Europska građanska inicijativa prikuplja potpise građana kojima se od Europske komisije traži da državama članicama predloži zabranu glifosata u cijeloj EU. “Pozivamo Europsku komisiju da predloži zemljama članicama zabranu glifosata, izmjenu postupaka odobravanja pesticida te da širom EU-a odredi obvezujuće ciljeve smanjenja upotrebe pesticida”, stoji u zahtjevu Europske građanske inicijative.
Glifosat koji pronalazimo u herbicidima (proizvodima za uništavanje korova) postao je najviše korištena poljoprivredna kemikalija svih vremena unatoč brojnim kontroverzama oko njegove opasnosti za zdravlje ljudi. Podsjećamo kako je Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) klasificirala glifosat kao tvar koja je “vjerojatno kancerogena za ljude”, no Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) tvrdila je suprotno pozivajući se na provedena istraživanja koja nisu dostupna javnosti.
Grupacija Zelenih/ESS-a sredinom prošle godine je među zastupnicama u Europskom parlamentu provela testiranje uzoraka urina na prisutnost glifosata u ljudskom organizmu. Rezultati testiranja dokazali su prisutnost glifosata u mokraći kod svih 48 zastupnika iz 13 država članica Europske unije koji su dobrovoljno sudjelovali u provedenom istraživanju. Najveća razina glifosata u urinu zabilježena je tada kod zastupnika iz Hrvatske, Mađarske, Italije i Španjolske, dok je najmanja razina glifosata zabilježena kod zastupnika iz Češke Republike, Finske, Irske i Velike Britanije. U prosjeku, zastupnici su u testiranom uzorku urina imali 1,7 mikrograma glifosata po litri, što je 17 puta veća razina od europske norme za pitku vodu (0,1 mikrograma po litri).
Unatoč upozorenjima i kampanji grupacije Zelenih/ESS-a u Europskom parlamentu koja je pokušala spriječiti daljnje korištenje glifosata u EU dok se ne dokaže njegova sigurna uporaba, Europska komisija donijela je u lipnju prošle godine odluku o privremenom tehničkom produljenju korištenja glifosata na 18 mjeseci na području EU-a sve dok Europska agencija za kemijske proizvode (ECHA) ne donese svoje mišljenje o sigurnosti upotrebe spornog herbicida koje se očekuje do kraja 2017. godine.