Kako bi mogli prodati što više više kremšnita, sacher torti i ostalih kolača, slastičari iz slastičarnice Zagreb u Masarykovoj ulici u središtu Zagreba dali su mrtvo-hladno posjeći stablo gledičije (Gleditsia triacanthos) visoko pet metara. Kako bi dobili više ‘kvadrata’ za svoju slastičarsku terasu, latili su se sjekire i pile i porušili jedno od tri preostala stabla u toj ulici. No, od slatkoga do gorkoga nije daleko – drvocid nije prošao bez reakcije javnosti, koja je bila ogorčena tim potezom prodavača kolača. Kolačarima je zasigurno gorčinu izazvala današnja pismena odluka – nalog iz Gradskog zavoda za zaštitu spomenika i prirode Grada Zagreba, koju su oni pak uručili mjerodavnom gradskom uredu predugačkog naziva i prevelikih ovlasti: Gradskom uredu za prostorno uređenje, izgradnju grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet, Sektoru za komunalno i prometno redarstvo, Odjelu komunalnog redarstva. No građanima je ova vijest – slatka.
– Izvršeni su bespravni radovi uklanjanja stabla, za koje ovaj Zavod nije izdao odobrenje. Na temelju svega iznešenoga, molimo Vas da u okviru svoje nadležnosti provedete postupak za povrat predmetne površine u prvobitno stanje sadnjom zamjenske alejne sadnice iste vrste. Sadnica mora biti minimalne visine 5m i opsega debla oko 22cm, zdrave, vitalne, pravilne provodnice, dobro razvijene i simetrične krošnje te zdrave i pravilno razvijene korijenove mreže. Sadni materijal mora biti s odgovarajućim certifikatom zdravstvene ispravnosti, kvalitete, vrste, porijekla i proizvođača. Navedene radove može izvršiti samo ovlaštena pravna ili fizička osoba koja posjeduje dopuštenje Ministarstva kulture za izvođenje radova na nepokretnom kulturnom dobru-izvođenje radova na uređenju zelenih površina. Također Vas molimo za žurnost te da nas o poduzetome pisano obavijestite – piše u dopisu-nalogu (Masarykova_Prijava) kojega potpisuje Silvije Novak, pročelnik Gradskog zavoda za zaštitu spomenika i prirode Grada Zagreba.
Ujedinjeni građani, udruge, mediji, gradske četvrti…
Inače, svijest i agilnost građana je ovoga puta u kratkom roku donijela rezultate, možda i stoga jer su mnogi u Zagrebu spremno savjesno prijavili sječu jednog stabla. Osim Zelene akcije, koja je inače vrlo aktivna u sprječavanju ovakvih i sličnih slučajeva, prijave su u putili i brojni građani pojedinačno, ali i neki mediji, te jedna gradska četvrt.
– Povodom prijave koju su ovom Zavodu podnijeli „Zelena akcija“, Radio Sljeme, Tportal, Vijeće Gradske četvrti Donji grad i građani, zbog uklanjanja stabla gledičije (Gleditsia triacanthos) u Masarykovoj ulici kod kućnih brojeva 2-6, a koje je, prema navodima u prijavama, izvršeno od strane Slastičarnice „Zagreb“, Masarykova 4, Zagreb zbog postave terase, službenik ovog Zavoda izvršio je očevid dana 7.6.2016. Uvidom u stanje na terenu konstatirano je da je posječeno jedno stablo gledičije (Gleditsia triacanthos), koje je bilo locirano kao središnje u drvorednom nizu od tri stabla. Preostala dva stabla radikalno su orezana i to u tijeku vegetacije. Predmetni bespravni radovi izvedeni su na lokaciji koja je zaštićeno kulturno dobro – Povijesna urbana cijelina Grad Zagreb, koja je zaštićena temeljem rješenja Ministarstva kulture u Zagrebu, Klasa: UP-I-612-08/02-01/196 od 24. svibnja 2004. i upisana u Registar kulturnih dobara pod registarskim brojem Z-1525 te se na njega primjenjuje Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara (Narodne novine br. 69/99, 151/30, 157/03-ispr., 87/09, 88/10, 61/11, 25/12, 136/12, 157/13, 152/14 i 98/15-Uredba o izmjenama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i svi propisi koji se odnose na kulturna dobra. Izuzetnoj vrijednosti ovog nepokretnog kulturnog dobra, kao i kvaliteti života u cjelini, doprinosi upravo i komponenta zelenila zastupljenog u različitim kategorijama hortikulturnog oblikovanja: parkovne površine, manje vrtne površine, skupine stabala, pojedinačna stabla i dr. Slijedom iznešenoga, za sve zahvate na stablima, kao dijelu kulturnog dobra, potrebno je, u smislu članka 62. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, ishoditi prethodno odobrenje ovog Zavoda. – crno na bijelo piše u rješenju Silvija Novaka.
