Neovisni novinarski portal
20.10.2021.
POLITIKA
Arhiva: s potpisivanja Šibenske deklaracije:Mladen Novak (ORAH), Pavle Vukčević (SRP), Sanja Kovačević (Radnička fronta) i Dragan Markovina (Nova ljevica) (Foto: Jozica Krnić/TRIS)

Ujedinjeni ljevičari:
Podržavamo prosvjede za dostojanstvenu mirovinu!

Arhiva: s potpisivanja Šibenske deklaracije:Mladen Novak (ORAH), Pavle Vukčević (SRP), Sanja Kovačević (Radnička fronta) i Dragan Markovina (Nova ljevica) (Foto: Jozica Krnić/TRIS)

Stranke lijevog političkog usmjerenja koje su u rujnu u Šibeniku potpisali ujedinjenje kroz dokument nazvan Šibenkska deklaracija, najavili su kako će i one prosvjedovati na za sutra najavljenom prosvjedu za očuvanje i unaprjeđenje mirovinskih prava i primanja u Zagrebu u 12 sati na Europoskom trgu. Evo njihovog javnog očitovanja: 

Ujedinjena ljevica podržava prosvjede za dostojanstvenu mirovinu!

Stranke potpisnice Šibenske deklaracije – Nova ljevica (NL), Održivi razvoj Hrvatske (ORaH), Radnička fronta (RF) i Socijalistička radnička partija Hrvatske (SRP) uputile su danas sindikatima pismo podrške sindikalnoj borbi za očuvanje i unaprjeđenje mirovinskih prava i primanja i najavile dolazak svojih članova i simpatizera na prosvjed planiran za 20. listopada 2018. i 12 sati na Europskom trgu u Zagrebu.

Stranke potpisnice Šibenske deklaracije, time će iskazati podršku sindikatima u odlučnoj borbi za dostojanstven položaj radnika i pravedan mirovinski sustav.

U pismu podrške sindikatima navodi se da je Hrvatska država u kojoj se zakon o radu uvijek mijenja na štetu radnika, u kojoj se poreznom reformom izdašno daje onima koji već imaju najviše, u kojoj se sustavno smanjuje dostupnost i kvaliteta zdravstvene zaštite, a obrazovnom reformom u trogodišnjim strukovnim školama ukidaju povijest, geografija i biologija.

U takvoj je državi na red došao i mirovinski sustav. Vlada je predstavila svoj prijedlog mirovinske reforme – jer je sadašnji sustav neodrživ, kao što će biti i neodrživi životi naših građana koji su svojim radom do sada punili proračun i osiguravali sredstva za njega.

Probleme mirovinskog sustava Vlada namjerava riješiti daljnjim smanjenjem prava sadašnjih i budućih umirovljenika.

Prijedlogom mirovinske reforme dobit ćemo samo produženi radni vijek do 67 godina, kažnjavanjem onih koji se odluče za prijevremenu mirovinu, uvesti “mogućnost” rada umirovljenika na pola radnog vremena, ubrzati podizanje dobi za odlazak u mirovinu sa 65 na 67 godina i ubrzati izjednačavanje dobi umirovljenja za žene i muškarce – kako bi oni koji su radni vijek proveli radeći što dulje radili, a mladi ljudi još teže dolazili do posla i još nestrpljivije odlazili iz države.

“Reforma” pokazuje rezultate pritisaka Europske komisije i međunarodnih financijskih institucija, a najavljeni famozni rast od 3% najveći broj ljudi neće niti osjetiti (dok će povišenje za one koji će ga primiti iznositi 63 kune!).

Jasno je kako se ovom politikom ne dobiva ništa osim što se svim radnim ljudima, nezaposlenima i umirovljenicima poručuje da se vladajući neće libiti još jačih rezova i ograničavanja socijalnih prava, te da će ova “reforma” još radikalnije narušiti ostatke socijalne države i izborena radnička prava koja uključuju i pravo na pristojnu mirovinu od koje se može živjeti.

Umirovljenici nisu trošak, oni imaju pravo na dostojne mirovine temeljem uplata u mirovinski fond tijekom radnog vijeka. To se ponajprije odnosi na umirovljenike iz rada, koji su proteklih desetljeća najviše izgubili.

Poboljšanje standarda umirovljenika moguće je jedino stvaranjem i razvijanjem stabilnog, uspješnog i solidarnog ekonomskog i socijalnog sustava, sustava koji će biti podređen potrebama ljudi i njima služiti i neće promatrati ljude kao trošak koji bi trebalo eliminirati.

Stoga je nužna reforma sadašnjeg mirovinskog sustava u cilju uspostavljanja njegove održivosti te ravnopravnosti, pravednosti i osiguranja socijalne sigurnosti, bez dodatne obespravljenosti sadašnjih i budućih umirovljenika – potrebna je reforma koja će stabilizirati mirovinski sustav i pritom očuvati i unaprijediti mirovinska prava i primanja.

