacije prvenstveno ovisiti o pribavljanju dozvola, suglasnosti i mišljenja od nadležnih javnih institucija. U godinu dana od osnivanja do povijesnog dana nije se, kaže, ne radilo nego su tijela zadruge izrađivala analize, pripremala dokumentaciju i pregovarala oko kupnje zemljišta.
Za primjer drugim otocima
„Veliki je ovo dan za otoke Cres i Lošinj te otočane i otočne dionike koji zajedno rade u smjeru energetske tranzicije pokrenute prije dvije godine izradom strategije za prelazak na čistu energiju.”, izvijestio je u proljeće 2021. Pokret otoka koji je tog travanjskog dana u palači Moise u gradu Cresu suosnovao energetsku zadrugu Apsyrtides. Ostali su: Grad Cres, Grad Mali Lošinj, Komunalno poduzeće Cres/Lošinj, Cresanka d.d., poljoprivredna zadruga Cres, Osnovna škola Frane Petrića Cres, Racica d.o.o., Dražica d.o.o. i 20 fizičkih osoba od kojih većina s područja Cresko-Lošinjskog arhipelaga. “Upravo ovakav sastav osnivača čini energetsku zadrugu Apsyrtides jedinstvenom i prvom takvom zadrugom osnovanom na hrvatskim otocima s ciljem provedbe strategije prelaska na čistu energiju Cresko-Lošinjskog arhipelaga. Zadruga i njezine aktivnosti služit će kao primjer drugim otocima i zajednicama koje žele krenuti u smjeru tranzicije predvođene energetskim zajednicama.”, piše Pokret otoka, mreža otočana i zaljubljenika u otoke i otočni život, koji zajedničkim snagama – znanjem, iskustvima i strašću, podupiru, pomažu, promoviraju otok i život na otoku. Osnivačku skupštinu otvorio je gradonačelnik Cresa Kristijan Jurjako (HNS), na načelima udruživanja i suradnje svih – od jedinica lokalne samouprave i poduzetnika do obrazovnih institucija i građana, i rekao da je osnivanju pristupilo 29 osnivača fizičkih i pravnih osoba s otoka Cresa i Lošinja.
Prikupljena inicijalna sredstva za izgradnju sunčane elektrane
„Osnivanje zadruge je prirodni nastavak priče započete prije dvije godine kad je Cresko-Lošinjski arhipelag odabran od strane Tajništva za čistu energiju otoka EU za pilot program uz podršku Europske komisije. Nova EU pravila građane odnosno potrošače stavljaju u centar tranzicije tako da im omogućavaju aktivnu ulogu u pokretanju energetske tranzicije te da u potpunosti iskoriste manje centraliziran, digitaliziran i održiv energetski sustav, čemu će i otočani s Cresko-Lošinjskog arhipelaga dati svoj doprinos.”, piše Pokret otoka i prenosi riječi novoizabranog predsjednika skupštine. “Ponosni smo što smo u energetsku zadrugu uključili dionike iz javnog i poslovnog sektora, organizaciju civilnog društva te brojne fizičke osobe s cresko-lošinjskog otočja, ali i jednog Korčulanina. Smatramo da je ovo pravi način provođenja tranzicije jer uistinu povezuje cijelu otočnu zajednicu od stanovnika do gradskih vlasti, poduzetnika, udruga i zadruga.” – izjavio je Ugo Toić, ujedno i novoizabrani upravitelj zadruge, govoreći o zajedničkoj investicija zadrugara i razvoju solarne elektrane po principu “crowdinvestinga”, na inicijativu vlasnika zemljišta Alberta Jedrejčića, u suradnji s voditeljem energetske tranzicije na Korčuli, Ivanom Zokovićem. Kampanja prikupljanja financijskih sredstava za kupnju zemljišta i izradu projektne dokumentacije trajala je tri tjedna i bila dovršena početkom listopada. Namjera je bila u prvom krugu prikupiti 65.000 eura, ali su stanovnici Cresa i Lošinja pokazali izniman interes pa je ugovoreno više od 100.000 eura dodatnih uloga i upisana 23 nova člana te sada energetska zadruga na popisu ima 58 zadrugara.