Dakako, ova je današnja odluka donijela određenu zadovoljštinu onima koji su prijavili sječu drveta.
– Posječeno stablo u Masarykovoj ulici zbog terase slastičarnice “Zagreb” smatramo skandaloznom, a odluku gradskih tijela da se tako nešto odobri direktnim i sramotnim pogodovanjem privatnom interesu na štetu Zagreba. Podnijeli smo prijavu Gradskom zavodu za zaštitu spomenika kulture i prirode koji nije izdao odobrenje za uklanjanje stabla i zatražili smo povrat stabla na isto mjesto. Tri stabla na predmetnoj lokaciji nisu posađena slučajno, već se radi o autorskom projektu koji je uspješno tvorio mikro-ambijent u ulici koja inače nema drugog zelenila, a zeleni predah koji su planerski pozicionirana stabla stvorila u bitnome je doprinosio boravišnim kvalitetama mjesta – kažu u Zelenoj akciji.
Javni interes ili beskrupulozni privatni interes
Uz navedeno, ističu i kako su stabla u gradu općenito od izuzetne važnosti: ona stvaraju ugodnije ambijente, doprinose bioraznolikosti, pročišćuju zrak, reguliraju temperaturu i vlažnost, smanjuju zagađenje bukom, prašinu i radijaciju i ljeti stvaraju hlad.
– Budući da je rušenjem jednoga od tri stabla u Masarykovoj nanesena direktna šteta javnom prostoru grada, tražimo da se stablo ponovo posadi na istome mjestu, a buduća terasa prilagodi činjenici da tamo rastu stabla. Takva rješenja nisu nikakva mudrost, a obaveza je nadležnih gradskih tijela voditi računa o javnom interesu koji uopće ne mora biti u suprotnosti s onim privatnim – isticali su u Zelenoj akciji i izborili pravdu.
Inače, odluka da se ponovno posadi netom sasječeno drvo ima i snažan pozitivan simbolički značaj. Akcija građana je urodila plodom – stablom. Da je Gradski ured za prostorno uređenje itd. proteklim desetljećima pošteno radio svoj posao i reagirao na vrijeme te u svakom pojedinačnom slučaju zaštićivao prirodno i kulturno dobro, a ne, kao po tko zna koji put, svojim (ne)djelovanjem štitio nečije beskrupulozne privatne interese, u Zagrebu se ne bi dogodili ni neki drugi dalekosežniji slučajevi zlouporabe javnog dobra s nepovratnom devastacijom prostora i višemilijunskim štetama, te još uvijek neriješenim sudskim slučajevima u kojima su akteri i visokopozicionirani političari.
Privatnost i Kolačići: Ova web-stranica koristi kolačiće. Nastavkom korištenja ove web-stranice prihvaćate korištenje kolačića. Kako bi saznali više, uključujući kako kontrolirati kolačiće, pročitajte ovdje: Politika kolačića