Sindikatima dajemo punu podršku, pa ćemo naše članove i simpatizere pozvati da se odazovu na prosvjed planiran za 20. listopada 2018., navode u svom pismu sindikatima stranke potpisnice Šibenske deklaracije – Nova ljevica (NL), Održivi razvoj Hrvatske (ORaH), Radnička fronta (RF) i Socijalistička radnička partija Hrvatske (SRP).

(Foto: Jozica Krnić/TRIS)

A tu je i pismo koje su poslali sindikalistima: 

Za dostojanstvenu mirovinu!

Pismo podrške sindikalnoj borbi za očuvanje i unaprjeđenje mirovinskih prava i primanja
Stranke, potpisnice Šibenske deklaracije žele iskazati podršku sindikatima u odlučnoj borbi za
dostojanstven položaj radnika i pravedan mirovinski sustav.

Hrvatska je država u kojoj se zakon o radu uvijek mijenja na štetu radnika, u kojoj se poreznom
reformom izdašno daje onima koji već imaju najviše, u kojoj se sustavno smanjuje dostupnost i
kvaliteta zdravstvene zaštite, a obrazovnom reformom u trogodišnjim strukovnim školama
ukidaju povijest, geografija i biologija.

U takvoj je državi na red došao i mirovinski sustav. Vlada je predstavila svoj prijedlog mirovinske
reforme – jer je sadašnji sustav neodrživ, kao što će biti i neodrživi životi naših građana koji su
svojim radom do sada punili proračun i osiguravali sredstva za njega.

Probleme mirovinskog sustava Vlada namjerava riješiti daljnjim smanjenjem prava sadašnjih i
budućih umirovljenika. Prijedlogom mirovinske reforme dobit ćemo samo produženi radni vijek
do 67 godina, kažnjavanjem onih koji se odluče za prijevremenu mirovinu, uvesti “mogućnost”
rada umirovljenika na pola radnog vremena, ubrzati podizanje dobi za odlazak u mirovinu sa 65
na 67 godina i ubrzati izjednačavanje dobi umirovljenja za žene i muškarce – kako bi oni koji su
radni vijek proveli radeći što dulje radili, a mladi ljudi još teže dolazili do posla i još nestrpljivije
odlazili iz države. “Reforma” pokazuje rezultate pritisaka Europske komisije i međunarodnih
financijskih institucija, a najavljeni famozni rast od 3% najveći broj ljudi neće niti osjetiti (dok će
povišenje za one koji će ga primiti iznositi 63 kune!). Jasno je kako se ovom politikom ne dobiva
ništa osim što se svim radnim ljudima, nezaposlenima i umirovljenicima poručuje da se vladajući
neće libiti još jačih rezova i ograničavanja socijalnih prava, te da će ova “reforma” još radikalnije
narušiti ostatke socijalne države i izborena radnička prava koja uključuju i pravo na pristojnu
mirovinu od koje se može živjeti.

Umirovljenici nisu trošak, oni imaju pravo na dostojne mirovine temeljem uplata u mirovinski
fond tijekom radnog vijeka. To se ponajprije odnosi na umirovljenike iz rada, koji su proteklih
desetljeća najviše izgubili. Poboljšanje standarda umirovljenika moguće je jedino stvaranjem i
razvijanjem stabilnog, uspješnog i solidarnog ekonomskog i socijalnog sustava, sustava koji će
biti podređen potrebama ljudi i njima služiti i neće promatrati ljude kao trošak koji bi trebalo
eliminirati. Stoga je nužna reforma sadašnjeg mirovinskog sustava u cilju uspostavljanja
njegove održivosti te ravnopravnosti, pravednosti i osiguranja socijalne sigurnosti, bez dodatne
obespravljenosti sadašnjih i budućih umirovljenika – potrebna je reforma koja će stabilizirati
mirovinski sustav i pritom očuvati i unaprijediti mirovinska prava i primanja.

Sindikatima dajemo punu podršku, pa ćemo naše članove i simpatizere pozvati da se odazovu
na prosvjed planiran za 20. listopada 2018. na Europskom trgu u Zagrebu.

Stranke potpisnice Šibenske deklaracije: Nova ljevica (NL), Održivi razvoj Hrvatske (ORaH),
Radnička fronta (RF) Socijalistička radnička partija Hrvatske (SRP)

Arhiva: s potpisivanja Šibenske deklaracije:Mladen Novak (ORAH), Pavle Vukčević (SRP), Sanja Kovačević (Radnička fronta) i Dragan Markovina (Nova ljevica) (Foto: Jozica Krnić/TRIS)

Tags: , , , , ,

VEZANE VIJESTI