Šibenik, grad koji je jedan od prvih gradova na svijetu osvijetljen uz pomoć električne energije, mogao bi biti idealno mjesto za svjetlosne intervencije u javnom prostoru, ali i za moguće rađanje jednog velikog gradskog festivala koji se temelji na – svjetlu.
No to je proces u koji se trebaju uključiti brojni gradski akteri, a započela ga je Sonja Leboš, urbana antropologinja i hispanistica projektom “Iluminovizija”.
‘Iluminoviziju’ autorice Sonje Leboš Udruga za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja – UIII (www.uiii.hr) provodi u 2017. godini uz podršku Ministarstva kulture i u suradnji s Društvom arhitekata Šibenika – Soba DAŠ.
U tom smislu arhitektica Ana Selak i Sonja Leboš razgovarale su u ožujku ove godine o mogućoj suradnji sa čelnikom Udruge antifašističkih boraca i antifašista Šibensko-kninske županije Zoranom Restovićem te mogućnosti da jedna od lokacija intervencije bude i spomen-područje na Šubićevcu, mjesto pogubljenja antifašista i boraca za slobodu tijekom 2. svjetskog rata. Također su posjetile Muzej pobjede i razgledale postav kao i mogućnosti prostora za organizaciju predavanja u okviru projekta.

Trogirska kronotopija, edicija Cyberkinematografije 2011. Autori: Sonja Leboš, Diana Magdić, Helije Vuco. Arhiv UIII
Spoj medijske arheologije i lokalno specifičnih intervencija
Inače, projekt “Iluminovizija” se nastavlja na dugogodišnji UIII projekt pod nazivom Cyberkinematografija koji se bavi iluminacijom urbanih cjelina utemeljenom na prethodnim arhivskim, medijskim i urbanološkim istraživanjima. Radi se o inovativnom spoju medijske arheologije i lokalno specifičnih intervencija.
Početkom srpnja (1. i 2. srpnja 2017.) UIII će u suradnji sa Sobom DAŠ u Urbanom centru u Šibeniku organizirati mini-simpozij pod nazivom “Iluminovizije-strategije svjetla”. Svoj dolazak potvrdile su gošće iz Austrije, umjetnica Siegrun Appelt i članica kolektiva Public Art Lower Austria (http://www.publicart.at/en/home/) Katrina Petter, te Sanja Horvatinčić, istraživačica sa Instituta za povijest umjetnosti u Zagrebu.
Sanja Horvatinčić održati će predavanje o Spomen-parku na Šubićevcu, a logična lokacija tog predavanja mogla bi biti Muzej pobjede. Simpozij će obuhvatiti i peripatetički format (predavanje u hodu i kretanje gradskim tkivom) uz podršku lokalnih stručnjaka i vodiča, te posjet jednom od otoka koji su integralni dio grada Šibenika, što je također jedinstvena i fantastična pozicija i mogućnost za umjetničke site-specific intervencije i inovativnu krajobraznu iluminaciju.
Simpozij o Spomen parku na Šubićevcu
Simpozij je otvoren svima, ali zbog ograničenog broja mjesta, organizatori mole zainteresirane da se prijave na web stranici udruge www.uiii.hr, ili na e-mail: office@uiii.org.
Tek nakon srpanjskog simpozija svi akteri projekta zajednički će odlučiti o site-specific intervenciji koja će se izvesti tijekom 2017. godine.

Trogirska kronotopija, edicija Cyberkinematografije 2011. Autori: Sonja Leboš, Diana Magdić, Helije Vuco. Arhiv UIII