Nakon proljetnih poplava koje su na području istoka Hrvatske imale katastrofalne razmjere od kojih se stanovništvo još nije oporavilo, a mnogi se još nisu ni vratili u svoje porušene domove. Država je obećala puno, a dosadašnji učinak je – skroman. Prema riječima ministrice graditeljstva i prostornog uređenja Anke Mrak Taritaš država je dosad donijela ukupno 1877 rješenja o obnovi kuća. Za obnovu u vlastitom aranžmanu uz državnu novčanu pomoć odlučilo se 1014 vlasnika kuća. Njima je isplaćeno više od 51 milijun kuna.
Dio vlasnika kuća koje su u poplavnim bujicama zadobile manja oštećenja odlučilo se na samostalnu obnovu. Takvih je 863, a u ovoj je brojci i 190 novih kuća koje je potrebno izgraditi. Ukupno gledajući, zahvaljujući obnovi u koju su se uključili država i vlasnici kuća u Strošincima je završena obnova 53 kuće, u Đurićima 33, u Posavskim Podgajcima 33, u Račinovcima 103, u Rajevom Selu 186, te u Gunji 561 kuća.
Hrvoje Lucić, načelnik općine Gunja za portal Tris kaže kako prvi put čuje za brojku od 561 kuću koja se obnavlja u Gunji. Podaci sa kojima on raspolaže govore da je riječ o 450 objekata koji su u različitim fazama obnove.
Važno je napomenuti, napominju iz resornog ministarstva, da se broj završenih kuća mijenja na dnevnoj bazi jer se tijekom jednog dana obavi i do 20 pregleda završenih kuća. Budući da je do blagdana ostalo 10 dana, procjena je da će se broj završenih kuća povećat za dodatnih 200tinjak kuća.
U obnovu kuća država je dosad uložila 96 milijuna kuna, a za obnovu javnih zgrada 16 milijuna kuna
Osim na obnovi obiteljskih kuća država se uključila u obnovu zgrada javne namjene i hvali se izvršenjem u planiranim rokovima. Za obnovu javnih zgrada država je dosad utrošila 16 milijuna kuna, a za obnovu kuća do sada je utrošeno 96 milijuna kuna. Do kraja godine država planira utrošiti dodatnih 20 milijuna kuna.
Od kada je Gunja poplavljena načelnik Lucić ima pune ruke posla koji ne jenjava sa protekom vremena. Dapače, posla kao da je svakim danom više, a dolazak blagdana sve čini nervoznijim jer će najveća većina stanovnika Božić dočekati izvan svojih kuća. Koliko je točno kuća useljeno načelnik ne zna i do tih podataka, kaže, koliko se god trudio ne može doći jer firma nadležna za to s njima u općini ne želi kontaktirati i komunicirati. Načelnik se na tu okolnost požalio ministrici Anki Mrak Taritaš koja je u ponedjeljak obišla ovo područje u društvu premijera Zorana Milanovića te mu je obećala pomoć u prikupljanju svih relevantnih informacija.
Na obnovi angažirano 20 firmi sa 450 radnika
Na upit je li obnova mogla i trebala ići bržim tempom načelnik Lucić odgovara niječno.
– Obnova ima svoje zakonitosti i njih se treba pridržavati ukoliko se želi dobiti kvalitetna građevina. Brzo su došli hladniji i vlažniji dani, a to znači da se dosta vremena moralo potrošiti na isušivanje zidova. Da se išlo s radovima prije nego su se zidovi osušili za koji mjesec vlasnici kuća imali bi veliki problem. Zato smatram da se nije trebalo ići bržim tempom. Ovdje je, inače danas na obnovi angažirano 20 građevinskih tvrtki sa ukupno 450 radnika. Gunja je veliko gradilište, a radi se svih sedam dana u tjednu i tu nemam primjedbi.
Na obnovu čeka još 1000 familija
– Unatoč zahuktalim građevinskim radovima na obnovu još čeka preko 1000 familija. Od toga je njih oko 250 smješteno na gornjim etažama kuća. Podrumi i prizemlja kuća su poplavljeni i uništeni, a obitelji su se smjestile u prostore na katovima kuća. U kontejnetrskom naselju smješteno je 99 obitelji, a njih između 800 i 900 su na različitim mjestima. Neki su se snašli u Brčkom, drugi u hostelu, treći u susjednim mjestima..