Neovisni novinarski portal
20.6.2021.
PRIOPĆENJE
Pučka pravobraniteljica: Porazno je svjedočiti događajima koji naše društvo čine isključivim i opasnim

Pučka pravobraniteljica:
Porazno je svjedočiti događajima koji naše društvo čine isključivim i opasnim

Nakon niza verbalnih napada, fizičkog nasilja te korištenja neprihvatljivog govora i simbola u javnosti, pučka pravobraniteljica Lora Vidović poziva sva nadležna tijela da konkretnim potezima zaštite pripadnike nacionalnih manjina te osobe bilo koje etničke pripadnosti, spolne orijentacije, boje kože i vjere, koje u našoj zemlji žive ili borave.

U samo nekoliko posljednjih tjedana brutalnom nasilju bili su izloženi mladi azilant, pripadnici LGBTIQ zajednice, prijetilo se državljanima Srbije i vrijeđalo američkog glumca crne boje kože, a zastrašivane su i nacionalne manjine te politički neistomišljenici, navodi se u priopćenju za javnost pučke pravobraniteljice..
„Porazno je svjedočiti događajima koji naše društvo čine isključivim i opasnim, i potrebno je odmah učiniti sve kako se nitko u zemlji ne bi osjećao ugroženo zbog svog porijekla, spolne orijentacije, boje kože ili bilo koje druge osobne karakteristike“, ističe Lora Vidović.
Javne osude koje upućuje politički vrh su dobrodošle ali nisu dovoljne da bi se ovakvi događaji u budućnosti spriječili, u što smo se posljednji put uvjerili prilikom neonacističkog marširanja i postrojavanja u Zagrebu, smatra Vidović.
Poručuje kako je potrebno unaprijediti prepoznavanje, procesuiranje i sankcioniranje diskriminacije, odnosno, između ostalog:
– da Vlada usvoji Nacionalni plan za suzbijanje diskriminacije koji će osigurati temelje za ostvarivanje ravnopravnosti pripadnika manjina po bilo kojoj osnovi, kao i suzbijanje nasilja prema njima, te da svakodnevnim aktivnostima štiti i promiče jednakost, kao jednu od najviših vrednota ustavnog poretka
– da postupanje nadležnih tijela na svim razinama, a posebice policije, državnog odvjetništva i sudova, bude brzo, učinkovito i usuglašeno
– da se osigura redovita edukacija policijskih službenika, državnog odvjetništva i sudaca o hrvatskom i europskom antidiskriminacijskom pravu i sudskoj praksi, kao i postupanju sa žrtvama
– da se intenzivnije educira djecu i mlade o najvišim vrednotama ustavnog poretka, među kojima su jednakost, nacionalna ravnopravnost i ravnopravnost spolova
„Kao i za sve sustavne probleme, i u borbi protiv netrpeljivosti i diskriminacije je potrebna odlučnost i dosljednost. Bez toga, svi do sada uloženi napori bit će ugroženi, a ozbiljnost u pristupu rješavanja problema tek deklarativna“, upozorava Vidović.
Tags: , ,

VEZANE VIJESTI